vicktor
04.04.17,12:38
Uz par rokov mi cosi nivoci brsleny - aj tie s vacsimi aj s mensimi listami, zelene aj panasovane. Obcas to postriekam, nic nezabera, vyskusal som x pripravkov a svinstvu sa dari, brsleny chradnu. Ukazal som poskodeny konarik v zahradkarstve, predali mi 3 rozne chemikalie, ani tie nepomohli.
Vie niekto poradit?
Žabinka
04.04.17,10:40
afrikánka
04.04.17,11:40
Podľa priloženej fotografie rozpoznať, že ide o štíničku bršlenovú, ktorá pri veľkom napadnutí môže spôsobiť celkové odumretie kríčku, škoda, lebo je to vďačná stálozelená krovina, nenáročná na pestovanie. Dobre znáša aj polotieň, na vlahu tiež nemá veľké nároky.
Dá sa zachrániť, iba treba dodržať aplikovanie postrekov....na odstránenie sú potrebné 3 postreky....myslím, že "žabinka" ti dala správne linky, tam sa dočítaš, aké chemikálie máš použiť aj časový harmonogram.
Valcake
04.04.17,12:10
Pridané linky od Žabinky sú výborné...
U nás sme mali tiež veľké problémy, ktoré vôbec nie sú nanešťastie zažehnané. Striekali sme už toho roku viackrát. Nechcela by som o rastlinky prísť..mám viac druhov. Niektorí susedia museli vyhodiť, to je ten lepší prípad pre nás, ale poniektorí zatiaľ majú a tá háveď určite prežila aj tú veľkú zimu...Csekes Zoltán píše tiež na nete .. skopírované

Pri napadnutí rastliny týmto škodcom je dôležité zasiahnuť hneď po zistení prvých príznakov – krušpány preto treba občas prehliadnuť. Prvý postrek treba urobiť skoro, a to najmä vtedy, ak sa tento škodca na drevine už vyskytol. Účinný je aj prípravok Karate ZEON 5 CS, avšak postrek je dobré viackrát zopakovať. Efektívne je potom kombinovať aspoň dva rôzne insekticídy s kontaktným účinkom napr. Dursban 480 EC, Nurelle D, Pyrinex 48 EC, Reldan 22 + prípravky systémovým účinkom napr. Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC. Využiť sa dajú aj niektoré biologické prípravky napr. Biobit XL, Carpovirusine, Madex s požerovým účinkom.. Keďže listy majú ochrannú voskovú vrstvu, bude potrebné do postrekovej tekutiny pridať aj zmáčadlo, Silwet L 77 alebo Agrovital. Aby sa krušpány po postreku rýchlejšie zregenerovali, je dobré prihnojovať ich a viac zavlažovať.

V nedeľu skontrolované naše...zatiaľ sú krásne a budú kvitnúť.
vicktor
04.04.17,12:49
Dikes, Karate, Nurelle a Mospilan mam, tak bud som namiesal slabu koncentraciu alebo nedodrzal intervaly.
vicktor
04.04.17,12:52
Docital som sa v tych linkoch ze pliaga napada aj brectan a buxus, ale u mna nie.
Brectan je uplne bez problemu a kruspan poziera akysi cinsky motyl. Tiez som vselicim striekal a napokon zabral biolit. :)