Ailise
16.04.17,17:06
Ahoj,
prosím ako nastavím, aby sa mi všetky súbory (dokumenty, obrázky atď.) rovno sťahovali z netu na plochu a nie do priečinka "Prevzaté súbory" či "Downloads"?
Ďakujem moc!

Už to mám, kamarátka mi poradila spraviť to cez Chrome:
nastavenia - rozšírené nastavenia - ukladať do Pracovná plocha.
ivka70
16.04.17,15:13
Aj ked plocha nie je urcena prave ako ulozisko suborov a privela suborov na nej moze spomalovat spustenie systemu, navod nsjdes tu:
https://websetnet.com/sk/windows-10-tip-change-downloads-folder-location-in-microsoft-edge-browser/
Ailise
16.04.17,15:17
Ďakujem a kde nájdem tie nástroje prosím? Nikde to neviem nájsť, ani keď to dám vyhľadávať.
misoft
16.04.17,15:17
Ja len poznamenám: je nie veľmi vhodné sťahovať súbory na plochu.
A) vznikne tam nepreberné množstvo ikoniek
B) plocha je síce ako taká tiež priečinok (označovaný Desktop), lenže z toho priečinku sa (preto sa vola Plocha) opätovne načítavajú ikony (zástupcovia) programov, iných priečinkov a v tvojom prípade i tie celé súbory, čo znamená neuveriteľnú záťaž na RAM, na CPU, na GPU - nakoľko toto všetko tieto komponenty musia urobiť.
C) Ak to chceš - v tom , v čom to sťahuješ si predsa nastavíš cestu, kde to ukladať chceš - buď Uložiť ako.... a určíš/vyberieš kde, alebo v nastaveniach prehliadača, programu, kde sa určí cesta pre uloženie.

Moja rada (záleží na tebe): neukladaj stiahnuté súbory na plochu - po chvíli z toho budeš mať dokonalý guláš na ploche a tiež zistíš, že počítač akosi pomalšie reaguje a ty sa budeš sťažovať, že ho máš pomalý. Radšej si nechaj tú pôvodnú cestu Download (OS a jeho tvorcovia to asi z roztopaše nenavrhli, ale vedeli prečo je to tak).
Doplnenie: a potom to bude o chvíľu takto vyzerať:
http://i.imgur.com/NZBeLvl.png
Ailise
16.04.17,15:19
Ďakujem, ja vždy plochu automaticky prečisťujem a mám ju stále takmer úplne prázdnu:) ...Skúšam to podľa toho, ale moc tomu nerozumiem, akoby to bol návod na úplne iné rozhranie, hm. Som dúfala, že to bude trochu jednoduchšie.
misoft
16.04.17,15:28
Tak len si ju udržiavaj s čo najmenším počtom ikoniek - každá ikonka (je to obrázok *.ICO) sa totiž musí stále načítavať, po každom prechode na plochu...
mimotemy
Ja mám na ploche len 20 ikoniek (a aj to už je veľa) - mnohé sú totiž tzv. priečinky, v ktorých sú odkazy na programy - pár ikoniek sú priame odkazy na programy, ktoré často používam - a opäť sú to len odkazy (zástupcovia) na programy a ich umiestnenie inde. Zástupca na ploche totiž má od 1kB do (ak je to spúšťací program) 500kB veľkosť. Ak by si sťahovala obrázky na plochu - niektoré (vo veľkom rozlíšení) majú veľkosť niekedy i 2-5MB.
Ailise
16.04.17,15:31
Ďakujem, ja vždy plochu automaticky prečisťujem a mám ju stále takmer úplne prázdnu:)
misoft
16.04.17,15:35
Viď môj komentár o niečo vyššie....
Ailise
16.04.17,16:16
Ja som strašný perfecionista, takže mám všetko poroztrieďované do priečinkov a tie v ďalších priečinkoch atď. ako matriošky. Robím to automaticky po stiahnutí každého súboru, takže sa mi to určite nestane. Okrem toho aj tak všetko ukladám na plochu, len to strašne dlho trvá, kým to tam uložím. Priečinok prezvzaté súbory som nikdy nepoužívala, príde mi úplne zbytočný. Všetky prevzaté súbory ukladám na plochu a odtiaľ triedim do priečinkov.

