jozef 48
23.03.17,17:00
Odkúpil som záhradku v záhradkárskej osade do osobného vlastníctva. Záhradkársky výbor našej osady vydal nové stanovy kde zakazujú postaviť plot medzi susedmi. Môžu mi zakázať zrealizovať túto drobnú stavbu aj keď mám ju v osobnom vlastnítve a nijako by som plotom neobmedzoval suseda?
Oliwa
23.03.17,18:20
Tie stanovy boli asi odhlasované väčšinou, či? Naštuduj si ich a uvidíš, čo Ti hrozí... Dobrovoľne si sa stal členom komunity a odmietaš sa riadiť pravidlami, ktoré ste si sami schválili. Prečo vlastne vznikol ten zákaz?
jozef 48
23.03.17,18:50
Záhradu sme odkúpili len tento rok ako všetci a stanovy som videl prvý krát keď mi došli poštou. Takže neviem že by ich niekto niekedy schvaľoval. Je to výmysel jedného človeka a neviem čo ho viedlo k takému zákazu keď sám vie ako sa na záhradkách kradne. Podľa mňa stavebný zákon je nad nejakými stanovami.
Soňa K
23.03.17,19:05
Keđ ich nikto neschválil, tak neplatia. Má ten jeden človek právomoc určovať takéto pravidlá pre ostatných ? Čo na to Tvoji susedia ?
afrikánka
23.03.17,19:30
Záhradkárska osada býva ohradená, od brány majú kľúče iba majitelia záhradok
Ak je tak tomu aj v tvojej osade, prečo máš potrebu mať vlastný plot?
Oliwa
24.03.17,05:48
Ako to v tej osade vyzerá - niektoré záhradky sú oplotené a iné nie? Alebo je plot len po obvode osady a Ty si prvý, ktorý sa chce oplotiť?
Soňa K
24.03.17,09:16
Pýtajúci sa vymazal zo svojej otázky podstatnú vetu pre môj komentár, načo sem potom píše, keď dodatočne upravuje otázku, veď nech ju dopĺňa alebo odpovedá na reakcie, ja tomu nerozumiem.
JurajO
24.03.17,12:47
Je to obmedzovanie. Majiteľ má právo si svoj pozemok oplotiť (dokonca niekedy povinnosť). Treba ísť na stavebný úrad, dať ohlášku a hotovo.
V rámci dobrých vzťahov by som ale išiel na ten výbor a snažil sa s nimi dohodnúť - vydiskutovať.
ZahradnikAmater
15.06.17,20:55
Aj u nás platí rovnaká zásada. A aj tak ju pár jedincov nerešpektuje a ploty má. Nikto ich nebúra.

Ale hlavne: Táto požiadavka sa týka záhrad a záhradkárov združených v záhradkárskej osade/organizácii, pracujúcich na prenajatých pozemkoch. Záhradkári užívajú oddelené pozemky a spoločné cesty a chodníky. Chodník medzi dvomi záhradami je spoločný a preto tu nemôže stáť plot. Keď však pozemok odkúpim, na jeho hraniciach si môžem postaviť plot, pretože nikomu na jeho či spoločnom pozemku nebránim nič užívať.