Laura D
19.02.17,21:31
Pred nedávnom som si kúpila v obchode brečtan. Normálne som ho zalievala a napriek tomu lístky zhnedli a opadali. Poraďte mi, že ako mám postupovať pri výbere. Či ho mám hneď presadiť do väčšieho crepnika. Ci ho mám radšej kúpiť na jar keď sa už nekuri. A podobné. Podelte sa prosím si mnou o vaše skúsenosti. Ďakujem.
afrikánka
19.02.17,21:17
Brečtan popínavý sa môže pestovať v interiéri aj v exteriéri. Podľa zafarbenia listov má svoje nároky na svetlo. Bledšie odrody a panašované potrebujú viac svetla, tie tmavé menej. Ale nikdy nie je vhodné priame svetlo, ale rozptýlené, tmavá odroda polotieň. Taktiež mu neprospieva ústredné kúrenie, je to pre brečtan suché a teplé prostredie. Potrebuje izbu so sviežou nižšou teplotou.
Ak si mieniš kúpiť nový brečtan na jar, určite ho nevystavuj priamemu slnku, umiestni v miestnosti mimo dopadu priameho svetla.
Ale nádej na "prebudenie" má i tvoj terajší brečtan, ktorý síce zhodil listy, ale životaschopnosť zistíš podľa stavu stoniek....ak ešte nie je celkom uhynutý, tak by stonky mali mať pružnosť a vtedy by mohol nanovo obraziť a vyhnať nové listy. Ak sa ulomia, ako suchý prútik, skús odstrihnúť cca 2cm nad hlinou. Možno ešte vyženie, v prípade, že nie je uschnutý koreň - mal by pevne držať v pôde kvetináča. Ak je uvoľnený, záchrany už niet.
Anežob
20.02.17,06:10
Áno, súhlasím a niečo doplním z mojich skúseností.
Podľa mňa brečtan ako by nechcel typické bytové prostredie a hlavne v kuchyni sa mu u mňa nepáčilo. Teraz ho pestujeme na schodišti a pekný mám aj v kancelárii.
afrikánka
20.02.17,11:13
Brečtanu sa darí dobre v exteriéri na tienistejších stanovištiach, ak ho chce niekto pestovať vonku v kvetináči, je veľké riziko zamrznutia v zimnom období.
V interiéri sa darí, ale pri nižších teplotách v miestnostiach, neprospieva mu ústredné kúrenie. Takže schodištia, haly, zimné záhrady....
Dav
20.02.17,11:20
Kúpiť kvalitnú rastlinu od serióznej firmy, alebo od tetušiek na tržniciach, odrodu vhodnú do bytu a žiadny problém. Zhnednutie a opadanie znamená skôr to, že rastlina nebola kvalitná, alebo nebola vhodne skladovaná u predajcu, ako chybu v opatrovaní.
afrikánka
20.02.17,11:39
Odroda vyslovene do bytu, ktorá sa ľudovo nazýva brečtan je Cissuc rhombifolia (cisuc kosoštvorcovitý), ale v byte sa pestuje i brečtan Hedera helix, ktorý je však vhodnejší na vonkajšie pestovanie....bolo by dobre, ak by zadavateľka poskytla foto, ktorý brečtan vlastne pestuje.
Dav
20.02.17,11:55
Myslela som Hedera Helix, Cissus vyzerá úplne ináč.
afrikánka
20.02.17,12:02
Áno Cissuc vyzerá inak, ale ľudia ho nazývajú mylne brečtan.....a Hedera helix, neviem, či sa rozlišuje v pestovaní na exteriérové, alebo interiérové ?
Dav
20.02.17,12:30
Rozlišuje sa, je ich veľa druhov - vonkajších aj bytových