Robert333
07.03.17,19:37
Chcel by som zistit, aka je priemerna (primerana) odmena zastupcovi vlastnikov v dome so 64 bytmi (2 vchody po 32 bytov). Funkciu ZV dlhe roky zastavala jedna suseda, ktora mala odmenu cca 77 EUR/mes a dost sa angazovala. Tato odmena bola eventualne zvysena na 100 EUR/mes. Ked sa robilo zateplenie domu, odstupila so zdravotnych dovodov a zvolili sme si noveho ZV, ktoremu sme aj zdvihli odmenu na 128 E/mes, lebo bolo jasne, ze bude mat vela prace. V priebehu zateplenia si zlomil nohu, nebol schopny vykonavat funkciu, tak bol zvoleny nahradnik. Zateplenie sa medzicasom dokoncilo, mnozstvo povinnosti ZV vyrazne pokleslo, takze sa uvazuje na upravou odmeny na 1 E/mes/byt, t.j. 64 EUR/mes. Rad by som vedel, aka je bezna odmena v inych domoch. Podla informacii, ktore som nasiel na webe, 1 EUR/mes/byt by mal byt priemer. Ked som vsak nasiel konkretne udaje o odmene, dost to lietalo. Zrejme to zavisi od poctu bytov ako aj rozsahu povinnosti. Ktory je v pripade nasho domu velmi maly a su uvahy o tom, ze by sa funckia ZV zrusila uplne.
buchač
07.03.17,19:17
Jeden čas som robil ZVB...odmena bola 3,00€/byt/mesiac pri počte bytov 20.
Počas mojej éry sa robilo zateplľovanie a začalo sa s generálkou výťahov.

...a teraz to najdôležitejšie.
Ak by po tých opravách niekto navrhol zníženie odmeny ?
By som šmaril s tou funkciou, len by tak hučalo.
Neskôr som síce aj šmaril, ale z úplne iných dôvodov...

Ak by ste niečo také ponúkli vášmu ZVB, nazval by som to...hm, slušne povedané, neetické.
Ale keď zvažujete o zrušení, tak zvažujte...ALE radšej zrušte, ako niekoho uraziť.
sito
07.03.17,19:38
A nechcel by si najprv osobne vyškúšať, zistiť, čo je to za práca, funkcia, a až potom zistiť, brať za ňu odmenu? A potom ju zrušiť. Vlastne zákon ju ani nevyžaduje, správcovia, áno!
Robert333
07.03.17,21:27
Mam dojem, ze vzdy ked sa nieco pytam o zastupcoch vlastnikov, resp. proti nim, zlietnu sa na mna rozni byvali aj sucasni zastupci ako supy. :)

To, co ta funkcia obnasa, velmi dobre viem. Uz niekolko rokov sa velmi intenzivne angazujem vo veciach obnovy nasho bytoveho domu. Bol som v komisii pre zateplenie, ktore sme nedavno dokoncili. Bol som aj v komisii pre vyber dodavatela vytahov; vytahy snad vymenime v blizkej budunocsti, je to otazka penazi.

Dotycny pan, ktoremu chcem (resp. chceme, kedze nie som v tom sam) znizit odmenu, ma riadne maslo na hlave. Do funkcie sa dostal vdaka tomu, ze v den schodze si predchadzajuci ZV zlomil nohu, urpstred prebiehajuceho zateplenia, ktore meskalo, lebo dodavatel nemal dost pracovnikov, vlastnici cakali vysvetlenie aj od ZV, ktory im ho z nemocnice nemohol dat.

Projekt zateplenia nasho domu mal jeden zasadny problem - mali sme uz zateplene stity polysternom hrubky 8cm, co projektant povazoval za nedostatocne a navrhol zateplenie celeho domu hrubkou 12 cm, pricom na stity sa mala pridat vrstva 4 cm. Toto riesenie SFRB odmietol a dostali sme uver len na zvysok domu. Takto sa to nakoniec realizovalo. Projekt bol vsak nadhodnoteny nejake to %, navyse nabehli pokuty za meskanie (namiesto 4,5 mesiaca to trvalo 9 mesiacov), boli urcite problemy s balkonmi, za co zhotovitel ponukol dalsie peniaze atd. - ked sa to vsetko dalo dokopy, napocitala sa z toho zaujimava ciastka, ktora kryla pomaly polovicu stitov. Som ich teda poziadal o ponuku na zateplenei stitov (strhnutie starej 8 cm vrstvy a nalepenie novej 12 cm vrstvy) s tym, ze to necham schvalit vlastnikom v pisomnom hlasovani. Zastupca vlastnikov s tym vsak nesuhlasil a snazil sa presadit vyplatenie penazi v hotovosti (co by nas stalo niekolko tisic EUR na stratenej DPH, dani z prijmu a pod.) a tieto peniaze chcel investovat do elektroinstalacie, noveho schodiskoveho osvetlenia s PIR senzormi a pod. Pravdepodobne to chcel dohodit kamaratovi, ktory ma na to firmu a nejaku robotu chcel odrobit sam, aby si prisiel na peniaze. Ked som videl, ze sa s nim neda, tak som zorganizoval so susedou blitz akciu - zozbierali sme podpisy 1/4 vlastnikov, na zaklade ktoreho spravca vypisal hlasovanie o stitoch. V hlasovani vyjadrilo suhlas 2/3 vlastnikov (bolo treba 1/2). Panelak sa nato dokoncil podla povodneho projektu, cely obvodovy plast je zatepleny 12 cm. ZV besnel, dokonca vylepil do vestibulu oznam, ze sa distancuje od *svojvolnych* podpisovych akcii a bude on sam zbierat podpisy pre vypisanie *riadneho* hlasovania. Nakoniec ziskal pod toto 6 pospisov zo 64 vlastnikov. Chlapec mal velke "stastie", ze sa mu nepodarilo dokoncenie zateplenia prekazit, lebo v opacnom pripade by zrejme slo na neho trestne oznamenie za poskodzovanie majetkovych zaujmov vlastnikov, lebo zateplenia stitov 12 cm by sme nemohli dosiahnut energeticku triedu B, je to velmi na hrane.

