Wood Star
08.03.17,07:47
Podľa magnetickej rezonancie mám extrúziu diskov L5 S1 a L4 5 vpravo. Tento problém mám len mesiac a snažím sa v tom všetkom zorientovať. Bola som dva týždne v nemocnici, už som mala dve hodiny pred operáciou, keď sa lekári rozhodli s operáciou počkať, či sa mi to nezlepší konzervatívnou liečbou. Pred pár dňami som bola na ozóne, pozitívne účinky zatiaľ necítim. Včera som sa objednala na rehabilitácie, kde mi dali vytlačené cviky, ktoré sú aj tu: http://www.svetvomne.sk/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2619. Doma som si to pozerala a zarazila ma táto veta: „cviky sa neodporúčajú pri vážnych poruchách chrbtice napr. hernia disku, po operáciách chrbtice, preto sa v tomto prípade treba o vhodnosti cvičenia poradiť s lekárom“. Takže mám cvičiť cviky, ktoré sa neodporúčajú pri mojej diagnóze? Nejako mi to nejde do hlavy. Neviete niekto ako to teda je?
lujza.j
08.03.17,08:11
Vysunute kolko mm?
Soňa K
08.03.17,08:36
Možno by si mala zavolať na rehabilitáciu do nemocnice, oni by to zrejme mali najlepšie vedieť, keď tam chodia pacienti cvičiť. Na Porade toho moc nevymyslíš.
branislavp
08.03.17,08:46
Budeš vidieť aké cviky bude s tebou robiť fyzioterapeut. Rozhodne nemôže s tebou cvičiť krkolomné kreácie. Na to ho upozorni, hneď pri nejakom pohybe, čo Ti spôsobí bolesť. Ja sa liečim na chrbticu 28 rokov . Liečba infúzie, obstreky, pobyt v nemocnici vkuse 3 mesiace, nemohla som sedieť ležať, stáť. Urobili MR, ozonoterapia1x. Pred 2 rokmi som bola na konzultácii u neurochirurga, ktorý mi vysvetlil moju diagnózu podľa CDčka a doporučil mi, aby som ešte u iných jeho kolegov si zistila, či ma presvedčia o operácii. Po ďalšom vysvetlení u iných lekárov a u mojej neurologičky som dospela zatiaľ k záveru, že radšej sa budem venovať denne cvičeniu doma. Každý rok si objednávam v nemocnici rehabilitácie, každé 2 roky chodím na kúpeľnú liečbu. Lenže ja som na dôchodku
Môžem povedať, že cviky robím adekvátne k môjmu zdravotnému problému, robím klasické prechádzky, nie náročné. Takže takto si pomáham a môžem potvrdiť, že sa cítim lepšie, ale samozrejme žijem obmedzene, žiadne prudké pohyby, žiadne ťažké práce, nosenie, dvíhanie ťažších vecí, žiadne veľké upratovanie naraz. Nie dlhé prechádzky .
Jednoducho mne to cvičenie, rehabilitácie a hlavne klasické masáže ale len od odborníkov veľmi pomáhajú. Nemôžem si dovoliť, aby som toto všetko zanedbala.
Počúvaj rady odborníkov. Veľa zdravia želám.
lujza.j
08.03.17,08:50
Mam vysunutu a poskodenu platnicku...tlaci na nervovy vak....netvrdim...ze je to rovnaky problem....ale pri cviceni....pocuvam svoje telo-platnicku....
Soňa K
08.03.17,08:54
To Ti teda nezávidím, nakoniec bolí Teba, tak musíš počúvať Ty. Ale ak majú správne zvolené cviky stav zlepšiť, tak sú užitočné.
bettylou
08.03.17,09:02
spoj sa s lekárom,
Wood Star
08.03.17,09:14
Jednu mám o 5,5 a druhú 7,4 mm.
Wood Star
08.03.17,09:18
Veď to mi dali práve na tej rehabilitácii na poliklinike. Aj s tou vetou, ktorá ma zarazila. Dúfala som, že sa tu nájde niekto kto má podobné problémy a cvičí konkrétne tie cviky a napíše mi či mu pomáhajú alebo škodia.
mareko
08.03.17,09:24
Nájdi si niekoho, kto má v ponuke McKenzieho metódu cvičenia. Je dobre, keď ti najprv cviky ukážu, aby si cvičila správne pod dohľadom. Skús pozrieť aj tu: http://hz.sk/mckenzieho-metoda/ Je to cvičenie, kde sa opakuje jeden cvik, neskôr sa pridávajú ďalšie. Ak sú tvoje problémy v začiatkoch, máš veľkú šancu ich týmto cvičením odstrániť. Dôležité je, ako som písala vyššie, správne ich cvičiť. Držím palce. Operáciu zatiaľ nerieš. Na to je čas ... :)
Wood Star
08.03.17,09:27
Podľa toho, čo mi povedali, žiadne cviky so mnou cvičiť nebudú. Dajú mi len jednorazovú inštruktáž k tým čo sú na tej stránke, čo som zdieľala vyššie. Môžem sa opýtať aké cviky robíte? Robili ste aj tieto? A čo sa týka rád odborníkov, je veľmi ťažké k nejakým sa dopracovať. Pokiaľ sa na niečo konkrétne neopýtam, tak mi samy od seba nič nepovedia, a keď sa opýtam väčšinou dostanem neurčitú odpoveď alebo ma odkážu s otázkou na niekoho iného. A každý doktor sa ma snaží zbaviť čo najskôr, vypíše papiere a o kontrole ani slovo...
