otázka
13.07.06,12:28
Ahojte, keďže ma dnes čaká zaváranie marhúľ chcem Vás poprosiť o nejaké recepty na koláče, hlavne ten s posýpkou.
tiny77
13.07.06,19:24
marhulovy kolac s posypkou.

1 hera
1,5 hrnčeka krystalového cukru
3 hrnčeky polohrubej múky
prášok do pečiva
1 vanilkový cukor

- rozdrvit na mrveničku, 2 hrste odobrat

do zvyšného cesta pridat:
1,5 hrnčeka studeného mlieka
2 vajíčka

cesto vyliať na vymasteny, pomúčený plech,
poklásť marhule (alebo ine sezonne, kompotové ovocie)
posypať odobratou mrveničkou
a dať upiecť na cca 30 min pri teplote 160°C.

je vyborny.
bru chuť.
otázka
14.07.06,06:31
Ďakujem, cez víkend určite vyskúšam. A teší ma, že tam nie je droždie.
Zuzka
14.07.06,06:54
Ja robím marhuľový koláč z kysnutého cesta, navrch poukladám marhule, ak sú veľké, tak ich rozkrájam na osminky a posýpku urobím: trochu hrubej múky, trošku prášk., cukru a kúsok masla (Hera, Palmarin). Rozmrvím a posypem koláč a dám upiecť.
janasv
14.07.06,07:01
Toto moze byt aj broskynovy, jahodovy, rebarborovy ci napr. malinovy kolac:

:)Zelatinovy kolac:
Cesto: 4 vajicka, 4 PL krys.cukru, 4 PL ploh.muky, 1/2 prasku do peciva, dzem, kompot

Z bielkov a cukru vyslahat sneh, postupne pridame po jednom zltky, muku a v nej rozmiesany prasok do peciva. Ruru mierne nahrejeme /160-180 stupnov C/. Dame upiect na vymasteny a mukou vysypany /alebo papier na pecenie/ plech a vychladnut. Na studenu piskotu dame tenku vrstvu dzemu, poukladame ovocie a potom ho zalejeme horucou polevou.

Poleva: stavu z jedneho kompotu + 2 dcl sirupu /vody/ + 1 Zlaty klas /vanilkovy puding/ uvarite na hustu kasu a horucu nalejeme na kolac. Studene krajame na rezy.
---------------
Ja to robim tak, ze ked mam cerstve ovocie, najprv z neho uvarim kompot s dostatkom stavy, ochutim ho ako mi vyhovuje. Mal by chutit vyraznejsie sladkokyslo - osviezujuco. Recept si mozte potom prisposobit - myslim preratat na vacsi plech, ako ja:D. Napr. polevy niekedy robim viac.
-------

Asi to tu uz niekde bolo, ale toto je moja oblubena bublanina:) /1 hrncek = 2 dcl/:

Cesto: 2,5 hrnceka polohr.muky, 1 prasok do peciva, 1 hrncek /moze aj menej - 3/4 / cukru, 1 vanilkovy cukor /nemusi/ - zmiesat. Pridat 1 hrncek mlieka, 1 hrncek oleja, 2 cele vajcia. Dobre premiesat.

Posypka/nemusi byt/ : 3 PL hrubej muky, 3 PL pras.cukru, 2 PL masla - zmiesat, dat schladit do mrazaku.

Dat nahriat ruru. Vymastit a vysypat plech /alebo papier na pecenie/, na vrch poukladat ovocie - ake chces, ake mas v ponuke - cerstve, mrazene, kompot.... Potom na to postruhat, ako jablka, posypku. Pecie sa to asi 40-45 min na 160-180 stupnov C - podla ovocia. Pocukrovat /nemusi/.

