arnol
24.02.17,20:54
Prosím vás o radu .Som v ID od roku 2007 po 2-och operáciach chrbtice a mám implantát skrutky v stavcoch mieru mi vtedy uznali na 45 percent. Teraz už som po 6 tich a pribudli mi aj umele náhrady platničiek a preto chcem si podať žiadosť na zvýšenie ID a otázka k vám znie môžu mi po prepočte ID ak mi uznajú viacej percent napr. 55 znižiť čiastku invalidného dôchodku ktorú teraz poberám .ďakujem
veronikasad
24.02.17,20:06
Podávas žiadosť nie o zvýšenie ID, ale prehodnotenie zdravotného stavu. K žiadosti prikladas zhodnotenie zdravotného stavu od obvodného praktického lekára a kópie lekárskych vyšetrení preukazujú ich zhoršenie zdravotného stavu.

Ak ti posudkova komisia zvýši percento invalidity, nemôže dôjsť k zníženiu sumy vyplácaného ID
arnol
26.02.17,10:33
Ahoj . Ďakujem Ti za odpoveď. Ja sa bojím od toho ,že keď mi prepočítajú dôchodok aj keď mi uznajú viacej percent tak mi vypočitaju nižšiu sumu lebo ako som idisiel do ID v 2007 nam odrobene popri cca 5rokov za min.mzdu a za ostatne som neprispieval do SP. Skrátka ja neviem co mam spraviť . Nechcem aby mi náhodou znizili terajsi ID .Ďakujem Ti ešte raz
Pepa
26.02.17,11:43
Neznížia ti ID z dôvodov, ktoré popisuješ. Je to tak ako píše veronikasad.
Mária27
15.04.17,09:38
otázka od Ivankov
Ivankov - Včera 19:08 - permalink

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať že keď som nestihol sa odvolať proti rozhodnutiu do 30 dní ohľadom invalidného dôchodku tak či je nejaká iná možnosť, nevidím od narodenia na jedno oko len mi to uznali len od dátumu podania žiadosti. vopred ďakujem za prečítanie a odpoveď
veronikasad
15.04.17,12:08
Koľko máš rokov? Odkedy ti - podľa teba - mali ID priznať?
Ivankov
16.04.17,05:22
Dobrý deň, budem mať 30, uznali mi od podania žiadosti z 2014, ale nevidím od narodenia kvôli predčasnému pôrodu, tak asi by to malo byť že z mladosti, ja sa v týchto veciach moc nevyznám, vtedy mi povedali aby som sa neodvolával lebo by mi zobrali aj to čo mám, s prácou je to ťažko kde bývam, keď sa dá idem si privyrobiť cez agentúru keď potrebujú
veronikasad
16.04.17,07:16
Neviem voči čomu by si sa mal odvolávať. O invalidný dôchodok z mladosti sa žiada spravidla po dovŕšení veku 18 rokov, je tam iný spôsob výpočtu ako pri riadnom invalidnom dôchodku. Skôr ako po dovŕšení veku 18 rokov sa invalidný dôchodok nevyplaca

Ak sa ti zdravotný stav zhorší, môžeš požiadať o jeho prehodnotenie...
Pepa
18.04.17,09:34
Ivankov - pozri v rozhodnutí o priznaní ID, aký POMB bol použitý pri jeho výpočte. Ak bol nižší ako 0,67 tak napíš žiadosť o preskúmanie nároku na ID Z MLADOSTI z dôvodu, že zdravotný problém spôsobujúci zníženú schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť máš od detstva.
Mária27
18.04.17,10:36
Ak je dôvodom invalidity stav od narodenia, mali ti dôchodok priznať od 18 rokov s tým, že výplata priznaného dôchodku môže byť len 3 roky späť od požiadania.
Ak ti v takom prípade priznali dôchodok alebo jeho výplatu len od požiadania, skús napísať poisťovni list a upozorniť na § 112 zákona (ods. 1 písm. d)

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/461/20170401

§ 112 Zmeny v nároku na dávku, zmeny v nároku na výplatu dávky a zmeny sumy dávky
(1) Dávka sa prizná alebo sa zvýši odo dňa, od ktorého dávka alebo jej zvýšenie patrí, najviac tri roky spätne odo dňa zistenia, že sa dávka priznala alebo sa vyplácala v nižšej sume, ako patrí, alebo najviac tri roky spätne od uplatnenia nároku na dávku alebo nároku na jej zvýšenie, ak sa dodatočne zistí, že sa dávka
a) priznala v nižšej sume, ako patrí,
b) vypláca v nižšej sume, ako patrí,
c) odoprela neprávom alebo
d) priznala od neskoršieho dátumu, než od ktorého patrí.