ivti
14.07.06,22:47
Môžeme si uplatniť DPH z cestovného lístka na vlak?
A došla nám výzva na zaplatenie koncesionárskeho poplatku, ako je to tam s DPH, na tejto výzve je napísané, že nie je daňovým dokladom, ale my žiaden iný doklad nemáme? Ďakujem.
Zoltán Kovács
15.07.06,04:40
Môžeme si uplatniť DPH z cestovného lístka na vlak?
A došla nám výzva na zaplatenie koncesionárskeho poplatku, ako je to tam s DPH, na tejto výzve je napísané, že nie je daňovým dokladom, ale my žiaden iný doklad nemáme? Ďakujem.

Pri koncesinarskych poplatkoch nie je dph. Daňový doklad ani nebudeš mať. Ja konces.poplatky účtujem na 538 ako ostatné poplatky.
ivti
15.07.06,06:46
Môžeme si uplatniť DPH z cestovného lístka na vlak?
Ďakujem.

Môžeme si to
ivti
15.07.06,06:46
Môžeme si uplatniť DPH z cestovného lístka na vlak?
Ďakujem.

Môžeme si to DPH uplatniť?
Excise Duty
15.07.06,07:23
Pozri ustanovenie § 71 ods. 4 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Inak prepravu na území SR vykonáva Železničná spoločnosť a.s. a nie ŽSR.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., Žabotová 14, 813 13 Bratislava, Slovensko
zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v oddieli: Sa, vložka č. 3497/B
IČO 35 914 939
DIČ 2021920076
IČ DPH : SK 2021920076

(pozri www.slovakrail.sk (http://www.slovakrail.sk))
andrej_rv
15.07.06,07:31
Môžeme si uplatniť DPH z cestovného lístka na vlak?
Ak cestoval vlakom zamestnanec resp. iná osoba so štatútom zamestnanca v zmysle zákona o cestovných náhradách (konateľ..), nárok na odpočet DPH nie je a lístok sa zúčtuje v rámci cestovných náhrad na účet 512 v celej sume (aj s DPH). Ak bol cestujúcim podnikateľ (FO - OSZČ) a cestovný lístok má všetky náležitosti "faktúry", v zmysle § 71 ods. 4 zákona o DPH sa za faktúru pre účely DPH považuje aj takýto cestovný lístok a DPH je možné uplatniť.
ivti
15.07.06,08:23
V tejto súvislosti ma napadla ďalšia otázka:Ako je to s ostatnými dokladmi, ktoré zamestnanec priniesol so služobnej cesty, napr. za ubytovanie, kde je vyčíslená dph, to si tiež nemôžeme uplatniť?Len v prípade, ak by šlo o SZČO?
babenko1
15.07.06,08:29
skús si dať vyhľadávanie... táto téma tu bola veľmi diskutovaná...
ivti
15.07.06,08:34
Pozrela som si §71 ods.4 a), ide mi o "cenu vrátane dane", ak to na vlakovom lístku nie je napísané, tak si DPH nemôžeme uplatniť?Pozrela som aj na spomínaný lístok, je tam obchodné meno, dátum vyhotovenia, len neviem čo s cenou, je vrátane dane alebo nie?Ide o klasický cestovný lístok na vlak, všetci dobre poznáte.
ivti
15.07.06,08:37
skús si dať vyhľadávanie... táto téma tu bola veľmi diskutovaná...
Môžeš mi poradiť nejaký link?
ivti
15.07.06,08:49
Ide o to, že máme cestovné lístky od zamestnanca, ale aj od SZČO. Takže v prípade zamestnanca DPH nie a v prípade SZČO DPH áno?
Paula
15.07.06,09:11
Ide o to, že máme cestovné lístky od zamestnanca, ale aj od SZČO. Takže v prípade zamestnanca DPH nie a v prípade SZČO DPH áno?

Máš cestovný lístok, na ktorom je vyčíslený základ dane a DPH? Taký som ešte nevidela, takže Ti viac neviem poradiť. Ak tam je uvedená iba jediná suma , o DPH neúčtuješ ani u SZČO.
ivti
15.07.06,09:28
Pozerala som ešte raz na tie lístky, vlakové nemajú vyčíslenú daň, ale našla som autobusové a MHD, kde je uvedené: cena je vrátane DPH. Tieto ako?
Excise Duty
15.07.06,10:52
Pozrela som si §71 ods.4 a), ide mi o "cenu vrátane dane", ak to na vlakovom lístku nie je napísané, tak si DPH nemôžeme uplatniť?Pozrela som aj na spomínaný lístok, je tam obchodné meno, dátum vyhotovenia, len neviem čo s cenou, je vrátane dane alebo nie?Ide o klasický cestovný lístok na vlak, všetci dobre poznáte.