Zastavam preto nazor, ze nie je dovod platit si cloveka, ktory si nielen neplni svoje povinnosti, ale dokonca klatie tvrdy odpor, ked sa rozhodnem problem vyriesit sam. Vacsina ludi v nasom dome si vsak neuvedomuje, ake boje sa tu vedu, jedine, co vedia, dokola sa pytat, kedy bude zateplenie, kedy budu vytahy, kedy bude to, kedy bude ono. Ako za stareho rezimu. Zatial nevidim sancu toho cloveka odvolat (vsak one je taky mily, slusny), preto za najlepsiu cestu postupnej demontaze funkcie ZV, ktora stratila v nasom dome opodstatnenie, povazujem znizenie odmeny. Je sanca, ze to sam polozi a ze sa tam nebude hrnut niekto dalsi, lebo jednoducho vhodny kandidat v nasom dome nie je. Vsetci ludia, ktori sa aktivne angazuju vo veciach domu (bohuzial tych je velmi malo) zastavaju nazor, ze spravu ma v prvom rade vykonavat spravca a vlastnik ma komunikovat so spravcom, s ktorym ma uzavretu zmluvu.

V tejto diskusii sa snazim ziskat racionalne argumenty pre znizenie odmeny., ktore budem moct predostriet na schodzi vlastnikov.
buchač
07.03.17,22:17
Chcel by som zistit, aka je priemerna (primerana) odmena zastupcovi vlastnikov v dome...
.....

Mam dojem, ze vzdy ked sa nieco pytam o zastupcoch vlastnikov, resp. proti nim, zlietnu sa na mna rozni byvali aj sucasni zastupci ako supy. :)
...
V tejto diskusii sa snazim ziskat racionalne argumenty pre znizenie odmeny., ktore budem moct predostriet na schodzi vlastnikov.

No ja neviem...ale oči mi ešte slúžia...síce s okuliarmi, ale slúžia.
Takže asi takto.
Ja Ti mám dojem, že si sa pomýlil.
1. Najprv sa pýtaš na primeranú odmenu. Na to si odpoveď aj dostal.
2. Na to druhé...to vyplakávanie ? Škoda reči...pomôž si človeče, aj Boh Ti (možno) pomôže....a plačeš na Porade už pekných pár rokov.
Ba dokonca urážaš !!!
-----------------------
POZNÁMKA :

buchač
Neskôr som síce aj šmaril, ale z úplne iných dôvodov...
Vieš prečo ?
Lebo (poniektorí) ľudia sú proste hovada, sťažovatelia, mudrlanti, hádzači polien pod nohy...proste dilinovia.
sito
07.03.17,22:21
Aby ťa nezvozili, že píšeš ako sito. Dlhééééé!

"(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov”). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."

Styk, čo je to za styk, sexy? Je ... na to. Oje ... vás o čo môže?

Však vy si ho volíte. Vy aj odvolávate a o odmene ani slovo, že?

Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov o činnosti správcu a dôležitých otázkach PREVÁDZKY domu.

A odkiaľ môže mať také informácie, z prsta ...? Len to povie, môže povedať, čo mu správca umožní. Ako vlastník bytu má väčšie práva voči správcovi ako zástupca vlastníkov, zo zákona.

Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

Ako Maruška, v snehu pre jahody, Alebo fackovací panák.

Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."


§ 14, ods. (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku.

Zástupca vlastníkov bytov nemôže sám rozhodovať o ničom, všetci, ako spoluvlastníci môžu rozhodovať o svojom spoločnom majetku.

"Vsetci ludia, ktori sa aktivne angazuju vo veciach domu (bohuzial tych je velmi malo) zastavaju nazor, ze spravu ma v prvom rade vykonavat spravca a vlastnik ma komunikovat so spravcom, s ktorym ma uzavretu zmluvu."

A myslíš, že majú pravdu?

"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome."

Takže, ak 50 % + jeden vlastník odsúhlasia, platí to pre 100 %, ak ...

Ako je možné, že všetko valíš na ZV, ten je jeden! A čo tých ostatných 63, tí sú bez viny? Kameňom môžu po ňom hádzať?
majkii
10.03.17,22:57
neviem aký je priemer ja som mal do konca roka 0,5 EUR / byt / mesiac, od 1.1. mi vlastníci zvýšili na 1,0 EUR / byt / mesiac,
v prípade nášho domu to považujem za absolútne minimum
sito
11.03.17,08:19
majkii, priemer sa asi nikdy nedozvieš. Ale, ako vidíš zo spovedi 333, život v ich nehnuteľnosti, budove, bytovom dome, jeho bytoch, priestoroch na bývanie v dome je pestrí aj vďaka róbertkovi, robkovi, robil vo všetkých možných komisiach, ale nie zástupcu vlastníkov.

A vieš, že Tebe by aj pri tých 0,5 € bolo, mali, môžu ľudia závidieť! Počet bytov. No robota okolo PANELÁKU, Tú Ti nikto nebude závidieť, skôr sa dočkáš tohto:

"Chlapec mal velke "stastie", ze sa mu nepodarilo dokoncenie zateplenia prekazit, lebo v opacnom pripade by zrejme slo na neho trestne oznamenie za poskodzovanie majetkovych zaujmov vlastnikov, lebo zateplenia stitov 12 cm by sme nemohli dosiahnut energeticku triedu B, je to velmi na hrane."

Hovado, buzerant na chlapcov je!