Ked sa pecie s ribezlami - opatrne, pustia dost stavy, musi dobre vychladnut na plechu a az potom krajat. Inak sa rozpadne. :mee:

Jablka vsak pri tomto kolaci davam naspodok - najprv papier na pecenie vymastim maslom, posypem skoricovym a vanilkovym cukrom, dam na platky pokrajane jablka a zalejem cestom. Je hustejsie, treba ho rozotriet.
Robim to preto tak, ze jablka sa pekne udusia a neurobi sa na nich taka supka, ako ked ich mate navrchu na kolaci. Kolac s jablkami mozte vlazny podavat aj s vanilkovou zmrzlinou....:p
ingi
14.07.06,10:07
Ja robím marhuľový koláč z kysnutého cesta, navrch poukladám marhule, ak sú veľké, tak ich rozkrájam na osminky a posýpku urobím: trochu hrubej múky, trošku prášk., cukru a kúsok masla (Hera, Palmarin). Rozmrvím a posypem koláč a dám upiecť.

Vyskúšala som pridať aj čučoriedky, koláč bol fantastický.:)
Milan Benka
14.07.06,10:10
Ešte to nafotiť a prilepiť.......:p :p :p
ayya
14.07.06,10:28
...Asi to tu uz niekde bolo, ale toto je moja oblubena bublanina:) /1 hrncek = 2 dcl/:
Cesto: 2,5 hrnceka polohr.muky, 1 prasok do peciva, 1 hrncek /moze aj menej - 3/4 / cukru, 1 vanilkovy cukor /nemusi/ - zmiesat. Pridat 1 hrncek mlieka, 1 hrncek oleja, 2 cele vajcia. Dobre premiesat.
....:p

ja robievam podobny, ale "recepis" je trosku iny, lahko sa to pamata, lebo prisad je tam vzdy o pol hrnceka menej:

2 hrnceky polohrubej muky (preosiat, dolezite)
1 1/2 hrnceka pras. cukru
1 hrncek mlieka
1/2 hrnceka oleja
+ 2 vajicka + prasok do peciva + stipka soli + vanilkovy cukor

suche veci zmiesam v mise, pridam "nesuche" a miesam chvilku ako maltu, preto mu aj hovorime "maltovy kolac" ...

uplne zmeneny je, ked namiesto obycajneho prasku do peciva pridam "pernikovy" ... vtedy sa da upiect aj s ovocim, alebo aj bez, ale potom do cesta pridam hrozienka a nakoniec ho upeceny, ale este horuci natriem dzemom a posypem grankom ...

peciem 35-40 min na 180-190 stupnov

obycajne nestiha celkom vychladnut :D
janasv
14.07.06,11:05
ja robievam podobny, ale "recepis" je trosku iny, lahko sa to pamata, lebo prisad je tam vzdy o pol hrnceka menej:



Je to syty kolac, dobry aj s cajom, mliekom alebo kakaom na ranajky, desiatu ci olovrant.:p
Gabriela Horváthová
14.07.06,11:12
Mňam, už sa mi zbiehajú sliny.
gigi
otázka
14.07.06,16:28
[quote=Zuzka]Ja robím marhuľový koláč z kysnutého cesta, navrch poukladám marhule, ak sú veľké, tak ich rozkrájam na osminky a posýpku urobím: trochu hrubej múky, trošku prášk., cukru a kúsok masla (Hera, Palmarin). Rozmrvím a posypem koláč a dám upiecť.
Zuzka, môžeš sem "hodiť" podrobný recept na to kysnuté cesto? Ja mám takú averziu na kysnuté cesto, aj keď to máme radi. Vždy mi to skončí v koši. Jedno jediné sa mi v živote vydarilo a to oškvarkové pagáče.
vema
14.07.06,20:25
Zuzka,na kysnuté cesto tu nájdeš veľa príspevkov a podrobných.Ja tiež robím marhuľový koláč z kysnutého cesta.Pridám ti ešte recept na cesto
so šľahačkovou smotanou,tiež dobré.
3 vajcia,250g cukru kryštálového,450g polohrubej múky,1 prášok do pečiva a 1 šľahačková smotana.Všetko spracuješ vyleješ na plech,na vrch marhule a posýpku.Dobrý je aj na druhý deň a je ho veľa.:)
otázka
15.07.06,09:51
Díky, poskúšam.
Žarnov
17.07.06,14:03
vyskúšala som tento recept cez víkend, no neviem....toho mlieka je tam podľa mňa priveľa, koláč bol ťažký ako neprepečený, pritom moja rúra pečie perfektne, a nebolo by lepšie pridať len 1 hrnček mlieka a zmes potom vymiešať v mixéri? Vyskúšam ešte raz.....
ayya
17.07.06,14:45
vyskúšala som tento recept cez víkend, no neviem....toho mlieka je tam podľa mňa priveľa, koláč bol ťažký ako neprepečený, pritom moja rúra pečie perfektne, a nebolo by lepšie pridať len 1 hrnček mlieka a zmes potom vymiešať v mixéri? Vyskúšam ešte raz.....

