enzolo
13.03.17,20:04
Dobrý večer, chcel by som sa informovať, ktoré štátne sociálne dávky (sšd)sa nerátajú do vlastného príjmu manželky, respektíve, či medzi tieto šsd patrí aj príspevok na starostlivosť o dieťa (hovorovo tzv. jasličkovné), nakoľko portál finančnej správy uvádza, že tento príspevok sa zarátala do vlastného príjmu manželky a zase na inej stránke som ho našiel medzi štátnymi sociálnymi dávkami.

https://podpora.financnasprava.sk/210790-Vlastn%C3%BD-pr%C3%ADjem-man%C5%BEelaky
Otázka č. 2 – Príspevok na starostlivosť o dieťa
Manželka daňovníka poberala v roku 2016 príspevok na starostlivosť o dieťa (hovorovo tzv. jasličkovné). Započíta sa aj takýto príjem do vlastného príjmu manželky?
Odpoveď
Príspevok na starostilovosť o dieťa nie je štátna sociálna dávka a teda sa považuje sa za vlastný príjem manželky, ktorý vstupuje do vlastného príjmu manželky za zdaňovacie obdobie r. 2016 pre účely výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. O sumu poberanej dávky sa zníži u manžela nezdaniteľná časť základu dane na manželku.
Rovnaký postup sa aplikoval aj za zdaňovacie obdobie roka 2015.
Tweety
13.03.17,19:08
Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:

príspevok pri narodení dieťaťa,
príspevok na viac súčasne narodených detí,
príspevok na pohreb,
rodičovský príspevok,
prídavok na dieťa,
príplatok k prídavku na dieťa,
vianočný príspevok dôchodcom,
príplatok k dôchodku politickým väzňom,
príspevok športovému reprezentantovi (zákon č. 112/2015 Z. z. o príspevku športovému reprezentantovi a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)

Kde si našiel, že to nie je vlastný príjem?
veronikasad
13.03.17,19:37
Ja som bola presvedčená, že nahrádza rodičovský príspevok a rovnako je štátna sociálna davka
veronikasad
13.03.17,19:57
P. Mihal 1.4.2015 písal v Drakovi, že príspevok na starostlivosť o dieťa sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava. Písala som dotaz do Draka
enzolo
14.03.17,07:22
Ďakujem za reakciu. Potrebujem to na účely ročného zúčtovania dane. Z finančnej správy mi odpísali v tomto duchu + uvedený link tak hľadám, že kde je pravda.
veronikasad
14.03.17,08:16
Pisala som p.Mihalovi, priznal v Drakovi chybnú informáciu, že to opraví - príspevok na starostlivosť o dieťa sa započítava do vlastného príjmu, lebo je to štátna dávka, nie štátna sociálna davka
enzolo
14.03.17,08:43
odpoveď z FS: FR SR vydalo Metodický pokyn k uplatneniu nezdaniteľných častí (aj na manželku): https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2016/2016.10.21_MP_ZDP.pdf
veronikasad
14.03.17,08:48
Už to aj p. Mihal opravil a ospravedlnil sa
beh
14.03.17,14:22
to znamená, ak manželka poberala za rok 2016 iba rodičovský príspevok na dieťa, može si jej manžel v dan. priznaní za manželku odpočítať celú výšku nezdan. časti t.j.3803,28 €?
enzolo
14.03.17,15:57
presne tak
beh
14.03.17,16:39
dakujem