bizonik
14.02.17,17:09
Dobrý deň,bol mi priznaný invalidný dôchodok do 70%.Chcem sa spýtať nakolko som nezamestnaný a nie som už ani na PNke,co a kam by som mal isť sa zahlásiť ,aby som nemal v budúcnosti problémy?Asi by som mal ísť oznámiť s rozhodnutím o inv.dochodoku zo Sociálnej poisťovne do svojej zdravotnej poisťovne,aby o tom vedeli však?A ešte neviem,keď som poberaťel inv.dôchodku,či mam byť evidovaný na Urade práce,aby mi nechýbala potom možnosť doplatenia si dôchodkového poistenia-do odpracovaných rokov.Či to teraz za mna platí štát?
Katy a R
14.02.17,17:23
S rozhodnutím zbehni do ZP - ke´d budeš mať cestu okolo .
Ak si v evidencii UoZ - môžeš tam ostať - ak máš záujem o nejaké dotácie napríklad (možno niečo pre znevýhodnených UoZ ? ) , alebo ak by sa tam nejaký džob pritrafil? ... ale ak nechceš tam ostať - tak sa môžeš dať vyradiť, pre ZP si ako ID poistencom štátu (takže ho ty platiť nemusíš)
ešte mi napadlo - môžeš si vybaviť ako ID zľavu na kocesionárskych poplatkoch (ak bývaš sám), prípadne si pozri či mesto nedáva zľavu na daniach z nehnuteľnosti ?
A ak by došlo k zmene bydliska a pod - nezabudnúť to oznámiť aj SP
veronikasad
08.06.17,05:02
To si kde prečítala? Zákon o sociálnom poistení pozná len pojem invalidný dôchodok a za poberateľov invalidného dôchodku je platiteľom zdravotného poistenia štát.
Opráv prosím odpoveď, nedávam neuzitocne.
Katy a R
08.06.17,20:19
radšej vymaž ten tvoj príspevok, lebo len mýliš ľudí. nebolo to tak ani pre 10-timi rokmi! - stačí si pozrieť zákon o ZP - aj jeho časové verzie!