ktory to bol konkretne? viac receptov sa tu objavilo :) alebo: nebolo to tou nizkou teplotou? ja ten maltovy peciem pri 190 a v prostriedku rury, nie polozeny na spodu ... vtedy sa upecie rovnomerne ... a nevytiahnem ho skor, kym si nie som ista, ze je hotovy ... zacne sa od okrajov plechu odtahovat... tak asi na centimeter ;)
porovnavala som ten moj recept s tym prvym... je tam viac mlieka, ale aj muky je podstatne vacsie mnozstvo... vyskusaj este raz, moze to byt aj mnozstvom ... teda: toho mojho je menej, takze vrstva cesta je tensia, potom sa nutne musi viac prepiect imho
mirka165
17.07.06,16:05
Ja som už druhýkrát za sebou piekla tento:

2 biele jogurty (150g), 2 vajcia, 1,5 jogurtového kelímku kryštálového cukru spolu zašľaháme, potom pridáme 3 kelímky polohrubej múky a 1 prášok do pečiva. Vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech, na to poukladáme polovičky marhúľ, pocukrujeme a posypeme posýpkou. Tú si pripravíme s polohrubej múky, kryštálového cukru a trošky masla. Upečieme za 15 min pri teplote 200°C.
Vyzerá ako kysnutý, je však oveľa rýchlejší a takmer žiadny riad.
monibo
17.07.06,16:28
Aj my sme zavárali marhule a tak som včera zo zvyšných upiekla tento koláč. Je naozaj výborný a chutý ako z kysnutého cesta, ale je oveľa rýchlejší.

RÝCHLY KOLÁČ

2 hrnčeky /200 ml/ polohrubej múky
1 hrnček kryštálového cukru
1 hrnček mlieka
1 vajce
1 zlatý klas
1 lyžička vanilkového cukru
1 prášok do pešiva
1 dl oleja

Múku zmiešame s cukrom a práškom do pečiva. Vo vlažnom mlieku rozmiešame zlatý klas, vanilkový cukor, vajce a olej. Všetko spolu zmiešame a roztrieme na vymastený a vysypaný plech. Pridáme akékoľvek ovocie a posypeme posýpkou, ktorú robím z hrubej múky, cukru a masla a dáme upiecť. Kto nemá rád posýpku, nemusí dať. Môže potom koláč poliať čokoládou.
Vyskúšajte a dobrú chuť!
kukučka
17.07.06,16:31
To zas ja mám riadu dosť, lebo likvidujem, čo sa dá - 2, 3 druhy džemu, kompóty, tvaroh s opitými hrozienkami, posýpka. Všetko je sladké, do cesta potom dávam menej cukru. Na čerstvé ovocie samozrejme viac. A cesto rozdelím na dve veľké okrúhle formy z Pyrexu.
Je ozaj ako kysnuté.
Inšpirácia
http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=3162
willma
17.07.06,20:46
Ja som cez veekend v nedeľu taktiež robila maltový, pre istotu z dvojnásobnej várky musím povedať, že dnes nie je nič. Len sa po ňom zaprášilo.
Žarnov
18.07.06,16:17
Bol to ten marhuľový koláč s posýpkou od tiny77. Piekla som ho pri vyššej teplote ako ona uvádzala, teda pri 200 °C a tiež na strednej mriežke, bol zo všetkých strán pekne prepečený do zlatohneda a aj tak bol "ťažký", istotne bolo toho mlieka priveľa. Vyskúšam aj tvoj recept, veď teraz je marhuľová sezóna.
ayya
18.07.06,16:35
Bol to ten marhuľový koláč s posýpkou od tiny77. Piekla som ho pri vyššej teplote ako ona uvádzala, teda pri 200 °C a tiež na strednej mriežke, bol zo všetkých strán pekne prepečený do zlatohneda a aj tak bol "ťažký", istotne bolo toho mlieka priveľa. Vyskúšam aj tvoj recept, veď teraz je marhuľová sezóna.

