Majka2011
30.01.17,11:53
Majiteľ stavebného pozemku, za ktorý platí daň z nehnuteľnosti si dal vypracovať nový geometrický plán a zapísať na kataster - zmenila sa výmera parcely, ktorú má uvedenú v právoplatnom stavebnom povolení. Pričom rozostavaný dom má úplne nové parcelné číslo. Časť pôvodného stavebného pozemku predal sestre. Od otca kúpil kus poľa, ktorého výmera sa stala súčasťou pôvodne označenej stavebnej parcely. Napr. v stav. povolení je parcela 31 o výmere 600m2 ale podľa nového je parcela 31 s výmerou 800m2 a rozostavaný dom má úplne nové par. číslo. Ako mám postupovať s daňovým priznaním? Nechať pôvodné a tváriť sa že nič, alebo postupovať podľa LV? Ďakujem za odpoveď
Chobot
30.01.17,11:00
Majiteľ pozemku má ešte 2 dni na to, aby nahlásil zmeny vo vlastníctve nehnuteľností. Nemôžeš sa tváriť, že nič. Veď tam evidentne zmena nastala. Nejakú časť predal, nejak kúpil.

Zober ty, alebo vlastník LV do ruky a choď ku správcovi dane z nehnuteľnosti nahlásiť zmenu.
Majka2011
30.01.17,11:10
Aha, takže absolútne ma nemusí zaujímať, na akú parcelu bolo vydané stavebné povolenie? Jednoducho usporiadať pozemky ako je na LV a zadať do priznania len parcelu rozostavaného domu ako stavebný pozemok? Ak je to tak, potom super:-) Vďaka
Chobot
30.01.17,15:40
Stavebné povolenie sa vydáva na č. parcely, ktoré je uvedené v čase vydania stav. povolenia, resp. ktoré je v žiadosti. V praxi sa často stáva, že počas výstavby sa realizujú rôzne zmeny v číslach aj rozlohách parciel. Pre stav. úrad nie je problém dohľadať zmeny, stavebník predsa musí mať geometrické plány, na základe ktorých sa zmeny zapisujú.

Pre dane je podstatný údaj k 1.1. daného roka. Správcu dane stavebné povolenie nezaujíma.
elacinka
14.03.17,13:35
Akože správcu dane nezaujíma stavebné povolenie? Ja som mala tiež podobný prípad, kedy sa pôvodné číslo parcely uvedené v stav. povolení rozdelilo na 2 parcely ako rozostavaný rod. dom a zast. plocha - bolo to zrejme kvôli pôžičke. Všetko sa to udialo v jednom roku. Ale daň som počítala podľa stav. povolenia.