Bea16
10.07.06,09:56
Prosím o radu,
mám ohlásenú daňovú kontolu na DPH . Samozrejme som sa vrhla na vlastnú kontrolu. Čím viac kontolujem tým viac podlieham panike.
Kontrolovala som zoznam DPH dokladov s daň. priznaniami, toto mám OK. Ale keď pozerám na peňažný denník do príjmov a výdajov - DPH, mám tam rozdielné čísla od zoznamu DPH dokladov. Je mi jasné, že v denníku sa jedná o zrealizované platby, ktoré v zozname DPH dokladov môžu byť v predchádzajúcom účtovnom období. Veľmi ma mätie, že dáma z daňového úradu žiada predložiť aj peňažný denník ku kontrole.
Prosím vysvetlite mojej hlave, či kontrolujem jablká s hruškami alebo.....
Chytá sa ma mierne obrovská panika.

Ďakujem.
Mikolajova
10.07.06,08:03
Jednou z príčin môže byť napr. skonrolovanie nejakých zálohových platieb pokiaľ boli, či bol na ne v zákone stanovenej lehote urobený doklad na odvod DPH zo zálohovej platby.
Zita5
10.07.06,08:05
Prosím o radu,
mám ohlásenú daňovú kontolu na DPH . Samozrejme som sa vrhla na vlastnú kontrolu. Čím viac kontolujem tým viac podlieham panike.
Kontrolovala som zoznam DPH dokladov s daň. priznaniami, toto mám OK. Ale keď pozerám na peňažný denník do príjmov a výdajov - DPH, mám tam rozdielné čísla od zoznamu DPH dokladov. Je mi jasné, že v denníku sa jedná o zrealizované platby, ktoré v zozname DPH dokladov môžu byť v predchádzajúcom účtovnom období. Veľmi ma mätie, že dáma z daňového úradu žiada predložiť aj peňažný denník ku kontrole.
Prosím vysvetlite mojej hlave, či kontrolujem jablká s hruškami alebo.....
Chytá sa ma mierne obrovská panika.

Ďakujem.

Hlavne kľud ...a všetko pôjde lepšie . Peňažný denník býva bežne pri kontrolách DPH kontrolovaný spolu s evideniou DPH .
V peňažnom denníku musíš mať správne zaúčtovanú DPH a táto musí sedieť s evidenciou DPH .Ak je tam rozdiel ,tak to spôsobuje prelom rokov a úhrada starších či už záväzkov alebo pohľadávok.
evina
10.07.06,08:10
Hlavne kľud ...a všetko pôjde lepšie . Peňažný denník býva bežne pri kontrolách DPH kontrolovaný spolu s evideniou DPH .
V peňažnom denníku musíš mať správne zaúčtovanú DPH a táto musí sedieť s evidenciou DPH .Ak je tam rozdiel ,tak to spôsobuje prelom rokov a úhrada starších či už záväzkov alebo pohľadávok.
Nie celkom je presná veta, že zaúčtovaná DPH v peňažnom denníku musí sedieť s evidenciou DPH. V peňažnom denníku nemáme zaúčtované všetky /nielen prelomové a staršie/neuhradené záväzky a pohľadávky a zálohové platby z ktorých si DPH nárokujeme aj odvádzame, ale v evidencii DPH musia byť všetky. Rozdiel medzi peňažným denníkom a evidenciou DPH je práve v týchto položkách...., ktoré do doby úhrady máme len v pomocných evidenciách k PD.
Bea16
10.07.06,08:34
Tak je to potom OK, že mi tieto položky nesúhlasia? DPH, čo sa týka priznaní a zoznamu dokladov mám v poriadku. Zálohuvú FA som nemala. Len by ma zaujímalo, či sa nejakým spôsobom dajú tie položky z peňažného denníka odsúhlasiť na "niečo". Čo bude pravdepodobne kontrolovať aj dáma z DÚ.