Ale inak, aj za JEDNU Kčs na byt, mesačne sa to robilo. Kurz, konverzný na ňu nebol. Ale podľa k SK, by to bolo 0,033 kčs. Teda tri haliere.
majkii
11.03.17,09:53
sito, neviem či pri 0,5 aj pri mojom počte bytov by sa našiel jeden čo by závidel. Z 88 €/mesiax si strýko sam a zp vezme 22 €/mes , svoj telefón či benzín, tak zistí ten čo by závidel, že robil za ďakujem pekne. Zatiaľ som sa nestretol, že by mi niekto trestným oznámením o hlavu báchal, no ale je aj pravda, že tiež sa našli čo polená pod stavené povolenia hádzali, stavebnú firmu na balkóny nepustili, sťažnosti vypisovali.
sito
11.03.17,15:01
Ako som napísal, tak si odpísal. Prečítajú, ale ako pochopia? Mne by sa to nestalo ani pri 1,5. Ešte by som ďakoval, pekne Tebe. Máš ju, väčšina vie, vie že aj im slúži, v ich spoločný prospech, v prospech domu. Väčšina si myslí, že spoločná časť domu na ktorú je prístup z konkrétneho bytu je jeho majetok, ale nie, nie je! Ak taký vlastník pochopí Zákon 182/1993. § 11, ods. 4. Nevypisuje, dodržuje ods. 3. § 11, Zákona 182/1993.

Drž sa, a nech Ťa podržia, vždy!
buchač
11.03.17,16:21
majkii, priemer sa asi nikdy nedozvieš. Ale, ako vidíš zo spovedi 333, život v ich nehnuteľnosti, budove, bytovom dome, jeho bytoch, priestoroch na bývanie v dome je pestrí aj vďaka róbertkovi, robkovi, robil vo všetkých možných komisiach, ale nie zástupcu vlastníkov.

Žeby bol v tom sexuálny podtón ?
Do každého podjesexovať ?
sito
11.03.17,17:27
Juraj, aký podtón? Však on si dal Robert333. Aj napísal, čo napísal. Vyspovedal sa, nie z hriechov, ale zo svojej iniciatívy v ich dome. Drbal do všetkého, všetko je podľa neho, Roberta. A teraz, keby si to mal vyžrať, nemá chuť si to vychutnať, Však majú už všetko spravené, vďaka jemu, jeho iniciatívne v komisiách. Už niet do čoho drbať, riešiť, treba ho zrušiť. Rozumie tomu, aj bez umu, gumu má miesto rozumu, keď tak pružne na všetko reagoval, vyriešil. Nezhrešil ! Či?
veronikasad
11.10.19,18:26
Ozivim trosku starsiu temu... Nemyslite, ze mesacna odmena 6€/byt+odvody "zamestnavatela" je trosku prestrelena? Zastupca si ju na domovej schôdzi navrhol sam, chcel 4€ v cistom, vlastnici teda zaplatia aj jeho odvody a dan, inak s funkciou skonci. Kedze nikto dalsi to robit nechcel, odmena bola schvalena. Doteraz bola platená z fondu oprav, od 1.1.2020 prechádza do predpisu najomneho...

Informovala som sa na vysku v okolitych bytovych domoch - do 4.0€ na byt.Nas bytovy dom ma 42 bytov, najväčšie práce (strecha, zateplenie) uz mame za sebou, cakaju nás výťahy a o pár rokov rozvody... Odmena je vyplacana polrocne, po novom to bude 1512€.. Nemame SVB, správcu nam robí byvale OSBD.

Ak niekto robíte ucto v bytovych domoch, aky typ zmluvy sa so zástupcom uzatvára? Ako je to s odvodmi a zdanovanim?
veronikasad
12.10.19,09:45
Milan, drz sa temy, pýtala som sa na odmenu zástupcovi vlastnikov bytov, nie správcovi
sito
13.10.19,14:04
Bez rýmu, aj rýmy.

A čo má zástupca vlastníkov bytov spoločné so zateplením domu, výmenou výťahov, rozvodov vody, plynu, elektriny, atď. v dome?

Zákon striktne nevyžaduje aby bol v bytovom dome v ktorom je zabezpečovaná správa bytového domu formou zmluvy o výkone správy bytového domu so správcom bytového domu.
No, túto, takú možnosť nevylučuje, že vlastníci bytov, spoluvlastníci domu si zvolia svojho zástupcu, prípadne viac zástupcov, výbor vlastníkov bytov.

Zo zákona nemôže zástupca vlastníkov rozhodovať o ničom o čom majú rozhodovať spoluvlastníci domu na schôdzi vlastníkov bytov. Môže, ale len vo veciach, intenciách, dohody, ktorú mu schvália spoluvlastníci, a schváli ju aj on. Samozrejme, že sa dohodnú aj na mesačnej úhrade na byt za vykonávanú činnosť dohodnutú pre spoluvlastníkov domu.
veronikasad
13.10.19,15:27
Bez rýmu, aj rýmy.

A čo má zástupca vlastníkov bytov spoločné so zateplením domu, výmenou výťahov, rozvodov vody, plynu, elektriny, atď. v dome?

Zákon striktne nevyžaduje aby bol v bytovom dome v ktorom je zabezpečovaná správa bytového domu formou zmluvy o výkone správy bytového domu so správcom bytového domu.
No, túto, takú možnosť nevylučuje, že vlastníci bytov, spoluvlastníci domu si zvolia svojho zástupcu, prípadne viac zástupcov, výbor vlastníkov bytov.

