ste_ve
23.04.17,18:47
Začiatkom tohto roku 2017 na internete som v záhradníctve našiel veľmi cennú a poučnú Webovú stránku „Hlavné činnosti pri pestovaní ovocných stromov“. V nasledujúcej časti tejto stránky boli tieto „hlavné činnosti rozpísané podrobne v texte“. Stránku som si neuložil v „Záložkách“. I napriek veľkej námahe po niekoľkých mesiacoch nedarí sa mi spomínanú webovú stránku na internete znovu nájsť - zistiť. Nepoznáte niekto takúto stránku o pestovaní ovocných stromov s rozsiahlejším obsahom alebo nejaké typy by ste mi nemohli dať?

K danej téme -
len príkladom dopĺňam jednu z hlavných činností pri pestovaní ovocných stromov a to:
- „pestovanie podpníkov pre ovocné druhy“
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Každá jedna takáto činnosť je podrobne popísaná,iba heslovite v nasledujúcej samostatnej časti predmetnej Webovej stránky. Napr.: Podpníky ovlivňujú všetky kvalitatívne a kvantitatívne vlastnosti odrody alebo plodu. Rozdeľujú sa na generatívne dopestované z osiva, z jadierok a kôstok. A na vegetatívne dopestované spôsobmi rozmnožovania – odkopkami, odreskami, in vítro a podobne. Význam podpníkov je z hľadiska rastu naštepenej a naočkovanej odrody. Pre jablone sú podpníky označené A2, MM1(1, MM106, M7, M26, M9, M27; pre hrušky dula a hruška planá; pre čerešne a višne čerešňa Vtáčnica, Gisela, Mahalebka, Colt a Gisela 5. Pre slivky a ringloty generatívne podpníky pre slivkoviny Myrobalán, BO-MY – 1, BO-MY-2, Žltý špendlík, S-BO 1, St. Julien. Vegetatívne podpníky pre slivkoviny MY-BO-1, MY- KL-A, S-BUPR – 1, M- Damascena – C, Acermanova sliva, St. Julien. Pre marhule tiež podobné podpníky a obdobne aj pre broskyne. Dôležitá je znašanlivosť, príbuznosť, afinita. Najčastejšie používané podpníky M- 9, M-26, M-7, M-1O6, plánka a ďalšie, podľa vlastností.
Bližšie aj: http://www.zahradnictvocaklov.sk/ovo/podpniky.html
Ospravedĺńujem sa, lebo ja nie som odborník na pestovanie ovocia. Pôvodne som hľadal predmetnú stránku na väčších záhradníctvach, potom viackrát na „historii“ v mesiacoch na konci roka 2O16 a začiatkom roka 2O17.
Preto som sa ešte skúsil obrátiť na záhradkárov na Porade Záhrada. Steve.
Kabaka123
23.04.17,18:12