Wood Star
08.03.17,09:29
S ktorým? Neurológom, neurochirurgom, alebo rehabilitačným?
EvaB
08.03.17,09:34
Poznám človeka, čo mal tiež pred operáciou. Na ČT v r. 2009 videl toto (posledný hosť, Boris Tichanovský):
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10090925908-vsechnoparty/209522161600011/
Vyhľadal toho človeka, bol na nejakom školení na cvičenie (bolo to v Bratislave), kúpil si DVD na cvičenie a podľa toho cvičil. Je to už pár rokov, normálne robí (aj manuálne). Hovorí, že keby nebol lajdák, bolo by to lepšie. Keď sa mu polepšilo, tak sa na to vykašľal, vrátil sa k tomu, keď mal zasa problém. Ale že to funguje a nie je to náročné, len na čas.
Wood Star
08.03.17,09:34
Tú stránku som si už pozerala, aj to video s cvikmi. To by som momentálne ani nedokázala spraviť, na bruchu sa mi ležať nedá. A na konci toho videa hovoril, že je to navrhnuté na to, aby sa bolesť z nohy preniesla do krížov. Mňa noha nebolí, preto ma nakoniec neoperovali. Ja potrebujem riešiť bolesť v krížoch.
mareko
08.03.17,09:53
Z jednej vety robíš závery? Je to presne cvik nato, aby sa ti krížová platnička vrátila na svoje miesto. No je to na tebe. Treba hľadať ako to ide, nie ako to nejde.
Wood Star
08.03.17,09:59
Ja si len nechcem ešte viac ublížiť. V nemocnici som sa rozprávala s viacerými ženami s podobnými problémami a jedna mi povedala, že zo začiatku poctivo cvičila, čo ju naučili na rehabilitáciách a potom jej doktori povedali, že sa jej to kvôli tomu zhoršilo. Snažím sa preto zistiť o tom čo najviac a potom urobiť správne rozhodnutie. V tomto prípade asi nie je práve najlepšie metóda pokus-omyl.
lujza.j
08.03.17,10:05
Nebolí:)ak ...dam pozor...nahlasim trenerovi....ja mam este aj hypermobilitu...cize svalovy korzen -tkanivo chrbtice je na figu...takze dalsie cviky na spevnenie...
branislavp
08.03.17,11:01
Ja si myslím, že keď si z nemocnice von, máš určenú diagnózu, tak v okoli Tvojho bydliska hľadaj rehabilitačného lekára a žiadaj, že chceš ich služby, chceš chodiť na rehabilitácie, kde okrem iných procedúr je aj to cvičenie. Ťažko je radiť, každý pacient je iný.
arizona
08.03.17,13:02
Najdi si vo svojom okoli cvicitela SM systemu. Cez google najdes viac info a na youtube su videa. To su cviky presne urcene na dane problemy. Vela ludi zachranili pre operaciou a vyrazne im zlepsilo zdr.stav.
branislavp
09.03.17,04:08
A už si sa objednala na rehabilitačnom pracovisku u konkrétneho lekára? Ten ťa vyšetrí a podľa Tvojej diagnózy Ti predpíše určité procedúry Jedna z procedúr je aj cvičenie. Ak počas liečenia - rehabilitácia konkrétnej procedúry by ti nerobila dobre, na to je tam lekár, aby si za ním došla a oznámila mu, že aký máš problém. Lekár vysadí tú procedúru a naordinuje inú, ak ešte niečo iné zváži. Jednoducho musíš spolupracovať aj s lekárom na rehabilitačnom a aj s personálom, ktorý vykonáva jednotlivé procedúry.
Wood Star
09.03.17,04:28
Bola som u rehabilitačnej doktorky (nešla som za nejakým liečiteľom alebo niekým takým, ale normálne za doktorkou na polikliniku), predpísala mi magnet, elektroliečbu a cvičenie. Potom som sa bola objednať s papierom od nej na tieto procedúry a vtedy mi dali ten letáčik s cvikmi, kde bolo napísané, že to nie je doporučené pre ľudí s herniou disku, čo je moja diagnóza. Preto sa snažím zistiť aj z iných zdrojov, či je to vhodné alebo nie. To je ako keby niekomu predpísali napríklad liek na vysoký krvný tlak a bolo by na ňom napísané, že liek je nevhodný pre ľudí s vysokým tlakom.