Prvou otázkou je, či si možno uplatniť DPH z cestovného lístka. Ak sa podľa § 71 ods. 4 písm. a) zákona o DPH za faktúru považuje aj cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, v prípade že cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane, potom niet najmenšej pochybnosti o možnosti uplatniť odpočet DPH. Železničná spoločnosť je platiteľom , ako som uviedol v príspevku http://porada.sk/showpost.php?p=273225&postcount=5 (http://porada.sk/showpost.php?p=273225&postcount=5), čo znamená, že daň musela premietnuť do ceny cestovného a teda cena cestovného uvedená na lístku je cenou vrátane DPH. Zákon neukladá, že to tak na cestovnom lístku musí byť doslovne uvedené, že cena je vrátane DPH, to že je platiteľom, je všeobecne známe ako aj to, že platiteľmi DPH sú autobusoví dopravcovia SAD, podniky MHD atď., túto skutočnosti si môže ktokoľvek a kedykoľvek overiť, teda i daňový úrad, neviem si ani predstaviť poskytovateľa verejnej prepravy, ktorý by nebol platiteľom DPH. Poriadne a detailne si ale ešte prezri cestovný lístok, najmä všetky drobné texty, či tam nie je uvedené aj IČ DPH, na bratislavských cestovných lístkoch je to uvedené úplne naspodku. Vlakom som naposledy cestoval asi pred troma rokmi a rozhodne si nepamätám, čo všetko bolo na tom lístku uvedené. Druhou otázkou je, kedy si možno uplatniť odpočet DPH, to upravuje § 49.
Paula
15.07.06,11:20
Mám pred sebou cestovný lístok, vystavený a vytlačený pri okienku na žel. stanici. Suma je uvedená ako "zaplatené celkom". Jediná identifikácia predajcu na ňom je Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Znamená to, že ak je všeobecne známe (alebo si to zistím), že táto spoločnosť je platcom DPH, môžem si beztrestne uvedenú zaplatenú sumu pekne rozdeliť na dve sumy a DPH uplatniť? (za predpokladu, že nárok mám, ide mi o princíp "samovýpočtu").
Zoltán Kovács
15.07.06,11:29
Mám pred sebou cestovný lístok, vystavený a vytlačený pri okienku na žel. stanici. Suma je uvedená ako "zaplatené celkom". Jediná identifikácia predajcu na ňom je Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Znamená to, že ak je všeobecne známe (alebo si to zistím), že táto spoločnosť je platcom DPH, môžem si beztrestne uvedenú zaplatenú sumu pekne rozdeliť na dve sumy a DPH uplatniť? (za predpokladu, že nárok mám, ide mi o princíp "samovýpočtu").

Nemyslím si, že môžeš uplatniť dph. Práve preto, lebo ti musíš zisťovať identifikačné údaje, ktoré by mali byť uvedené na doklade. Viď § 71 zákona o DPH (povinné údaje daňového dokladu). Ak ti len chýba čo i jeden z tých povinných údajov, nesplňa doklad charakter daňového dokladu, čiže nemáš nárok na DPH.
Paula
15.07.06,11:35
Reagovala som na prísp. č.15 a ten ma uviedol do zmätku. Nikdy som z takýchto lístkov DPH neuplatňovala.
Excise Duty
15.07.06,12:54
Nemyslím si, že môžeš uplatniť dph. Práve preto, lebo ti musíš zisťovať identifikačné údaje, ktoré by mali byť uvedené na doklade. Viď § 71 zákona o DPH (povinné údaje daňového dokladu). Ak ti len chýba čo i jeden z tých povinných údajov, nesplňa doklad charakter daňového dokladu, čiže nemáš nárok na DPH.

