comodo
05.03.17,06:38
Na jeseň som kúpil a zasadil hrušku , do ktorej podpníka sú zaštepené dve odrody. Rozdvojuje sa to caa 15 cm od zeme a štepy sú dlhé cca meter. Myslím , že by som ich mal mali skrátiť. Pradíte mi na akú dĺžku ?
buchač
05.03.17,09:50
Myslím si, že na Google nájdeš dosť informácií.
Písaných a aj obrázkových s patričným návodom.
https://www.google.sk/search?client=opera&q=strih+hru%C5%A1ky&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

Dokonca aj na YT nájdeš videjká...a to bude ešte lepšie, nakoľko som zástanca myšlienky..."lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť/čítať ".
comodo
05.03.17,12:28
Ja som i hľadal , ale nenašiel som prípad pre dve odrody. Ono ešte ani nemá koruny. Ale teda ďakujem. Hohodneme sa že skrátim o kúsok . O rok sa uvidí : - )
buchač
05.03.17,14:42
Prvým rokom sa ani nejak veľmi nemajú stromky strihať...len pristrihnúť, aby sa nejak rozkonárili.
Ten lepší rez ide až po troch rokoch.

Týka sa to v podstate všetkých stromov...aspoň také mám info.
Valcake
05.03.17,17:52
Môj názor,... ja by som zastrihla jedno vyššie ako to druhé, lebo sa bude tvoriť koruna. Stromček bude rásť do výšky aj kmeň bude vyššie od zeme ako je teraz vidno. Možno by som odstrihla tak do pol,pol...tiež sme sadili na jeseň podobný stromček.
viktorviktor
06.03.17,12:25
chceš mať dva kmene vedľa seba?, môžeš ich vytvarovať aj do tvaru písmena U, alebo skús dať na drôty, napr. Delbardova stena /alebo podoprieť/, skrátiť podľa toho čo začneš tvarovať, /pri tvarovaní kmienky asi 10 nad miestom štepenia zviaž pevne k sebe, aby si ich pri ohýbaní nevylomil/
daj guglovi - tvarovanie stromčekov