zelenydom
02.05.17,09:19
Takze sme isli podla navodu, stetcom sme naniesli vceli vosk na nas dreveny stol. Pockali 2 hodiny a potom sme chceli ist lestit handrickou. Vylesteny je, o to nic, ale ostali tam stopy (kocury) po stetci. Vidiet ako sa vosk nanasal stetcom. Je to leskle, ale nie hladke. Co poradite? Este jednu suvislu vrstvu? Alebo odstranit vosk (ale cim) a urobit odznovu?
ivka70
02.05.17,07:42
nanasajte valcekom, nie stetcom, ci novu vrstvu, to skuste na nejakom skusobnom kuse nabytku, alebo dreva ....
lujza.j
02.05.17,08:11
vosk vtierame krúživými pohybmi čistou ľanovou handričkou do povrchu. Keď sa handrička zanesie voskom, preložíme ju a pokračujeme ďalej. Nenanášame príliš hrubú vrstvu, ale vosk na handričke vtrieme do povrchu, aby vytvoril jemný film. Necháme jeden deň odstáť a povrch vyleštíme prekefovaním kefou s hrubším vlasom a čistou bavlnenou handričkou v smere rokov dreva. Dosiahneme jemný, polomatný lesk. Celý proces môžeme zopakovať až kým nedosiahneme požadovaný lesk


http://stolari.wbs.cz/Povrchova_uprava_dreva.html
vulxy
02.05.17,10:24
na surove drevo teda este nikdy povrchovo neupravovane napatlam stetcom zohriaty vosk....ja pouzivam vlastny mix ked to mate kupovane z obchodu mozno je to uz tekute tak netreba ohrievat ale neuskodi...potom teplovzdusnou mozno aj fenom nahrejem aby to drevo poriadne vsiaklo...ked to vychladne utriet ,ked sa ukazu flaky este raz zopakovat....potom len uz poutierat nadbytocne mnozstvo, drevo vylestim kefou na kabaty alebo niecim jemnovlasim...konkretne ja pouzivam maliarsku stetku uchytenu do vrtacky....tot vsjo....keby tam boly furt nejake flaky asi to bude ostatok lepidla alebo laku...
zelenydom
02.05.17,10:47
Je to stol, ktory ma vlastny lak, cize je uz upravovany a nemal nerovnosti az kym sme tam nedali ten vosk. Je to pekne leskle, ale 'hrbolate po stetci'. Na nasom mieste, naniesol by si este jednu vrstvu? Vosk mame kupovany, takze je tekuty dost.
zelenydom
02.05.17,10:53
nejaky konkretny valcek? Viem, ze ked sme davali nater na korok tak sme zistili, ze existuje 100tisic druhov :)
ivka70
02.05.17,10:55
snad v obchode poradia :)
buchač
02.05.17,11:14
Co poradite?
============
Na rovinu povedané...ja by som vydrbal...;)

Dôvod je jasný.
Nemáš techniku, nemáš prax, nemáš nástroje, nevieš...a ideš sa realizovať.
Môžeš dať na generálku ku stolárovi...ale tam to bude o iných peniazoch. Za to si kúpiš nové sedenie komplet, aj so stoličkami.

Valčeky ???
Veľa som počul, videl hada proti vetru čúrať...ale valčekom včelí vosk nanášať je teda už fakt nonsens.

Odstránenie vosku sá dá primeraným vercajkom. No ak sa vosk dostal do štruktúry dreva, hlbšie pod povrch dreva, tak to bude iné ihranie. Lebo niekde sa vosk mohol dostať hlbšie a inde nie. Následná-nová aplikácia vosku celý výzor len zhorší.

Pravý včelí vosk roztopiť na primeranú konzistenciu a následná aplikácia na povrch dreva je práca na pár hodín.
vulxy
02.05.17,11:34
tak skuste dat este jednu vrstvu ale pochybujem ze to pomoze...hrbolate to urcite nebude od vosku ale od laku a ten vosk tie nerovnosti len zvyraznil...surovo obrusit-ohoblovat ked zmyzne vrstva laku zacat od znova...
vulxy
02.05.17,11:37
ze to si robis len srandu s tym valcekom..
zelenydom
02.05.17,11:40
Ten stol bol rovny, hladky, nalakovany, ze by sa mucha na nom smikla :) predtym, ako sme tam dali ten vosk. A fakt aj laik ako ja vidi, ze tie hrbolce su stopy, ako sa vosk nanasal stetcom. Nie je to nejake hrozne, ale pod uhlom a istym svetlom ich je vidiet.
vulxy
02.05.17,11:49
tak si vezmite handru a suchajte,vcely vosk je makky sa musi poddat , to si neviem predstavit ako mozu ostat stopy po stetci a to som uz par metrov stvorcovych navoskoval..
zelenydom
03.05.17,05:40
Tak sme vcera lestili a lestili a....funguje to. Je to pracne jak svina a tak nas napadlo, ci by sme to mohli vylestit takym (neviem terminus technicus) makkym kotucom na lestenie, ktory sa pripoji na vrtacku a vylestit to tym. Ma rychlejsie otacky ako nase koncatiny :)