IOVA
15.04.17,21:47
Ahojte.
Prosím môže mi niekto poradiť kde je chyba?
14.5.2016 mi menili brzdové platničky a kotúče. V októbri som dala auto prezuť na zimné pneumatiky a od tej doby keď brzdím, veľmi mi trasie volantom (ako keby auto skackalo). Myslela som si že to sú pneumatiky (mám Barumky-druhú sezónu). Ale keďže som jazila málo a krátke trasy, tak som to neriešila s tým, že na jar prezujem a bude dobre. Prezula som, ale trasie ďalej. Kde je chyba???
ivka70
15.04.17,20:24
pneumatiky boli vyvazene pred vymenou?
kedy bola robena geometria?
buchač
15.04.17,20:36
V októbri som dala auto prezuť na zimné pneumatiky a od tej doby keď brzdím, veľmi mi trasie volantom (ako keby auto skackalo).
=================================
Dnes je čochvíľa 16.apríla 2017.....to po prvé. ;)

Po druhé...kotúče a doštičky potrebujú určité opotrebenie, aby , takpovediac, sadli na svoje miesto....príkladne asi tak, ako riť na šerbeľ.
Tie iné skutočnosti ani nespomínam.

Ale keď sa vyberieš na cestu, tak daj vedieť, kde sa budeš pohybovať.
robovi
15.04.17,21:25
Skus vymenit, predne kolesa za zadne a ak prestane triast, mas krivy niektory z diskov, co bol do vymeny vpredu.
ak to neprestane, daj skontrolovat ci nemas poskodene abs cidlo na niektorej brzde. Mozno si mysli auto, ze pri brzdeni si v smyku a abs popusta brzdu. Pritom ma clovek pocit, ze auto skacka.
Ak to nie je v tom, mozno mas vymlatene silentbloky, ktore drzia rameno o karoseriu. Kontrola geometrie tento problem odhali.
Potom este pripada do uvahy poskodeny ktorykolvek prvok riadenia. Zvisle capy, tycky, tlmicove misticky. homokineticky klb.....
Ale najskor to budu tie disky., alebo abs cidlo.
sosak
16.04.17,05:35
Máš zvlnené brzdové kotúče. Keď sú nové, tak oprava je ich presústruženie v servise vybavenom sústruhom. Na zvlnenie brzdových kotúčov má vplyv keď sú zohriate po brzdení, pri státí vozidla tlačíš na brzdu a pri styku brzdových doštičiek zo zahriatym kotúčom v mieste styku chladne rýchlejšie. Alebo rýchle ochladenie časti brzdového kotúča vbehnutím auta do mláky vody. Tým dochádza ku vykriveniu brzdového kotúča a postupne sa na kotúči vytvorií po celom obvode na činnej časti zvlnenie. Dá sa to skontrolovať pri zhodenom kolese, keď prstom budeš prechádzať po kotúči, pocítiš jemné vlnky.
misoft
16.04.17,08:59
Pokiaľ by mala nevyvážené koleso - cítila by to i bez brzdenia.
Silentbloky by cítila aj pri normálnej jazde, celé vozidlo by "plávalo".
Geometria - zistila by to tak, že by pri priamej jazde vozidlo ťahalo do niektorej strany (aj bez brzdenia).
Skôr sa prikláňam k ABS čidlu (ak má ABS na vozidle), alebo (čo je najpravdepodobnejšie) na poriadne krivý brzdový kotúč.
bjuty smis
16.04.17,09:02
Vybite capy
misoft
16.04.17,09:12
Vybité čapy pocítiš aj bez brzdenia - stačí nerovnosť na vozovke a hneď sa ti "ozve" volant....
misoft
16.04.17,14:43
To je tiež "vyčerpávajúce"......:D:D:D
vlado 33
16.04.17,18:05
Takže sú nové doštičky aj kotúče? Prehrial si kotúče, preto sa deformovali. Vždy po takéto výmene, treba aspoň 500 km prejsť s opatrnosťou pri brzdení. Vzniká nerovnomerné trenie a zehrievanie kotúčov, preto sa deformujú. Vymeniť kotúče.
Everibodi
18.04.17,06:44
Tiez som mal podobny problem a boli to zvlnene kotuce.Musel som ich vymenit,aj ked boli skoro uplne nove.V servise mi zrejme namontovali miesto drahych kotucov a platniciek neaky polsky šmejd.
Chobot
18.04.17,11:38
Na nete ťažko zistíme, kde je chyba. Tých príčin môže byť viacero. Popíšem ti moju skúsenosť.