Len mám teraz kvôli tomu v prevzatých kvantá duplikátov :/

Inak už to mám, kamarátka mi poradila spraviť to cez chrome: nastavenia - rozšírené nastavenia - ukladať do Pracovná plocha.
kopretinka
16.04.17,17:52
ja tiež ukladám všetko na plochu a potom roztriedim
Kabaka123
17.04.17,18:31
Záleží na tom ako to máš nastavené, buď sa ťa internet spýta, kde to chceš uložiť, alebo to uloží do predvoleného priečinka, ktorý si vyberieš, napr. na plochu.
Kabaka123
17.04.17,18:34
Moja reč, ja som za čistú pracovnú plochu a konečne som tomu naučila aj môjho priateľa, my máme ikony na lište a na ploche, len tento počítač, odkaz na moje a jeho súbory a jeden odkaz, kde sú ikony málo používaných programov, koš a jednu hru. V robote detto. (na rozdiel od môjho priatľa, ktorý má v práci plochu plnú ikon a súborov)
Kabaka123
17.04.17,18:38
moja reč misoft, viď koment vyššie
buchač
17.04.17,18:55
Už to mám, kamarátka mi poradila spraviť to cez Chrome:
nastavenia - rozšírené nastavenia - ukladať do Pracovná plocha.
======================
I tak sa dá...

Ale lepšie je to posrať podľa svojho (kamarátky), ako Ti niekedy poradia druhí ....;)
expeeert
17.04.17,19:49
Veď to nechaj v tom priečinku "prevzaté súbory" resp. "Downloads" a odkaz na ten priečinok si daj na plochu, tak to rýchlo nájdeš :)
Valcake
18.04.17,20:04
Načo je to dobré ukladať na plochu, veď keď sa stiahne niečo..nech je to súbor, hudba, film, fotky..hneď sa pýta kde uložiť..predsa si nebudem robiť dupľovanú robotu. Ide do ..prevzaté súbory kde si hneď premenujem priečinok a priamo uložím čo do čoho patrí..takto nemusím plochu čistiť, lebo je všetko prehľadne uložené.
Kabaka123
20.04.17,15:17
presne
Ailise
24.04.17,11:55
Keď niečo sťahujem, nemám čas to zaraďovať okamžite v tej chvíli. Ja som strašný perfekcionista, takže mám kopec priečinkov a v nich ďalší kopec priečinkov a v nich ďalší. Je to ako taká sieť matriošiek. Roztrieďovanie robím priamo z plochy obvykle raz denne - večer. Keď sťahujem, nestarám sa už kam. Kliknem jednoducho na stiahnuť a mám to po ruke na ploche a večer to roztriedim :) Ale veď každý nech robí, ako mu to vyhovuje.
Ailise
24.04.17,11:57
Problém je, že ja nemám čas obvykle v tej chvíli vyberať, kam to chcem stiahnuť. preto je teraz super, že dám len "stiahnuť", uloží mi to na plochu a večer to poroztrieďujem.
Ailise
24.04.17,11:59
Nerozumiem tomu "posrať". Ja som tým vaším radám nerozumela, bolo to strašne koplikované na mňa, toto je omnoho jednoduchšie :D

