koikoi1
24.02.17,08:10
Dobrý deň.
Zasielam len taký výňatok zo zošita čo som spravil , ale najväčší problém mám sčítať bunky na základe nejakých podmienok v riadku a stĺpci. Ešte v jednom by som samozrejme vedel , ale ak tých stĺpcov bude napr.200 , tak sa mi fakt nechce do príkazu vpisovať kaťdý stĺpec samostatne. Prosím o radu.
Ďakujem.
Link:
https://drive.google.com/open?id=0B72-TY4r2Dkwb0x6V2xGMzRsUms
mepex
24.02.17,19:11
Ponúkam 2 riešenia pomocou kontingenčných tabuliek (kt).
1. kt načíta údaje z hárku a zobrazí súčty
2. KTPQ pomocou PowerQuery (PQ v názve listu) spracuje (pomocou PQ) vstupné údaje do tabuľky a zobrazí pomocou napr. troch kontingenčných tabuliek.
koikoi1
27.02.17,07:38
Ďakujem za odpoveď , ale celkom sa nevyznám v tej tabuľke. Je to zbytočne komplykované , aj keď sa mi ľúbi ako sa to dá ešte porozdelovať na akcie , zamestnancov atď.
Problém sa mi vidí v tom , že sú to už statické tabuľky a neprepočítavajú údaje priebežne ako sa zadávajú do "hárok1" (napr. ako je to pri vzorcoch).
Ďaľšia vec čo sa mi nezdá , ako píšem , je to len výňatok z veľkého zošitu a tých akciií môže byť napr.200 a to všetko by mi vlastne (200 stĺpcov) vypisovalo , čo je zbytočné.
Ešte si to popozerám , musím si aj niečo naštudovať, celkom sa mi tieto kontigešné tabuľky zalúbili :)
Aj tak veľmi pekne ďakujem :)
mepex
27.02.17,08:25
Neviem od kadiaľ máte informácie, ale kontingenčné tabuľky NIE SÚ?! iba statické. Stačí byť v kt a z ponuky dať aktualizáciu údajov (tým sa do kt prenesú všetky zmeny zo zdroja). Toto platí na kt.
List KTPQ, potrebuje existenciu PQ. V ňom je vyriešené, že zdroj môže mať x riadkov aj y akcií bez potreby ďalších úprav. PQ sa dá stiahnuť a nainštalovať ako doplnok od verzie 2010 a vo verzii 2016 je už obsiahnutý.
Potom pre PQ, vložíte údaje do zdrojovej tabuľky a dáte aktualizovať výstupnú tabuľku PQ a všetky kt na PQ liste, a máte výsledky to vyrátané (stačí už iba filtrovať).
Kabaka123
27.02.17,09:06
ja som označila január a suma v pravo dole sa rovnala sume dosiahnutej vzorcom
koikoi1
27.02.17,09:47
Aha. Tak ďakujem . No budem sa musieť s tým pohrať. O PQ počujem prvý krát...