Najprv mi v zákrutách hučala predná náprava, časom začala klepotať. To som identifikoval hneď, že príčinou budú vydraté guľové čapy. Zároveň pri brzdení (nie vždy, iba v miernyhch zákrutách) som cítil iné buchotanie na volante.

Pre istotu som pri výmene guľových čapov nechal vymeniť aj ložiská nápravy. Poprehadzoval som aj pneumatiky - spredu dozadu a naopak. Trasenie nezmizlo. Kúpil som aj nové predné gumy - stále nič. Keďže na predchádzajúcej STK mi zistili ovalitu pravej brzdy (nechal ma prejsť s odretými ušami), tak som vymenil aj kotúče a platničky. Klepotanie stále trvalo.

Raz som na parkovisku chytil volant a trochu som s ním zatriasol. Tak som zistil príčinu toho klepotavého zvuku - volantová tyč je uložená v takom puzdre a leží na dvoch ložiskách - jedno je hore a druhé dole. To spodné ložisko bolo vydraté a preto volant mal vôľu. Pri bežnej jazde to nebolo možné zistiť, len keĎ začalo koleso pri brzdení vibrovať, tak sa rozkmitala aj volantová tyč.

Bol som s tým aj v servise, no povedali mi, že nová tyč aj s púzdrom sa už nedá kúpiť, už to nevyrábajú. JEdine, že by som na vrakovisku našiel iné auto a vymontoval to z neho. Ale že s tým nejaký čas ešte môžem jazdiť.

Teraz to už klepoce dosť, asi sa to spodné ložisko úplne rozpadlo. STK mám do júna, takže svoje dni má už auto zrátané.

Ale to je 20 ročné auto s najazdenými 140 tisíc km po Bratislavských deravých cestách. SKúsim natočiť to klepanie volantu.

Netvrdím, že musíš mať to isté, ale môže to mať aj súvis s volantom. Skús pri odparkovanom aute pomykať volantom sprava - doľava a zhora dole, či nemá tá tyč vôľu.
IOVA
19.04.17,15:35
Ahojte, ďakujem za rady.
Vrátila som sa z hôr - niekoľkodňového výletu a tú sú moje ďalšie postrehy.
Geometria to nie je, pretože som skúšala pustiť volant a auto šlo rovno a nijakú novú zmenu som nepostrehla.
Vyváženie - predpokladám, že keď v sevise zakladajú pneumatiky, tak ich aj vyvážia.
Zistila som, že trasie na rovnom úseku (snažím sa dojazdievať, takže zákruty veľmi neviem porovnať), keď pribrzďujem, lebo si potrebujem znížiť rýchlosť pred osadou. A trasie len v niektorých úsekoch - na tých istých miestach, ale ja jazdím tie isté trasy do práce a späť.
Hnevá ma že mám nové kotúče a platničky (nebolo to lacné)
, potom som bola cca po mesiaci na STK - na výbornú. A dňom ako mi vymenili zimné pneumatiky to začalo. Predsa asi každá chyba prichádza postupne a nie odrazu.
Skrátka a dobre idem do servisu, kde mi auto opravujú (je to Corsa 2004) a potom dám vedieť aká bola chyba.
Ešte raz Dík.
bjuty smis
19.04.17,15:56
inú možnosť nemáš, čo sme tu vymenovali, všetko z toho môže byť....
Chobot
20.04.17,11:28
Ešte skús prehodiť pneumatiky spredu dozadu a naopak. JA som mal raz vpredu jednu gumu, ktorá bola na jednom mieste vydutá (asi pri niektorom náraze na dieru v ceste sa pretrhli tie výstuže v pneumatike na tom mieste). Bežne to nebolo vidno, ale buchotalo to prednou nápravou. Vzadu to až tak nebolo počuť, ale po tom, čo som zistil, že kde je príčina, tak som kúpil nové gumy.