paulla05
03.02.17,10:22
Zdravím, potrebujem spojiť údaje zo stĺpcov, ktoré sú vedľa seba (napríklad stĺpce B až D) do jedného spoločného stĺpca..ale tak, aby údaje boli pod sebou v jednom stĺpci. Čiže v stĺpci A budú od hora dole najprv údaje zo stĺpca B, potom C a nakoniec D. Skúšala som to kopírovať do schránky, ale stĺpcov mám až 8760, ktoré by som po jdenom musela do schránky kopírovať. ak máte lepšie riešenie budem veľmi vďačná. Ďakujem
excel.sk
03.02.17,11:08
.
Ja by som to robil funkciou OFFSET, ale zo skúseností viem, že tomu ľudia veľmi nechápu.
Tak som radšej dal náhradné riešenie pomocou funkcie INDEX.

Je to v prílohe.

Ešte poznámka: nakoniec je potrebné ten stĺpec s výsledkom prekopírovať ako hodnoty.
.
Kabaka123
03.02.17,14:19
prilož vzorový súbor
robovi
03.02.17,15:28
uff, skvele. Vzdy som obdivoval ludi, co takto hlboko rozumeju excelu. ten dnesny excel je take male nabozenstvo. A ludia ako ty ...Sanka dole sefe. :-)
Kabaka123
03.02.17,16:15
Chápem to správne?

P1: 3 stlpce - 4 čísla - vyplní sa 12 riadkov, preto čísla od 1 po 12
P2: Budú sa kopírovať iba prvé štyri riadky, preto 1,2,3,4
P3: Budú sa kopírovať iba prvé tri stlpce, preto 1,2,3

To je hotová kombinatorika.

To mi pripomína prvouku, množiny a prienik...
Aspoň čo som so dočítala o funkcii INDEX tak funguje na princípe PRIENIKU.

Vymenila som obsah buniek v oblasti BažD za abecedu a funguje to.... skvelé využitie tejto funkcie... vďaka za ňu
excel.sk
03.02.17,17:08
Ten prvý stĺpec je tam len preto, aby sa dali ostatné 3 stĺpce rýchlo vypĺňať dvojklikom na niťový, nemá žiadnu inú funkciu.

Výsledkom funkcie INDEX je priesečník (teda bunka, jej hodnota) zadaného riadku a stĺpca. A tie ďalšie pomocné stĺpce sú naozaj na všetky kombinácie riadku a stĺpca. :)