V prípade cestovných lístkov nemožno zovšeobecňovať a uplatňovať celé ustanovenie § 71 ale len konkrétnu jeho časť, ktorá sa týka iba cestovných lístkov, tou je ustanovenie ods. 4 písm. a). Toto ustanovenie nepožaduje nič viac len to, že na cestovnom lístku musí byť uvedené obchodné meno (to tam vždy je), dátum vyhotovenia (ten tam vždy je) a cenu vrátane dane (tá tam vždy je) a o to vlastne v tomto ustanovení zákona ide, aby cestovné lístky nemali bezmála veľkosť posteľnej plachty... Preto sú cestovné lístky spĺňajúce tieto náležitosti regulárnym dokladom oprávňujúcim na uplatnenie odpočtu DPH pri dodržaní ustanovení § 49. Niektorí prepravcovia aj napriek tomu, že im to zákon neukladá, na cestovných lístkoch uvádzajú, že cena je vrátane DPH a tiež uvádzajú aj IČ pre DPH. Neviem, ako vyzerá detailne cestovný lístok Železničnej spoločnosti a čo je na ňom všetko uvedené, minimálne však z Prepravného poriadku tejto spoločnosti vyplýva, že ceny cestovného sú vrátane 19 % DPH, teda by som si odpočet DPH rozhodne uplatnil. A nie je mojou povinnosťou v tomto prípade dokazovať skutočnosť, že Železničná spoločnosť a.s. je platiteľom DPH, čo platí aj v prípade ostatných prepravcov, pre pokoj duše si to môžem overiť ale takúto povinnosť má podľa ustanovenia § 29 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov výlučne správca dane, pričom podľa ods. 3 citovaného ustanovenia zákona netreba dokazovať skutočnosti všeobecne známe alebo známe správcovi dane z jeho činnosti. Ak neuplatníte odpočet DPH v prípadoch, v ktorých takýto nárok je, môže sa stať, že pri kontrole dane z príjmu vám daňový úrad neuzná cestovné výdavky v plnej výške a tieto vám zníži o neuplatnený odpočet DPH.
Paula
15.07.06,13:32
Práve to, o čom píšeš v poslednej vete , mi vŕta v hlave už dve hodiny .Zníženie výdavkov o DPH môže v niektorých prípadoch (kde sa veľa cestuje) znamenať veľkú sumu.
Možno sa už niekto z poraďákov stretol s tým, že daň. kontrola skutočne výdavky ponížila a oznámi nám túto skutočnosť.
Excise Duty
15.07.06,13:40
Mám pred sebou cestovný lístok, vystavený a vytlačený pri okienku na žel. stanici. Suma je uvedená ako "zaplatené celkom". Jediná identifikácia predajcu na ňom je Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Znamená to, že ak je všeobecne známe (alebo si to zistím), že táto spoločnosť je platcom DPH, môžem si beztrestne uvedenú zaplatenú sumu pekne rozdeliť na dve sumy a DPH uplatniť? (za predpokladu, že nárok mám, ide mi o princíp "samovýpočtu").

Jednoznačne áno pri zohľadnení ustanovení § 49. Keďže cena cestovného lístka je cenou vrátane DPH, túto treba vypočítať marginálnym spôsobom, čiže pri sadzbe dane 19 % nasledovne:

(výška cestovného uvedená na lístku x 19):119 alebo vynásobiť cenu lístka koeficientom 0.1597, čo je podiel čísiel 19 a 119 zaokrúhlený na štyri desatinné miesta.
ivti
15.07.06,19:33
Takže dph uplatniť aj u zamestnanca aj u SZČO?
Jakubec
23.07.06,13:05
Pocas danovej kontroly som sa pytal priamo kontrolora, ci mozno odpocitat DPH pri vlakovom cestovnom listku. Odpoved bola jednoznacna: ANO
Paula
23.07.06,13:44
Pocas danovej kontroly som sa pytal priamo kontrolora, ci mozno odpocitat DPH pri vlakovom cestovnom listku. Odpoved bola jednoznacna: ANO

Dík za reakciu.
dom
23.07.06,16:55
Takže dph uplatniť aj u zamestnanca aj u SZČO?

Zamestnanec nie je platiteľom DPh, po vykonaní pracovnej cesty si urobí zamestnanec vyučtovanie cestovných výdavkov a v rámci nich predloží, napr. aj lístky z cesty vlakom, u neho sú to náhrady cestových výdajov a zamestnávateľ aj keď je platiteľom DPHnemá nárok na odpočet DPH.

SZČO, platiteľ má nárok na odpočítanie DPH, pri splnení ostatných predpísaných náležitosti.

Až teraz som si všimla, preto som doplnila, že kvalifikovaná odpoveď na túto
otázku bola podaná ivti už andrejom rv.