Zo zákona nemôže zástupca vlastníkov rozhodovať o ničom o čom majú rozhodovať spoluvlastníci domu na schôdzi vlastníkov bytov. Môže, ale len vo veciach, intenciách, dohody, ktorú mu schvália spoluvlastníci, a schváli ju aj on. Samozrejme, že sa dohodnú aj na mesačnej úhrade na byt za vykonávanú činnosť dohodnutú pre spoluvlastníkov domu.
Marcel, pýtala som sa na primeranosť schválenej odmeny zástupcovi vlastníkov bytov v našom bytovom dome, nie na to, o čom rozhoduje alebo nerozhoduje zástupca ... Aj keď som laik, predpokladám keď sa v bytovom dome robia práce väčšieho rozsahu, povinností ma viac a teda aj výška odmeny by mohla byť vyššia ...
alaya1
13.10.19,15:40
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
veronikasad
13.10.19,15:44
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
alaya1
13.10.19,15:46
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume. A máme správcu nie spoločenstvo
veronikasad
13.10.19,15:50
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia
alaya1
13.10.19,15:52
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v osobnom vlastníctve, takže my nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu
veronikasad
13.10.19,15:55
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v osobnom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu
Nie je to nájomné, je to predpis zálohových platieb za užívanie bytu, všetky byty sú v osobnom vlastníctve. Mali sme domovú schodzu
buchač
13.10.19,15:59
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu

Akože tebe platia ? :rolleyes:

Posledné vlastníctvo je aké ??? :eek:



:D :D :D :D :D
veronikasad
13.10.19,16:01
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu

Akože tebe platia ? :rolleyes:

Posledné vlastníctvo je aké ??? :eek:



:D :D :D :D :D
osobné ...
Poraď, kolko platíte Vy za byt a či ešte stále z fondu údržby a opráv
sito
13.10.19,16:08
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu

Akože tebe platia ? :rolleyes:

Posledné vlastníctvo je aké ??? :eek:



:D :D :D :D :D

No, Juraj v jednom má pravdu! NÁJOM neplatia! Musia!

1. Poplatok za správu bytového domu.
2. Preddavok do FPÚaO.
3. Preddavok na plnenia, služby.
4. Nájom = 0! :D

"My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu"

Nuž, čo? Asi sa chystajú na cmiter? A tam budú platiť nájom pozostalí.
veronikasad
13.10.19,16:11
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu

Akože tebe platia ? :rolleyes:

Posledné vlastníctvo je aké ??? :eek:



:D :D :D :D :D

No, Juraj v jednom má pravdu! NÁJOM neplatia! Musia!

1. Poplatok za správu bytového domu.
2. Preddavok do FPÚaO.
3. Preddavok na plnenia, služby.
4. Nájom = 0! :D
Chlapci, píšete tu kraviny, aspoň jednu normálnu odpoveď k veci by som poprosila ...
alaya1
13.10.19,16:27
Veronika, u nás to ide pravdepodobne z fondu opráv, ale keď budem so susedou, tak sa opýtam, momentálne nie som tam, suma je určite taká,, akú som uviedla, lebo mne sa to zdalo dosť málo, ale dôchodcom, sa zdalo veľa.
alaya1
13.10.19,16:31
Buchač ty trapko. Nie každý sedí na notebooku, ako ty, ale niekto je aj na telefóne a keď má zapnuté rýchle písanie, tak si niekedy telefón píše čo chce, ale chýba je, že som to skontrolovala až keď som to odoslala, tak sa ukľudní, už to kontrolujem na 100 percent. Veď si bol zástupca vlastníkov, čo nenapíšeš ako ťa odmeňovali.
sito
13.10.19,17:01
My máme schôdzu celého domu raz ročne koncom roka a vo vchode už ani nepamätám kedy bola schodza, iba vtedy keď sa robil dom, túto sumu sme tiež odsúhlasili na schôdzi. My máme byty všetci v poslednom vlastníctve, takže mi nájomné neplatíme, iba platíme správcovi za správu domu

Akože tebe platia ? :rolleyes:

Posledné vlastníctvo je aké ??? :eek:



:D :D :D :D :D

No, Juraj v jednom má pravdu! NÁJOM neplatia! Musia!

1. Poplatok za správu bytového domu.
2. Preddavok do FPÚaO.
3. Preddavok na plnenia, služby.
4. Nájom = 0! :D
Chlapci, píšete tu kraviny, aspoň jednu normálnu odpoveď k veci by som poprosila ...

Preboha, akú kravinu som napísal Tebe? Však máte správcu, ten zabezpečuje správu bytového domu. Ten čo robí? Dozoruje zástupcu vlastníkov bytov, či zabezpečí všetko pre dom, čo má správca zabezpečiť na základe zmluvy o výkone správy? Teda máte dupel správu? :D

Už sem se lek, že bývaš v našom dome. Tiež 42 bytov. Ale to je čiste náhodná podobnosť, že?

No ale k tým číslam?

Do 30.06.2019 mesačný poplatok za správu bytového domu 5,86 € na byt.
Od 01.07.2019 mesačný poplatok za správu bytového domu 7,50 € na byt.
Od 01.07.2019 mesačný poplatok za správu nebytového priestoru 2,00 € na byt. Nova položka, aj 2 € sú €, že?

Od 01.01.2004 má zástupca vlastníkov schválenú mesačnú odmenu 20,00 Sk na byt.
Od 01.01.2009 má zástupca vlastníkov schválenú mesačnú odmenu 0,6638 € na byt.
Od 01.01.2014 má zástupca vlastníkov schválenú mesačnú odmenu 1,58 € na byt.

Nič viac, nič menej, porovnaj.

Tiež to nikto nechcel robiť. :D

A ten váš za tých 6 € mesačne na byt, čo robí, líže správcovi prdel?

Ešte pridám. Vždy sme to platili ako samostatnú položku v predpise za služby. Pokiaľ ste to hradili z FPÚaO, tak správca konal v rozpore so zákonom, 182kou. FPÚaO neslúži na taký účel.
buchač
13.10.19,17:34
Buchač ty trapko. Nie každý sedí na notebooku, ako ty, ale niekto je aj na telefóne a keď má zapnuté rýchle písanie, tak si niekedy telefón píše čo chce, ale chýba je, že som to skontrolovala až keď som to odoslala, tak sa ukľudní, už to kontrolujem na 100 percent. Veď si bol zástupca vlastníkov, čo nenapíšeš ako ťa odmeňovali.

mimotemy

Áááá kúúúúúwa, no neverím...takže ja som trapko, ak trochu odľahčím ? Ale ty môžeš byť za trápnu a opravovať ???
Už zídi z toho piedestálu arogantnej nadradenosti...
-----------------------------
Odmenu chceš vedieť, že akú som brával ? Vonkoncom emám problém, niekde som už aj spomenul.
Bral som 3€ za jeden byt, dokopy 20 bytov. Vyplatené kvartálne keš v pokladni u správcu.





