Pasta
13.07.06,12:36
Dobrý deň.
Som začiatočník v oblasti účtovania, robím PÚ pre reštauráciu. Chcem sa opýtať skúsených poraďákov ako účtovať výnosy. Treba rozlišovať čo je tržba za tovar a čo je tržba za jedlo a kávu? Alebo to všetko spolu môžem dať na 602, na dennej uzávierke to totiž nie je rozdelené je tam len jedna suma. Čo je predané a koľko vidím až z výtlače pre sklad ak ju urobia denne, ak nie tak mám k dispozícii len mesačnú spotrebu. Prosim pomôžte mi to vyriešiť.
KEJKA
13.07.06,11:09
zaúčtuj všetko na 602. Tá sa prípadne dá analyticky členiť na nápoje, jedlá, zákusky, apod.... pokiaľ je to v registračke tak nastavené. My to nerozlišujeme.
Nech ťa nemýlia nápoje... tie tiež predávaš "v zmenenom stave", teda nie je to tovar ale materiál.
Teda všetky nákupy na 501, a všetky výnosy na 602.
Pasta
13.07.06,13:45
Ďakujem za odpoveď Kejka.
Orsz
13.07.06,15:11
zaúčtuj všetko na 602. Tá sa prípadne dá analyticky členiť na nápoje, jedlá, zákusky, apod.... pokiaľ je to v registračke tak nastavené. My to nerozlišujeme.
Nech ťa nemýlia nápoje... tie tiež predávaš "v zmenenom stave", teda nie je to tovar ale materiál.
Teda všetky nákupy na 501, a všetky výnosy na 602.

Kejka, ja účtujem reštauráciu, ale účtujeme vyrobené výrobky - jedlá, kávu, atď . na 601. Nákup potravín účtujeme spôsobom A, teda cez zásoby - 112, pretože podliehame auditu. Ale spôsob B - teda na 501, je OK, je to jednoduchšie, na konci roka sa urobí inventúra, a je to vybavené. Reštaurácia je aj s ubytovaním, a ubytovanie dávame na 602.
Dada
06.10.08,06:26
A predaj vlastných stravných lístkov iným stravníkom účtujete tiež na 602?