nie, myslim, ze nie je tam vela mlieka - lebo v tom mojom je velmi podobny pomer mlieka a muky... skor to podla mna bude pomerom (alebo nepomerom) hrubky cesta a teploty pri peceni - cim hrubsie cesto, tym pomalsie (teda menej stupnov) treba piect - ked tie dva kolace porovnas, tak moj je nizsi, moze sa rychlejsie piect ... tych 160 sa mi najprv zdalo malo, ale asi to malo zmysel :o
ale este mi napadlo, ... prasok do peciva (a aj vsetky trene babovkove a bublaninove cesta) nesmu dlho stat pred pecenim, lebo bublinky v nich splasnu ... prasok do peciva funguje vraj podobne ako sumienka, ked to cesto nechas dlho vonku, tak sa "vybublinkuje" a potom moze to cesto byt tazsie, bez bubliniek ... preto treba mat ovocie pripravene dopredu, aby sa na zamiesane cesto mohlo rychlo poukladat a dat piect co najskor po navlhceni toho prasku do peciva ...
opacne je to pri kvasniciach, to su zive organizmy, mozu byt v teple mimo rury dlhsi cas - rozmnozuju sa a pritom vytvaraju nejaky plyn a tym vlastne tie dierky, alebo bublinky v ceste (teraz neviem, aky kyslicnik to je) a pri peceni sa vysokou teplotou vlastne "pripravia o zivot" a prestanu vytvarat velke bubliny ... uz som to davno niekde citala, nemapatam si to uz presne, tak sorry ;)
otázka
20.07.06,04:48
marhulovy kolac s posypkou.

1 hera
1,5 hrnčeka krystalového cukru
3 hrnčeky polohrubej múky
prášok do pečiva
1 vanilkový cukor

- rozdrvit na mrveničku, 2 hrste odobrat

do zvyšného cesta pridat:
1,5 hrnčeka studeného mlieka
2 vajíčka

cesto vyliať na vymasteny, pomúčený plech,
poklásť marhule (alebo ine sezonne, kompotové ovocie)
posypať odobratou mrveničkou
a dať upiecť na cca 30 min pri teplote 160°C.

je vyborny.
bru chuť.
Tina 77, včera som piekla Tvoj koláč, bol super /vôbec nie ťažký, piekla som ho pri nižšej teplote a dlhšie/.
tiny77
20.07.06,05:14
Tina 77, včera som piekla Tvoj koláč, bol super /vôbec nie ťažký, piekla som ho pri nižšej teplote a dlhšie/.


tak som rada, ze sme nasli zlatu strednu cestu.
:)
som ho tiez teraz robila, deti si ho vyslovne pytali ked pred 3. dnami odchadzali na vylet.


nech vam chuti.
Zuzka
20.07.06,06:07
[quote=Zuzka]Ja robím marhuľový koláč z kysnutého cesta, navrch poukladám marhule, ak sú veľké, tak ich rozkrájam na osminky a posýpku urobím: trochu hrubej múky, trošku prášk., cukru a kúsok masla (Hera, Palmarin). Rozmrvím a posypem koláč a dám upiecť.
Zuzka, môžeš sem "hodiť" podrobný recept na to kysnuté cesto? Ja mám takú averziu na kysnuté cesto, aj keď to máme radi. Vždy mi to skončí v koši. Jedno jediné sa mi v živote vydarilo a to oškvarkové pagáče.