Poraď, kolko platíte Vy za byt a či ešte stále z fondu údržby a opráv

Júúúúj...neviem presne a nemám po ruke výmer. Ale ak dobre pamätám, tak nasledovník berie viac ako ja.
Áno...platí sa z fondu. Veď do toho sa odvádza určitá čiastka a z neho sa platí ZVB, upratovanie, osvetlenie spoločných priestorov.
Veď je to najjednoduchšia cesta...či ?
veronikasad
13.10.19,17:37
Buchač ty trapko. Nie každý sedí na notebooku, ako ty, ale niekto je aj na telefóne a keď má zapnuté rýchle písanie, tak si niekedy telefón píše čo chce, ale chýba je, že som to skontrolovala až keď som to odoslala, tak sa ukľudní, už to kontrolujem na 100 percent. Veď si bol zástupca vlastníkov, čo nenapíšeš ako ťa odmeňovali.

mimotemy

Áááá kúúúúúwa, no neverím...takže ja som trapko, ak trochu odľahčím ? Ale ty môžeš byť za trápnu a opravovať ???
Už zídi z toho piedestálu arogantnej nadradenosti...
-----------------------------
Odmenu chceš vedieť, že akú som brával ? Vonkoncom emám problém, niekde som už aj spomenul.
Bral som 3€ za jeden byt, dokopy 20 bytov. Vyplatené kvartálne keš v pokladni u správcu.





Poraď, kolko platíte Vy za byt a či ešte stále z fondu údržby a opráv

Júúúúj...neviem presne a nemám po ruke výmer. Ale ak dobre pamätám, tak nasledovník berie viac ako ja.
Áno...platí sa z fondu. Veď do toho sa odvádza určitá čiastka a z neho sa platí ZVB, upratovanie, osvetlenie spoločných priestorov.
Veď je to najjednoduchšia cesta...či ?
Vraj sa to už z FO hradiť nesmie, preto zistujem tu. Aj upratovanie spoločných priestorov, ak si ho nerobia samotní vlastníci, je samostatnou položkou v predpise ...
buchač
13.10.19,17:42
Vraj sa to už z FO hradiť nesmie, preto zistujem tu. Aj upratovanie spoločných priestorov, ak si ho nerobia samotní vlastníci, je samostatnou položkou v predpise ...
Neviem...nemôžem poslúžiť.
Ale zatiaľ som nedostal žiadne lajstro o zmene, ani v SIPE nič nové.
Upratovanie robí jedna majiteľka bytu.
veronikasad
13.10.19,17:45
Vraj sa to už z FO hradiť nesmie, preto zistujem tu. Aj upratovanie spoločných priestorov, ak si ho nerobia samotní vlastníci, je samostatnou položkou v predpise ...
Neviem...nemôžem poslúžiť.
Ale zatiaľ som nedostal žiadne lajstro o zmene, ani v SIPE nič nové.
Upratovanie robí jedna majiteľka bytu.
Potrebovala by som zistiť aj aká forma zmluvy sa uzatvára so zástupcom vlastníkov. Na nete som čítala o príkaznej alebo mandátnej zmluve. Na našej schodzi boli schválené okrem odmeny aj odvody poistného ...
sito
13.10.19,17:51
Buchač ty trapko. Nie každý sedí na notebooku, ako ty, ale niekto je aj na telefóne a keď má zapnuté rýchle písanie, tak si niekedy telefón píše čo chce, ale chýba je, že som to skontrolovala až keď som to odoslala, tak sa ukľudní, už to kontrolujem na 100 percent. Veď si bol zástupca vlastníkov, čo nenapíšeš ako ťa odmeňovali.

mimotemy

Áááá kúúúúúwa, no neverím...takže ja som trapko, ak trochu odľahčím ? Ale ty môžeš byť za trápnu a opravovať ???
Už zídi z toho piedestálu arogantnej nadradenosti...
-----------------------------
Odmenu chceš vedieť, že akú som brával ? Vonkoncom emám problém, niekde som už aj spomenul.
Bral som 3€ za jeden byt, dokopy 20 bytov. Vyplatené kvartálne keš v pokladni u správcu.





Poraď, kolko platíte Vy za byt a či ešte stále z fondu údržby a opráv

Júúúúj...neviem presne a nemám po ruke výmer. Ale ak dobre pamätám, tak nasledovník berie viac ako ja.
Áno...platí sa z fondu. Veď do toho sa odvádza určitá čiastka a z neho sa platí ZVB, upratovanie, osvetlenie spoločných priestorov.
Veď je to najjednoduchšia cesta...či ?
Vraj sa to už z FO hradiť nesmie, preto zistujem tu. Aj upratovanie spoločných priestorov, ak si ho nerobia samotní vlastníci, je samostatnou položkou v predpise ...

Tak - tak, zákon definuje na čo sa môže FPÚaO použiť.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Čo je prevádzka, údržba,opravy, obnova, modernizácia, rekonštrukcia v bytovom dome?

"Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

"Údržbou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti, ktoré sú potrebné na zachovanie pôvodného štandardu a kvality spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ako aj odstránenie nedostatkov zistených servisnou kontrolou."

"Opravou sa na účely tohto zákona rozumie odstránenie čiastočného fyzického opotrebovania alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva z dôvodu ich uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu."

"Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú zásahy do spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ktoré znamenajú zmenu v ich kvalite alebo technických parametroch."

"Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie obnova, zlepšenie alebo rozšírenie vybavenosti a použiteľnosti spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva."

