stefania71
16.05.17,17:55
Prosím o pomoc pri identifikácii rastliny, stromu v mojej záhrade, neviem či sa nejedná o inváznu formu rastliny. Ďakujem
afrikánka
16.05.17,16:07
To je odlomený konárik zo stromu v tvojej záhrade?
Ako veľký je ten strom?
stefania71
16.05.17,16:09
Áno je to odlomený konár, strom má asi 2m, a okolo seba veľa výrastkov zo stromu.
afrikánka
16.05.17,16:17
Podľa mňa pôjde o okrasný strom, na názov stromu si nespomeniem....Poznám ho asi tak zo tridsať rokov, zopár som si ich všimla vysadených. O jednom viem, že ho zlikvidovali, práve kvôli výhonom zo zeme, lebo až tak často nekosili trávnik a výhony rýchlo prerastali trávu a mohutneli.
Katy a R
16.05.17,16:24
nepoznám názov ... aj moja sestra si ho doniesla ako okrasu - a teraz sa ho nevie zbaviť - vyklčovali ho, ako sa dalo - a furt vyženie nové (v okruhu asi 3 metre od pôvodného pníka) - je to nezmar .
misomiso
16.05.17,16:30
RHUS
Dáša_
16.05.17,16:35
pavol54
16.05.17,18:54
Pozor je to invazívna drevina "Javorovec jaseňolistý " ! Len ma mýli ten kvet. Rastie veľmi rýchlo a aj po vykopaní sa šíri z koreňov čo stali v zemi. do priemeru kmeňa 70 mm ho môžeš vyrúbať kedy chceš. Predpokladám že nie je starší ako tri štyri roky.
Katy a R
16.05.17,19:58
tento javorovec - to je trošku iné ... ale máš pravdu, tiež sa strašne rozmohol - rastie všade, aj v prasklinách chodníkov v meste ... u nás za pár rokov vytlačí hádam všetky ostatné stromy
arizona
16.05.17,20:00
Sumach Pálkový (Rhus Typhina)

Tento okrasný ker alebo malý strom pochádza z východnej časti severnej Ameriky. Má nepárne perovito zložené listy, ktorých farba sa na jeseň výrazne sfarbuje do žlto červených tónov. Kvety sú usporiadané do nápadne dlhých koncových metiel ktoré sú veľkým lákadlom pre včely. Rozmnožuje sa aj podzemnými poplazmi a preto sa veľmi rýchlo šíri a obsadzuje ďalšie stanovištia a tak vytláča pôvodné dreviny. Pre svoj exotický vzhľad je pestovaný aj v menších záhradách, no aj tam sa invázne rozširuje poplazmi napríklad v trávniku a preto musí byť neustále regulovaný.
afrikánka
16.05.17,20:04
Rhus...je asi 150 druhov. Tento má samičie súkvetie, pestuje sa na okrasu.
Ale máš pravdu, aj tento je invazívny. Ale dá sa "ukočírovať"....častým kosením.
Valcake
16.05.17,22:19
Aj u nás je Rhus poriadne rozmnožený, ale dá sa "ukočírovať..inak je krásny...veď aj Trúbkovec je invazívny aj tak ho každý chce...aspoň u nás. Susedka bola celá bez seba keď k nej "preliezol. Ja už zalievam nové výrastky vriacou vodou.
vicktor
17.05.17,07:04
Maly strom? Vsak je to riadny strom tento rhus/sumach.
V zahrade byvalych jasiel pod nasimi oknami sa "podplazmi" rozsiroval az tam bola dzungla.
Rastie hocikde aj v puklinach medzi chodnikom a murom domu.

P.S. wikipedia pise ze narastie cca 10m ... takze podla uhla pohladu v parku maly, v zahradke rodinneho domu velky.
arizona
17.05.17,07:10
My sme mali v zahrade kridlatku japonsku,bojovali sme,aby sme sa jej zbavili,neskutocne rychlo sa tahala po celej predzahradke. Nasa susedka si vypytala z neho, ze si chce zasadit,lebo sa jej krik pacil.Darmo som ju odhovarala, ze nech to nerobi...Nuz, niekto taketo rastliny likviduje,druhy zas sadi :-(