Zuzka, ja robím kysnuté cesto "od oka".
Robím to asi z 3/4 kg polohrubej múky. Urobím kvások, mlieko, cukor + trošku múky, keď sa zdvihne, tak ho vylejem do misky, v ktorej mám preosiatu múku, pridám trochu soli, olej (asi 1,5 dl) alebo rozpustené maslo a jeden žĺtok. Do cesta sa môže pridať aj trochu kyslého mlieka alebo smotany. Cesto nemá byť veľmi tuhé. Dobre vypracujem, aby sa odlepovalo od misky. Keď ho mám úplne hladké, tak ho posypem múkou, prikryjem utierkou a nechám vykysnúť. Vykysnuté rozdelím na dve - tri časti, ktoré premiesim, rozvaľkám a valčekom preložím na plech, rukou ho upravím, poukladám marhule alebo hocijaké iné ovocie, posypem a dám upiecť.
Moja mama miesila cesto rukou, ja to robím varečkou alebo aj mixérom.
Dúfam, že sa Ti podarí. :)
Itababa
10.08.06,15:02
dnes som hladala kolač na ktorý sa hodia hrušky bolo ťažké sa rozhodnúť ktorý recept vybrať,zvolila som tento s jogurtom.koláč sa velmi podaril je super.
RERE
11.08.06,04:53
Ja robieva m z lístkového cesta. Lístkové cesto vyvaľkám, popichám vidličkou a naukladám marhule. 2 celé vajcia vymiešať s asi 10 dkg cukru a vanilkovým cukrom, potom pridať 1 šlahačkovú smotanu. Týmto poliať marhule a dať piecť. Je výborný aj so slivkami, alebo kyslejšími jablkami.
truch
29.05.11,11:19
Včera som hľadala dobrý recept na marhuľový koláč a našla som recepty tu, v tejto téme:) Vybrala som si ten jogurtový.Mala som len ovocné jogurty, tak som ich tam dala, jeden višňový a jeden marakuja. Cesto vyzeralo dobre, posypala som ho tvarohom a naukladala na mesiačky nakrájané marhule.
Nestačil ani vychladnúť:D
trisestri
29.05.11,11:48
korela
17.07.15,14:39
Tvarohový koláč s marhuľami

Suroviny:

1 kg tvarohu (4 ks Rajo tvaroh jemný hrudkovitý 250 g - modré balenie)
6 vajec
35 Dg cukru (dávam menej)
25 Dg masla
1 citrón
1 vanilkový cukor
20 Dg hrubá múka
1 pdp
marhule čerstvé alebo zavárané

Postup:

Maslo, cukor, vajcia, šťavu z 1 citróna vymiešame do penista. Potom pridáme do tejto zmesi postupne rozotretý tvaroh (ja nerozotieram, premiešam ho s metličkami v zmesi, ostanú viditeľné malé hrudky) a neskôr postupne hrubú múku s pdp. Hmotu nanesieme na vymastený a pomúčený (alebo papier na pečenie) vyšší plech. Na záver poukladáme na cesto rozpolené marhule. Cesto je upečené, ak začne chytať povrch skaramelizovanú farbu. Môže sa pocukrovať.

Marhule ukladať asi takto, aby vznikol z každej strany okolo nej voľný priestor cesta. Ja ich ukladám šupkou dolu. Cesto samo o sebe je ťažké, ak by boli marhule poukladané tesne vedľa seba, mohlo by byť mokré. Či je hotové, skúsiť ihlou pre istotu.



http://img.mimibazar.sk/s/bs/9/090626/17/k42559.jpg (http://img.mimibazar.sk/h/bs/10/090626/17/l42559.jpg)
maja
12.08.15,08:28
Ja som už druhýkrát za sebou piekla tento:

2 biele jogurty (150g), 2 vajcia, 1,5 jogurtového kelímku kryštálového cukru spolu zašľaháme, potom pridáme 3 kelímky polohrubej múky a 1 prášok do pečiva. Vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech, na to poukladáme polovičky marhúľ, pocukrujeme a posypeme posýpkou. Tú si pripravíme s polohrubej múky, kryštálového cukru a trošky masla. Upečieme za 15 min pri teplote 200°C.
Vyzerá ako kysnutý, je však oveľa rýchlejší a takmer žiadny riad.

Cez víkend som piekla tento koláč so slivkami, bol výborný.