Takže, zástupca vlastníkov, odmena pre neho, ani upratovanie spoločných priestorov, ani iné sa z FPÚaO nehradí. Leda ak by bol na dome dohodnutý údržbár drobných opráv, toho mzda, áno. :D
veronikasad
13.10.19,17:58
Marcel, a ako je to s tou zmluvou, aká sa uzatvára so zástupcom vlastníkov ? Dohoda (o vykonaní práce, pracovnej činnosti) alebo Príkazná, resp. Mandátna zmluva ?
Vo vyúčtovaní FO za rok 2018 je samostatná položka z fondu opráv odmena zástupcu vlastníkov a samostatná odvody (poistné)
sito
13.10.19,18:28
Marcel, a ako je to s tou zmluvou, aká sa uzatvára so zástupcom vlastníkov ? Dohoda (o vykonaní práce, pracovnej činnosti) alebo Príkazná, resp. Mandátna zmluva ?
Vo vyúčtovaní FO za rok 2018 je samostatná položka z fondu opráv odmena zástupcu vlastníkov a samostatná odvody (poistné)

Komu posielate peniaze? Správcovi domu, že? Takže, správca musí vedieť, čo a ako s tým zástupcom vlastníkov. Zo Zákona 246/2015, § 3. Odborná spôsobilosť. Zástupcu vlastníkov si v zákone presadili správcovia bytových domoch. Už som písal, zákon nevyžaduje, neukladá vlastníkom bytov povinnosť si zvoliť ich zástupcu. Každý vlastník bytu má právo a povinnosť ako spoluvlastník bytového domu rozhodovať na schôdzi o spoločných veciach domu.

To druhé je v rozpore so zákonom. Ale, ale ak sa nikto nesťažuje ... všetko je v poriadku. No, ale asi si už správca prečítal a pochopil zákon. Tak koná ako má, do služieb to dá.
sito
13.10.19,19:00
V zakone je to uz davno, co sa moze platit z FO. Upratovacka a odmena zastupcom bloku tam nie je. Lenze v praxi sa to plati z FO. Novy zakon 63 / 2019 to urcite neriesi.
Podla toho, co zastupcovia vlastnikov bytov robia, by to mali robit zadarmo

:D Zadarmo ani kura nehrabe, ani nikto zadarmo kurín nevyhrabe! :D A kto by to mal robiť?
buchač
13.10.19,19:15
V zakone je to uz davno, co sa moze platit z FO. Upratovacka a odmena zastupcom bloku tam nie je. Lenze v praxi sa to plati z FO. Novy zakon 63 / 2019 to urcite neriesi.
Podla toho, co zastupcovia vlastnikov bytov robia, by to mali robit zadarmo
K prvému odseku :
- čo zákon nezakazuje, to nie je trestné.
- takže na to upratovanie sú potom možnosti :
a. upratovacia služba
b. upratovanie podľa rozpisu

Na to "a" by som sa vyondial...nemá význam sa naťahovať s nejakou firmou, ktorá za solídne peniaze odflákne robotu.
Na to "b" by som chcel vidieť frajera, ktorý by ma prinútil vziať portviš a handru...fak by som chcel vidieť.
-------------------------------
K odseku druhému ?
Ten nemôžeš myslieť vážne !!!
veronikasad
14.10.19,05:59
Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy
Spomenula som aj upratovanie, ze už sa tiez u nas neplati z fondu oprav
sito
14.10.19,07:57
Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy

Ako čítaš tak aj odpovedáš.

Veronika oživila večnú tému, bytové domy budú stále a aj ich spravovanie správcami. Na čo sa pýtala Veronika?

"Nemyslite, ze mesacna odmena 6€/byt+odvody "zamestnavatela" je trosku prestrelena?"

Je, a hodne, riadne prestrelená.

"Zastupca si ju na domovej schôdzi navrhol sam, chcel 4€ v cistom, vlastnici teda zaplatia aj jeho odvody a dan, inak s funkciou skonci."

By som povedal, že sa nejedná o zástupcu vlastníkov, ale o vydierača spoluvlastníkov ich spoločného domu, jeho spoločných častí a spoločných zariadení domu.

"Kedze nikto dalsi to robit nechcel, odmena bola schvalena."

Kto chce kam, pomôžme mu tam, sa hovorí. Takže je to ich majetok, aj peniaze oni tak rozhodli.

"Doteraz bola platená z fondu oprav, od 1.1.2020 prechádza do predpisu najomneho..."

Od 1.7.2004. platí toto.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

Takže správca porušuje zákon 172 mesiacov a ešte dva mesiace bude nedodržiavať zákon.

"Informovala som sa na vysku v okolitych bytovych domoch - do 4.0€ na byt."

Vždy je všetko v dome závisle od záujmu spoluvlastníkov domu o to, čo sa deje v bytovom dome. Ich nezáujem ženie vodu na mlyn niekomu inému, že?

"Nas bytovy dom ma 42 bytov, najväčšie práce (strecha, zateplenie) uz mame za sebou, cakaju nás výťahy a o pár rokov rozvody..."

Je pravda, že bytové domy, ktoré spravuje správca musia mať zo zákona najmenej štyri byty, horná hranica bytov nie je zákonom určená. Tá závisí od projektu domu. V dome všetku činnosť, práce zabezpečuje správca domu. teda aj uvedené veci. NIE zástupca vlastníkov bytov! Ak sa aj spoluvlastníci dohodnú na zástupcovi vlastníkov bytov, musia sa dohodnúť aj na prípadne odmene za vykonávanú funkciu. Pretože v zákone nie je žiadna zmienka o odmene. To ale neznamená, že zástupca vlastníkov má tu funkciu vykonávať zadarmo, že?

Toto platí od 1.7.2004.

"Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."

"Odmena je vyplacana polrocne, po novom to bude 1512€."

Nie po novom, ale podľa dohody a rozhodnutia a správcu domu v súlade so zákonmi.

"Nemame SVB, správcu nam robí byvale OSBD."

