comodo
06.05.17,09:03
Mám ako spotrebieteľ zemného plynu nejakú možnosť skontrolovať kvalitu zemného plynu , ktorý odoberám ? V poslednom období mám podozrenie , že to čo fučiavalo z horáka na plynovom sporáku kedisy , možno i minulú zimu , nie je taký plyn ako teraz. Horí to od polovice plameňa červeno , ten istý hrniec s litrom vody ráno na čaj sa zohrieva istotne dlkší čas teraz ako vlani. Pritom je to ten istý hrniec , ten istý horák , akuráv voda je iná. Čo s týka kúrenia , do kotla nevidím , iba sa môžem čudovať nad číslami na plynomere. Mám podozrenie , že platím množstvo kubíkov a tie Kilojouly , čo sú na faktúre je iba oblb.
misoft
06.05.17,13:05
Pravdaže môžeš. Pusti plyn do bytu a po chvíľke škrtneš zápalkou - ak to buchne = je kvalitný.
Mimochodom : iná voda - i to môže vplývať na dobu varu, horáky špinavé, zanesené tiež vplývajú. Plyn je stale ten istý - z Ruska (možno Putin niečo do neho pridáva, čo ovplyvniť nevieme....).
afrikánka
06.05.17,15:02
Po prvé...dobre si skontroluj horáky, ak si trúfaš a pokiaľ sa dá, tak podľa typu sporáka zdemontuj a prečisti.
Po druhé...sa čuduješ nad číslami na plynomere? Veď aké boli túto zimu nízke teploty. Tam kde sa kúrilo plynom, všade boli vyššie číselká. Spotreba stúpla pri všetkých vykurovacích komoditách.
A tá spotreba kWh? Na prepočet odobraného objemového tepla voči spotrebe plynu v m3, tak na to je vzorec, podľa ktorého si môžeš prepočítať, či ti sedia číselné údaje uvedené na faktúre. Nezabudni na teplotné pásmo, do ktorého si zaradený.
Poznámka: Kedysi som po dve sezóny podľa vzorca prepočítavala a skontrolovala údaje na faktúre kWh a m3 +teplotné pásmo. Všetko súhlasilo, tam oblb nie je.
Ten bude zrejme dobre zašifrovaný niekde inde a možno ani nie......
pavol54
06.05.17,16:52
ani nie tak teplotné pásmo ako nadmorská výška sa prepočítava
pavol54
06.05.17,16:53
skôr ukrajinci odkrádajú
afrikánka
06.05.17,17:16
Samozrejme, že sa to odvíja od nadmorskej výšky. Tým sa "stanovila" akási sociálna spravodlivosť pre chladné oblasti našej krajiny....Orava, Tatry....ale pokiaľ sa nemýlim, tak to pomenovali teplotné pásma. Ak nie tak ma oprav.
pavol54
06.05.17,17:59
skutočne ten prepočet je odvodený od nadmorskej výšky, meter kubický plynu na hladine mora má inú hmotnosť ako meter kubický plynu na lomničáku a potom nemôže mať ani rovnakú výhrevnosť v prepočte na kW (to je veľmi veľká skratka, ale tak to je)
afrikánka
06.05.17,18:23
Ja viem, od čoho sa to odvíja, ale vždy tomu tak nebolo, je to záležitosť posledných pár rokov....čiže predsa spravodlivosť.