solide
06.04.17,09:37
ahoj, chcem poprosiť o radu, mam viacero textov písaných bez diakritiky v slovenčine a češtine, neexistuje na to nejaký, hromadný nástroj na opravu a pridanie diakritických znamienok? Viem že to ide po jednom, ale kedže je textu viac, pomohlo by mi keby sa to dalo opraviť hromadne. Viem, že to nebude úplne presné, ale pomôže. Ďakujem za každú, dobrú radu. J
misoft
06.04.17,07:50
V každom editore je to možné. Stačí (mám LO) len použiť funkciu Upraviť - Nájsť a nahradiť. Do okienka napíšeš nesprávne slovo (to bez diakritiky) v hornom riadku a správne slovo v dolnom riadku - zrušiť Iba celé slová (lebo by hľadalo konkrétne) a potom Nahradiť všetko.
Napríklad: napíšeš vacsie, vacsi, vacsiu.... čiži tam chýba ä, č, š a potrebuješ ich dosadiť.
Dáš Nájsť vacs - Nahradiť väčš - Nahradiť všetko (bez voľby Iba celé slová) a bude hľadať reťazec vacs a nahradí ho reťazcom väčš.
solide
06.04.17,07:58
týmto spôsobom by bola oprava veľmi zložita, lebo text bez diakritiky je dlhy.Ja som myslel take nieco, ako ked kliknem vo worde pravou stranou myši na slovo bez diakritiky, a on mi ponúkne slovo s diakritikou, proste že by som vysvietil celý text, zvolil ziadany jazyk a editor to podla toho opravil, ci take niečo neexistuje.
misoft
06.04.17,08:02
Veď nebudeš opravovať celý text. len tie slová, v ktorých diakritiku nemáš a mala by byť. A pretože sa zruší voľba Iba celé slová - dáš nahradiť reťazec v ktorom sú písmená bez diakritiky a na hradia sa opravou (časti celých slov bez diakritiky sa nahradia časťou slova s diakritikou).
A ako som písal v príspevku - ak máš vacsi, vacsie, vacsiu, vacsim, vacsi a zadáš na výmenu "väčš" - tak opravá vacs za väčš a dostaneš väčši, väčšie.....
Alebo použi automatickú kontrolu a opravu - ale toto je práve dlhšie, pretože bude predkladať slová zo slovníka.....