Ak sa vlastníci bytov po prevode bytov do osobného vlastníctva rozhodli založiť si SVB hospodárenie v bytovom dome prebrali na seba. No vo väčšine domov sa vlastníci dohodli s bývaním vlastníkom domov OSBD na správe domu formou zmluvy o výkone správy domu.

"Ak niekto robíte ucto v bytovych domoch, aky typ zmluvy sa so zástupcom uzatvára? Ako je to s odvodmi a zdanovanim?"

Zo Zákona 246/2015 musí mať správca bytových domoch zabezpečenú odbornú starostlivosť.

Bolo by zaujímavé keby pre porovnanie uviedla Veronika mesačný poplatok na byt za správu domu správcovi domu. Možno je aj menší, či nie?

Ale tí spoluvlastníci domu sa nechajú dobrovoľne s ich súhlasom obtiahnuť. No a do budúcna budú obtiahnutí aj ostatní občania SR. Čim vyššia bude, tým vyšší bude aj dôchodok ich zástupcu vlastníkov, ich, nie len ich vydierača. :D

Prombe, prombe!

Prečítaj si pozorne to, čo si uviedol a napíš v čom konkrétne sa to dotýka zástupcu vlastníkov bytov a jeho odmeny, výšky odmeny?

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2019-63

Inak, upratovanie v našom dome štyri € mesačne na byt. Nič viac nič menej. Firma za to zabezpečí zamestnancov, čistiace prostriedky, dokonca aj svoju vodu si vozí, aby neotravoval obyvateľov domu v ich obydliach o poskytnutie vody na zabezpečenie upratania ich domu. Pre porovnanie. :D
buchač
14.10.19,08:21
ty nemas na nic

....a čo tak priznať si chybu ?

Najprv tvrdíš, že Veronka sa nepýtala na upratovanie. Keď sme ti ona a aj ja tvoje tvrdenie - mudrovanie vyvrátili, tak mudruješ znova ?
veronikasad
14.10.19,08:36
Marcel, doplním, spravcovi platíme 6€ mesačne, odmena zastupcu bude vyssia, lebo k nej treba pripočítať odvody. Musim osobne na bytove druzstvo zistit aku zmluvu má zastupca vlastnikov uzatvorenú. Inak, pre mna zaujimava informacis, ze napr.pri zateplovani ma vsetko organizacne zabezpečovať správca, myslela som ze to vyplyva z funkcie zástupcu vlastníkov (samozrejme schvaluju vlastnici)

Na schôdzi to bolo site horúcou ihlou,vela bodov programu. Az doma som zacala rozmyslat nad sumou. Znizila sa platba do fondu udrzby (platilo sa vela, mame vysoky zostatok), tak nikto neprotestoval
sito
14.10.19,09:08
Veronika, hovorím tomu ťahanie repy. Pri každej otázke len čítam napísané, ako pochopím tak sa pýtam na viac informácii, možno nezvyčajným spôsobom, aby som sa dozvedel, čo je za fasádou? Ako účtovníčka si isto sleduješ zmeny zákonov súvisiacich s tvojou prácou. Ale bývaš v bytovom dome, zmeny toho zákona si tiež treba sledovať, aspoň niekto v dome. U vás je to možno váš vydierač, a má na vrch.

To je logická informácia zo zákona. Ale, ale ak spoluvlastníci domu dohodli, že zateplenie zabezpečí zástupca vlastníkov, tak v takom prípade preberá aj zodpovednosť za vykonanú prácu, vybavenie prípadných reklamácii, atď. Vlastne svojím rozhodnutím tak rozhodli spoluvlastníci domu.

Dobrý krajčír vie čo šije, aj čim a akou ihlou. Po vojne každý inak rozmýšľa, je generá, či každý je generál? V tvojom prípade je to plus, plus nie len pre Teba pre všetkých spoluvlastníkov vášho domu. Zneužil, využil zníženie FPÚaO vo svoj prospech. Donútil vás zo zníženej čiastky sumy do FPÚaO navýšiť sumu pre seba, funkciu, ktorú nikto iný nechce v dome pre spoluvlastníkov domu vykonávať.

Myslím, že sa to nerýmuje, všetko. Ale to vypadá ako realita. Vaša realita, vy si ju musíte vyriešiť. Nemusíte protestovať, ale môžete. No protestovanie nestačí. Činy treba, činy, nie z Číny, vaše! Budem rád ak niekedy napíšeš ako to dopadlo, ste sa rozhodli, čo ste si schválili. Čauko.
sito
14.10.19,09:44
Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy

Ako čítaš tak aj odpovedáš.

Veronika oživila večnú tému, bytové domy budú stále a aj ich spravovanie správcami. Na čo sa pýtala Veronika?

"Nemyslite, ze mesacna odmena 6€/byt+odvody "zamestnavatela" je trosku prestrelena?"

Je, a hodne, riadne prestrelená.

"Zastupca si ju na domovej schôdzi navrhol sam, chcel 4€ v cistom, vlastnici teda zaplatia aj jeho odvody a dan, inak s funkciou skonci."

By som povedal, že sa nejedná o zástupcu vlastníkov, ale o vydierača spoluvlastníkov ich spoločného domu, jeho spoločných častí a spoločných zariadení domu.

"Kedze nikto dalsi to robit nechcel, odmena bola schvalena."

Kto chce kam, pomôžme mu tam, sa hovorí. Takže je to ich majetok, aj peniaze oni tak rozhodli.

"Doteraz bola platená z fondu oprav, od 1.1.2020 prechádza do predpisu najomneho..."

Od 1.7.2004. platí toto.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

Takže správca porušuje zákon 172 mesiacov a ešte dva mesiace bude nedodržiavať zákon.

"Informovala som sa na vysku v okolitych bytovych domoch - do 4.0€ na byt."

Vždy je všetko v dome závisle od záujmu spoluvlastníkov domu o to, čo sa deje v bytovom dome. Ich nezáujem ženie vodu na mlyn niekomu inému, že?

"Nas bytovy dom ma 42 bytov, najväčšie práce (strecha, zateplenie) uz mame za sebou, cakaju nás výťahy a o pár rokov rozvody..."