A tu ešte vysvetlenie, prečo to chcem sťahovať priamo na plochu:
Keď niečo sťahujem, nemám čas to zaraďovať okamžite v tej chvíli. Ja som strašný perfekcionista, takže mám kopec priečinkov a v nich ďalší kopec priečinkov a v nich ďalší atď. Je to ako taká sieť matriošiek. Roztrieďovanie robím priamo z plochy obvykle raz denne - večer. Keď sťahujem, nestarám sa už kam. Kliknem jednoducho na stiahnuť a mám to po ruke na ploche a večer to roztriedim Ale veď každý nech robí, ako mu to vyhovuje :)
Kabaka123
24.04.17,12:02
však si urob zástupcu prevzatých súborov na priečinok (ako už bolo spomenuté )a nemusíš vyberať kam Ti to stiahne... stiahne Ti to rovno tam a z plochy sa tam preklikneš... jednoduché...
Ailise
24.04.17,12:04
Už mi to sťahuje priamo na plochu a je to skvelé, strašne mi to zjednodušilo život a ušetrilo kopu času.
Ailise
24.04.17,12:10
Ja mám na ploche iba kôš, odkaz na dokumenty a diár. Všetky programy (Chrome, Spotify, Word, Power Point, Excel, Paint, Photoshop, CorelDraw, Salamander a Mendeley) mám v panely úloh. Stiahnuté dokumenty obvykle roztrieďujem do priečinkov raz denne - večer. Opakujem, nech každý robí, ako mu vyhovuje :)
Ailise
24.04.17,12:15
kopretinka, tak aspoň niekto :D Ale nie, mne ide len o to, nech každý rešpektuje, keď to niekomu vyhovuje robiť inak :) Zato, že si to sťahujem priamo na plochu, to ešte neznamená, že ju ma´m zapratanú. Mám ju práveže obvykle úplne prázdnu. Zas až tak často nesťahujem. A keď aj, tak večer to roztriedim. Ani by mi však nenapadlo niekoho presviedčať, že môj spôsom je ten naj. Každému vyhovuje niečo iné, každý sme iný :)
robovi
24.04.17,17:50
Vies co, kludne si to rob, ako sa ti paci.Ja to robim takisto ako ty a ako vidis a citas, kazdy mame svoj sposob, ktory nam najviac vyhovuje a je jedno, ci zatazuje pc, alebo nie. Ak sa s tym clovek vysporiada, je to uplne jeho vec. Mozem ti zodpovedne povedat, ze nejaki zastupcovia na ploche, ci uz programovi, alebo dokumenty tvoj pocitac spomalia tak, ze to ani nepostrehnes.
robovi
24.04.17,18:14
Pre Ailise: Ziadne subory sa nenacitavaju. Ich poloha, umiestnenie na pevnom disku je namapovane v alokacnej tabulke (zoznam toho, kde ma windows a ako a co ulozene). Tu si win po starte natiahne do operacnej pamate a po cely cas chodu pc si ju tam drzi. Modifikuje ju podla toho, ako stahujes, kopirujes, presuvas a mazes subory. Az ked ich otvoris, tak si windows pozrie alokacnu tabulku(on sa na nu vlastne pozera stale), kde sa dotycny subor nachadza, pristupi k nemu na pevnom disku a nacita do RAM, pripadne sa s nim procesor kusok pohra. Vsimni si, ze ked otvoris zlozku s filmami, alebo taku, kde mas vela dat, a chces vidiet podrobnosti o datach v zlozke, tak windowsom chvilu trva, kym to spracuju. Ale ked ma zobrazit len ikony suborov, tak ako ikony na ploche, je to hotove v okamihu. Ved windows ma vlastne pre vacsinu druhov suborov prednastavenu konkretnu ikonu.
misoft
24.04.17,18:15
No vyvediem ťa z omylu. Pokiaľ máš na ploche zástupcu (čo je vlastne ikona s path na uvedený súbor - tak veľkosť sa pohybuje od 1kB do max. 500-600kB - teda zanedbateľná veľkosť. Ale pokiaľ máš na ploche súbor o veľkosti 1MB - povedzme 1GB - tak to ten počítač veľmô pocíti. Musíš si uvedomiť jedno - pokiaľ sa presúvaš na plochu - všetko sa načítava - obnovovacia frekvencia - a je omnoho rýchlejšie obnoviť 500kB ako 1GB.
robovi
24.04.17,18:32
Z omylu ma nevyvedies, pretoze nepisem nic o programoch ci suboroch o velkosti 1MB az 1GB, pisem o zastupcoch, ktori maju par kB, ci uz programovych, alebo dokumentov. Musim len zomriet a platit dane, nic ine.
A ako si spravne napisal obnovovacia rychlost pri zastupcoch, ktori maju par kB, je omnoho vyssia, ako pri suboroch o velkosti 1MB az 1GB, takze to spomalenie ani nepociti, ked tam bude mat ZaStUpCoV.
misoft
25.04.17,09:05
Sorry - až neskôr som som si prečítal tvoj vyšší komentár. Vysvetlil si to celkom dobre. Problém je, že Ailise chce ukladať stiahnuté súbory do zložky Desktop a v tom prípade sa to stále musí obnovovať (nespomínala zástupcov) - ale v podstate - obaja sme jej vysvetlili, že súbory v zložke Desktop (Pracovná plocha) - nie je rozumný nápad.
Ailise
24.06.17,13:15
Odkedy ukladám všetky stiahnuté súbory na plochu, mám v tom omnoho väčší prehľad a nemám problém s duplicitnými sťahovaniami ako predtým. A plochu mám stále úplne voľnú (teda...kôš, Word, Excel, Power Point a diár nerátam), pretože ako som už spomínala, ja to tam síce sťahujem, ale následne všetko triedim do priečinkov v dokumentoch a tie na ploche nemám (iba odkaz na ne).
ZahradnikAmater
25.06.17,21:25
A spomalilo počítač....
ZahradnikAmater
25.06.17,21:32
Chápeme. Každý užívateľ PC/Windows si myslí, že ovláda svoj PC, aj keď sa nikdy nezaujímal o to, ako to funguje a ako s ním pracovať čo najvýkonnejšie a čo najefektívnejšie. A najhoršie je, že takíto ľudia si do CW píšu "ovládam prácu s PC" a zamestnávatelia ich ako takých aj zamestnávajú. A ajťákom potom vstávajú vlasy dupkom na hlave. A keď im to chcú vysvetliť a ukázať, tak odpovedia "Ja to robím takto." A veľmi sa hnevali, keď som im povedal: "A odteraz to budete robiť po mojom alebo nebudete robiť vôbec".
Ailise
26.06.17,18:02
Prečo? Veď ja to mám na ploche len kým to nezadelím do foldrov a to nikdy netrvá dlho. Plochu mám vždy takmer úplne prázdnu:)