Jan13
07.05.17,14:27
Dobry den,
montujem novy luster, zo stropu mam 2x fazu (cierny a hnedy) a zelenozlty kablik (1x). Na Lustri mam 1x zelenozlty a 2x cierny. V izbe mam dva spinace, luster je na jednu ziarovku. Ked dam zelenozlte k sebe a zapojim oba cierne k obom fazam, alebo jednu ciernu k jednej faze, vzdy je vysledkom faza na oboch stranach zavitu. Co robim zle?
misoft
07.05.17,12:44
Zle je ten luster urobený! Zelenožltá je uzemnenie! Spája sa na kovové časti lustra! Potom tam musí byť čierny/hnedý - to je fáza a modrý to je nulový vodič. Ty si prakticky pripojil fazu z plafónu na fázu i nulák v lustri. Ak by si však z plafónu mal vyvedené dve fázy, ale žiadny nulák - toto by reviziou neprešlo!
Z plafónu z tych dvoch musí byť jeden nulák a dám krk na to, že si si poriadne nepozrel tie vodiče -pod čiernou izolaciou bude ešte jedna modrá -nulák.
Okrem toho - fáza je na SPODNOM kontakte objímky!!!!!
Daj detailné foto...
canbo
07.05.17,12:59
Zrejme sa jedná o starý rozvod a zapojený "lustrový" vypínač, tak je potrebné zapojiť podľa noriem rozvodu (34 10 10 ) a to tak ,že žltozelený zo stropu priviesť na kovovú časť lustra (zeleno-žltá svorka v lustri) a odtiaľ na jednu svorku. Potom zo stropu čierny , alebo hnedý, alebo aj obidva spolu na druhú svorku lustra.
misoft
07.05.17,13:07
STN 34 1010 je zrušená, takže podľa nej nie!
Jan13
07.05.17,13:23
pridal som foto vid vyssie, budova bola postavena este za komancov, na elektrike sa odvtedy nic nemenilo, ten odpojeny zo stropu je hnedy, pripojeny je cierny ... oba z lustra su cierne
skusackou som kontroloval fazu a je v oboch ciernom aj hnedom kabli zo stropu
canbo
07.05.17,13:34
Ako som napísal hore a pre zjednodušenie podľa obrázku : z lustra priviesť nový zelenožltý vodič
( pripájať vodičom CYA - lankovým ohybným , ukončeným dutinkou, alebo očkom) na voľnú nezapojenú svorku a bude svietiť. Na vodič čo zvyšuje zo stropu prázdnu svorku ( čokoládu) ...
misoft
07.05.17,13:38
Pozerám - tak je to jasné.... typická elektroinštalácia panelákového typu.
A keďže máš živé oba - t.z. máš buď dvojitý vypínač, v tom prípade jednú fázu odstav a na lustri zisti, ktorý ide na spodný kontakt a ktorý ide na závit - kontakt je fáza, závit nulák => zelenožltý strop a ako dole canbo napísal z lustra nový zelenožltý na zelenožltý strop.

Ale celé toto zapojenie mi je divné.... dve fázy by tam byť nemali, pokiaľ sa nejedná o dve vetvy pre luster..
Skontroluj si ešte vypínač - či niečo nie je v ňom prepojené....
canbo
07.05.17,13:42
Zrušená je , ale pre rozvody podla nej zhotovených stále platí, aj revízie sa podľa nej vykonávajú.
misoft
07.05.17,13:53
--- do prípadnej rekonštrukcie, obnovy rozvodov....
canbo
07.05.17,13:54
výmena lustra nieje rekonštrukcia rozvodu.
misoft
07.05.17,13:57
To ja viem.... len netreba STN 34 1010 spomínať, že podľa nej.
canbo
07.05.17,14:04
Ak bol rozvod podľa nej zhotovený ,tak podľa čoho, ak nové normy tento spôsob nepoznajú.
robovi
07.05.17,18:12
Tak toto co ide zo steny kludne moze byt aj dvojokruhove lustrove zapojenie. Tzn. jeden cierny ide cez jednu stranu dvojvypinaca a druhy cierny ide cez druhu stranu dvojvypinaca na stene. Pricom ten zelenozlty zo steny kludne moze byt nulovaci vodic. Potom by mal luster pripojit nasledovne k tomuto: Zeleny z lustra a cierny z lustra, ktory ide zo zavitu ziarovky pripojit na zelenozlty zo steny(nulovaci ). Cierny z lustra, ktory ide zo spodneho kontaktu ziarovky pripojit na niektory z ciernych zo steny(fazu) Druhy cierny zo steny zaslepit izolackou. Potom mu bude fungovat jedna strana dvojvypinaca. Ta strana, cez ktoru je prerusena faza, ktoru pripojil na spodny kontakt ziarovky.

Ale ked v tom nie si doma, radsej si tam zavolaj niekoho kto tomu rozumie, pretoze cert nikdy nespi.
bodliak
08.05.17,08:59
A funguje to? Co myslis tym "na oboch stranach zavitu"?
Jan13
08.05.17,12:28
zapojil som to tak, az na to ze zelenozlty z lustra som nechal volny, resp. v osobitnej cokolade .. funguje to (samozrejme len na jeden spinac) avsak si niesom isty, ci predsalen by som nemal aj ten zelenozlty pripojit k ciernemu (oba z lustra) a k zelenozltemu zo stropu
canbo
08.05.17,13:13
Je to funkčný spôsob zapojenia , ale je nebezpečný, život ohrozujúci atd...
Je potrebné zapojiť ako som popísal vo svojej odpovedi. A to ešte raz zelenožlty zo stropu na kovovú časť lustra odtiaľ na svorku do lustra....
Jedna sa o štandartne a bezpečné zapojenie podľ platných noriem v dobe zriadenia rozvodu
ČSN 34 10 10
robovi
08.05.17,15:06
V minulosti nulovaci vodic mal aj ochrannu funkciu. Za podmienky, ze zelenozlty z lustra je prichyteny o teleso(kostru) lustra, ho tiez pripoj k tomu hnedemu z lustra a zelenemu zo steny co mas spojene. Aby si to mal ukostrene, keby ti to prebilo na teleso lustra. Takto sa odvedie pripadny prebity prud do skratu a vyrazi to len istice. Ak to nebudes mat ukostrene, moze ta to zabit ak prerazi prud na teleso lustra a ty sa ho dotknes. Prud namieso do nulaku prejde cez teba. Canbo ma pravdu. Kostrit, kostrit.