martinaj
20.04.17,09:41
Dobrý deň, chcem kúpiť nového Dustera 1,6 SCe 84KW/114k S&S, benzín 4x2. Ročne najazdím cca 7000 km a väčšinou idem superkrátke a krátke trasy (odvoz detí do školy, nákup, cesta do/z práce (10km)). Manžel ma presviedča, že 1,6 SCe 80 kW/109 k LPG S&S je lepšia voľba, lebo pri LPG ušetrím na palive. Môj argument je, že to, čo ušetrím na palive, dám na servis, lebo mi auto s LPG nezoservisuje "dedinský" servis, ale len značkový a po 4-5 rokoch budem do servisu chodiť častejšie a úspora bude v háji, lebo značkový servis má ceny nastavené vyššie. Možno náš spor rozhodnete: Má niekto z vás auto s LPG od výrobcu (nie po prestavbe)? Ak áno, aké sú vaše skúsenosti s reálnou úsporou? Kedy sa vám prepína auto na LPG? Vopred ďakujem za info.
bodliak
20.04.17,08:12
V tvojom prípade je LPG len kopec nevýhod. Okrem toho, čo už sama píšeš, častejšie STK, nezaparkuješ v podzemí, tie km to za životnosť systému nevrátia.
mi-ma-bo
29.04.17,06:13
bodliak netrep keď nevieš. Na STK sa chodí každé dva roky tak ako s každým iným autom. Mám LPG tak viem čo hovorím. Úspora na palive oproti benzínu je cca 50% aj viac. Teda pri nájazde cca 7000 km ročne, cene benzínu cca 1,20€, cene LPG cca 0,60€ a spotrebu som rátal 6 l/100 km je úspora na palive cca 700€ ročne.
Čo sa týka tých ako vravíš "dedinských servisov" tak vzhľadom na to, že chcete kúpiť nové auto na tieto servisy počas trvania záruky môžeš zabudnúť ak o ňu nechceš prísť.
Auto sa z benzínu na LPG prepína samočinne v závislosti od vonkajšej teploty, v lete keď stojím na slnku je to po pár sekundách, v zime cca 1-2 minúty.
Záver: Iné auto ako s LPG by som už nechcel.
bodliak
29.04.17,08:12
Kontroly su predpisane vyrobcom. Kontrola tesnosti raz za rok alebo kazdych X km, co nastane skor.
misoft
29.04.17,08:19
Pokiaľ je to v pokynoch k LPG...od výrobcu - tak každý rok resp. km, pokiaľ to v pokynoch nie je - ako klasická STK. Ročná kontrola bola zo zákona už dávno vypustená.
buchač
29.04.17,08:26
mi-ma-bo (Dnes 09:13) bodliak netrep keď nevieš.
.....
Záver: Iné auto ako s LPG by som už nechcel.
====================
To trepanie si nechaj od cesty.....

Ono je potrebné zamyslieť sa aj nad samotnou značkou auta, jeho výbavou a aj ročníkom.
Je brutálny rozdiel medzi nejakou šunkou (Dacia, Fabia, Octavia...) a poriadnym autom.
Nafta patrí do traktora a nie do osobného auta.
Benzín zasa nepotrebuje náhradu.
Ak niekto uvažuje o LPG s tým, že chce ušetriť, nech si kúpi moped alebo nech jazdí na bicykli.
Renomované značky ani len neponúkajú v základnej ponuke LPG.
Nehovoriac už o tom, že ak si niekto prestaví nové auto na LPG, tak obmedzí záruku na motor, komponenty výfukového a emisného systému a na všetky montáže dotknuté súčiastky a na elektroinštaláciu.

Záver :
Lpg som nemal, nemám a ani nikdy mať nebudem...
To už ísť radšej cestou nejakého hybridu.
bubkoch
29.04.17,08:45
mi-ma-bo: sa douc mastematiku ... o akej uspore 700€ rocne to pises ??? si sa s konom zrazil ?
6l/100km = 60l/1000km = 420l /7000km

a 420l stoji pri cene 1,2 presne 504 € ...
ako sa da z rocnych nakladov 504€ usetrit 700 ?

uspora bude tak 200€
verzia s LPG stoji presne +800€ takze len na palive sa jej to vrati za 4 roky ... po zohladneni nakladov na servis este neskor ...
pri takom najazde (7000/rok) sa LPG neoplati
misoft
29.04.17,08:46
Kopírkou?:D:D:D
mi-ma-bo
30.04.17,21:19
Písal si o častejších STK, čo nie je pravda. Kontrola splynovacieho zariadenia sa vykonáva v rámci riadnej garančnej prehliadky. Ja som s tým nič nerobil celé roky a všetko šlape ako hodinky.
mi-ma-bo
30.04.17,21:37
buchač teba nikto nenúti si kúpiť auto s LPG. Keď ti nestojí za to ušetriť 50% nákladov tak môžeš chodiť hoci aj z BA do KE na mopede alebo na bicykli.
A nikto nevravel o prestavbe nového auta na LPG, ani zadávateľka tejto témy, ale o kúpe auta s LPG od výrobcu.
A za to že ty máš možno auto od tzv. renomovaného výrobcu ti ešte nedáva právo urážať a opovrhovať majiteľmi lacnejších áut.
vicktor
02.05.17,08:00
buchac, ty mas ake auto (ked Octaviu nazyvas sunkou, ved je to iba inak oplechovany VW)?
Potom pises "sunka verzus poriadne auto" - ake?
A potom ze renomovane znacky to ani nevyrabaju...
Isteze kto kupi Mercedes za 100 tisic, isto nemusi setrit na palive, ale to je ina tema.
besttracker
25.11.18,20:24
skusenosti s Daciou sandero 1,2 LPG ,najazdene 64000 ,jedine nevyhoda parkovanie v podzemnych garazach,lebo zvycajne su vyhradene len max 5 miest . LPG prepina automaticky v lete ihned ,pri mrazoch a prvom starte okolo - 10 to prepne po 2 km , ked je motor teply to prepina skoro hned,v servise pri prehliadkach menili filter za tusim 20 eur,ale len pre to vraj sa tankuje na roznych cerpackach LPG a ten plyn je spinavy....
dmc
26.11.18,06:06
Mal som 2 vozidla s LPG - a dalsich 7 bez LPG takze mam skusenosti.

Pri najazde 7.000 Km by som nad tym neuvazoval.
vicktor
26.11.18,08:14
"parkovanie v podzemnych garazach,lebo zvycajne su vyhradene len max 5 miest" - kde napriklad? Este som nevidel podzemne parkovisko kde nie je zakaz vjazdu s LPG.
besttracker
14.12.18,16:43
som to zle napisal :-) mal som napisat NEVYHODA : zakaz parkovat v podzemnych garazach.. :-) vo velkych nakupnich centrach napr. v ZA aupark -vyhradene parkovanie pre LPG mimo budovy max 2 hod len 6 miest , OC Mirage vyhradene 4 miesta pri vstupe do podzemnych garazi,....