ĎAKUJEM za Vaše rýchle reakcie, ale panika ešte stále je.( ...a aj het je môj spánok...)
evina
10.07.06,08:58
Tak je to potom OK, že mi tieto položky nesúhlasia? DPH, čo sa týka priznaní a zoznamu dokladov mám v poriadku. Zálohuvú FA som nemala. Len by ma zaujímalo, či sa nejakým spôsobom dajú tie položky z peňažného denníka odsúhlasiť na "niečo". Čo bude pravdepodobne kontrolovať aj dáma z DÚ.

ĎAKUJEM za Vaše rýchle reakcie, ale panika ešte stále je.( ...a aj het je môj spánok...)
Áno rozdiely sú v poriadku, evidenciu DPH robíš podľa §70 zákona o DPH - uvádzam len tú prvú vetu:
" Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách;

T.j. o všetkých, teda aj neuhradených, ktoré spadajú do DPH....
Účtovanie v PD sa realizuje na základe dátumu účtovného prípadu o čom pojednáva zákon o účtovníctve. Presná citácia dňa uskutočnenia účtovného prípadu podľa zákona o účtovníctve je:

" Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti. "

Rozdiely sa dajú odsúhlasiť pomocou inventarizácie záväzkov a pohľadávok v predchádzajúcich rokoch, resp. v tomto roku podľa evidencie záväzkov a pohľadávok. Vidíš pekne deň vzniku konkrétnych záväzkov/pohľadáviek neuhradených /tie nemáš v peňažnom denníku/ a zároveň musíš vidieť tie záväzky /pokiaľ spĺňajú nárok na odpočet/ a pohľadávky v evidencii, a teda aj vo výkaze DPH.
Dada
10.07.06,09:03
Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.
evina
10.07.06,09:06
Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.

Všetko čo spadá do DPH, každú faktúru, pokladničný doklad, eidenciu DPH podľa zákona, u PÚ zvyknú pozerať zaúčtovanie v hlavnej knihe, v JÚ peňažný denník- teda všetky doklady, ktoré vošli do DPH za 4/06, vrátane tých týkajúcich sa EÚ...
Bea16
10.07.06,09:09
Ešte raz ďakujem za reakcie. Ukludnili ste ma. Pripravím doklady a som v rukách DÚ.

Prajem krásny deň ( bez kontrol )
Dada
10.07.06,09:11
Všetko čo spadá do DPH, každú faktúru, pokladničný doklad, eidenciu DPH podľa zákona, u PÚ zvyknú pozerať zaúčtovanie v hlavnej knihe, v JÚ peňažný denník- teda všetky doklady, ktoré vošli do DPH za 4/06, vrátane tých týkajúcich sa EÚ...

Naúčtované mám všetko, nechýba mi ani žiaden doklad. Pri nákupe z EU mám vystavené interné doklady na odpočet aj priznanie DPH, pri predaji do EU mám faktúry a dodacie listy podpísané odberateľom. Tak neviem, že čo ešte.
evina
10.07.06,09:13
Naúčtované mám všetko, nechýba mi ani žiaden doklad. Pri nákupe z EU mám vystavené interné doklady na odpočet aj priznanie DPH, pri predaji do EU mám faktúry a dodacie listy podpísané odberateľom. Tak neviem, že čo ešte.

Už len šťastne prežiť kontrolu :)
kattka.c
10.07.06,09:42
Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.

to sa mozu nahlasit ze pridu na druhy den? :eek: nie je tam nejaka lehota?
evina
10.07.06,09:49
to sa mozu nahlasit ze pridu na druhy den? :eek: nie je tam nejaka lehota?
V prípade kontroly možného vrátenia NO áno.
Podľa § 15 zákona o správe daní a poplatkov je lehota na oznámenie daňovej kontroly:

2/ Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6; o takomto postupe je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok, pričom sa postupuje podľa odsekov 10 až 13 s výnimkou odseku 11 písm. g) a h); v takom prípade správca dane uvedie pomôcky, ktoré použil.


Odsek 15 tohto paragrafu zároveň hovorí:

15/ Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2, 3, 7 a 13 druhej vety a odseku 14. O výsledku tejto kontroly vydá správca dane rozhodnutie do desiatich dní odo dňa ukončenia kontroly.