Je pravda, že bytové domy, ktoré spravuje správca musia mať zo zákona najmenej štyri byty, horná hranica bytov nie je zákonom určená. Tá závisí od projektu domu. V dome všetku činnosť, práce zabezpečuje správca domu. teda aj uvedené veci. NIE zástupca vlastníkov bytov! Ak sa aj spoluvlastníci dohodnú na zástupcovi vlastníkov bytov, musia sa dohodnúť aj na prípadne odmene za vykonávanú funkciu. Pretože v zákone nie je žiadna zmienka o odmene. To ale neznamená, že zástupca vlastníkov má tu funkciu vykonávať zadarmo, že?

Toto platí od 1.7.2004.

"Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14."

"Odmena je vyplacana polrocne, po novom to bude 1512€."

Nie po novom, ale podľa dohody a rozhodnutia a správcu domu v súlade so zákonmi.

"Nemame SVB, správcu nam robí byvale OSBD."

Ak sa vlastníci bytov po prevode bytov do osobného vlastníctva rozhodli založiť si SVB hospodárenie v bytovom dome prebrali na seba. No vo väčšine domov sa vlastníci dohodli s bývaním vlastníkom domov OSBD na správe domu formou zmluvy o výkone správy domu.

"Ak niekto robíte ucto v bytovych domoch, aky typ zmluvy sa so zástupcom uzatvára? Ako je to s odvodmi a zdanovanim?"

Zo Zákona 246/2015 musí mať správca bytových domoch zabezpečenú odbornú starostlivosť.

Bolo by zaujímavé keby pre porovnanie uviedla Veronika mesačný poplatok na byt za správu domu správcovi domu. Možno je aj menší, či nie?

Ale tí spoluvlastníci domu sa nechajú dobrovoľne s ich súhlasom obtiahnuť. No a do budúcna budú obtiahnutí aj ostatní občania SR. Čim vyššia bude, tým vyšší bude aj dôchodok ich zástupcu vlastníkov, ich, nie len ich vydierača. :D

Prombe, prombe!

Prečítaj si pozorne to, čo si uviedol a napíš v čom konkrétne sa to dotýka zástupcu vlastníkov bytov a jeho odmeny, výšky odmeny?

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2019-63

Inak, upratovanie v našom dome štyri € mesačne na byt. Nič viac nič menej. Firma za to zabezpečí zamestnancov, čistiace prostriedky, dokonca aj svoju vodu si vozí, aby neotravoval obyvateľov domu v ich obydliach o poskytnutie vody na zabezpečenie upratania ich domu. Pre porovnanie. :D
Co ma do toho zatahujes? Napisal som len, ze podla zakona sa to nema platit z FO

Ja?! A čo už nevieš pochopiť ani to, čo si napísal? :D

"Veronika sa nepytala na moznosti upratovania, ale ci sa podla zakona 63/2019 ma odmena zastupcom bloku platit z FO, alebo z mesacneho zalohoveho predpisu za sluzby a vykon spravy"

Veronika sa nikde v téme nepýtala na Zákon 63/20019. To je novela Zákona 182/1993. V tej nič nie je uvedené o zástupcovi vlastníkov bytov ani o jeho odmene, jej výšky, a odkiaľ má byť uhradená zástupcovi vlastníkov, veru nič. Zavádzaš, ako ten ich vydierač. :D
veronikasad
14.10.19,10:32
Chlapci, stačilo tých hadok, necitovala som ziadny zakon. Pytala som sa na odmenu zastupcu vlastnikov a konstatovala som, že aj upratovanie uz nebude platene z fondu údržby, ale bude v predpise...
alaya1
14.10.19,10:32
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia

Pozrela som na stranke Po schodoch, svoje zalohove platby,. nemam to tam vycislene. tak pravdepodobne z FO..
My sme vsak na schodzi neodsuhlasovali za byt, ale jednotnu cenu za vchod pre zastupcu na fixnu sumu na rok.
veronikasad
14.10.19,10:35
Veronika. U nás má každý zástupca vlastníkov v každom vchode po 130 eur za rok avšak máme už komplet rekonštrukciu obytného domu.
Kolko platíte mesačne na byt ? Vraj už by sa to nemalo platiť z fondu údržby, ale v predpise nájomného ...
Nie na byt na mesiac Ale na rok za všetky byty vo vchode a je to z fondu opráv. Takže každý zástupca za vchod dostane za rok odmenu v uvedenej sume
Pochopila som ťa, aj u nás sa to doteraz platilo - v nižšej sume, z fondu opráv. Vraj už to nie je možné a na schodzi bola schválená suma o ktorej som písala - do predpisu nájomného - opravujem do predpisu zálohových platieb za užívanie bytu, či ako sa to presne volá. . Preto sa pýtam v tejto téme ľudí, ktorí s tým robia

Pozrela som na stranke Po schodoch, svoje zalohove platby,. nemam to tam vycislene. tak pravdepodobne z FO..
My sme vsak na schodzi neodsuhlasovali za byt, ale jednotnu cenu za vchod pre zastupcu na fixnu sumu na rok.
Ala, dakujem. Potom to platite z fondu oprav...
alaya1
14.10.19,11:15
Pravdepodobne ano. Ked budem doma, opytam sa zastupkyne.
sito
14.10.19,11:53
Chlapci, stačilo tých hadok, necitovala som ziadny zakon. Pytala som sa na odmenu zastupcu vlastnikov a konstatovala som, že aj upratovanie uz nebude platene z fondu údržby, ale bude v predpise...

Prombe, ako vidíš, čítaš. Aj chápeš? Veronika pochopila, že správca bude od 1.1.2020 postupovať v ich dome ohľadne odmeny zástupcu vlastníkov a poplatku za službu upratovanie v súlade so zákonmi, tak ako to už malo byť od roku 2004, teda 15 rokov nerešpektoval zákony s tým spojené.