demeter
26.05.17,19:27
Chcem sa spýtať, ak sused ide stavať dom na susednom pozemku, jedná sa o trávnaté porasty v obci,stavebné povolenie mi musí dať podpísať,koľko metrov od môjho pozemku musí mať vzdialený dom,a ak ide robiť plot zo základom musí mať na to stavebné povolenie.Ďakujem!!
arizona
26.05.17,20:51
to nam oznamujes? Otazku tu nevidim
besttracker
26.05.17,20:52
Plot je povazovany za drobnu stavbu,tak na plot staci ohlasenie..,ked bude chciet plot si postavi- nepotrebuje ziadny podpis susedou(ak to bude stavat na svojom pozemku,ak to bude chciet stavat na presne na 1/2 tak treba suhlas )
arizona
26.05.17,20:53
Ak tam doteraz plot nebol a ide stavat novy,musit ma SP.
vicktor
27.05.17,08:39
"Ide stavat dom..." Najskor musi travnaty pozemok vynat a preinacit na stavebny. Poda ziadost o SP, nemusi s tebou konzultovat, ale ak bude moze sa vyhnut neskorsim zmenam. Urad rozposle informaciu o ziadosti roznym zucastnenym stranam, teda aj tebe ako susedovi. Do 15 dni sa mozes na urade oboznamit o co ide a ak nieco bude v rozpore so zakonom, podas (alebo nepodas) namietky. Ze sa ti nieco nebude pacit, to nestaci. Priprav sa na to, hladaj informacie, studuj zakony. Vzdialenosti od hranice pozemku resp. okna (rozdiel ci z obyvacky alebo komory) sa casom menia, tak teraz neviem.
Podla mna plot na svojom pozemku moze urobit bez SP, staci oznamenie obci. Ale zda sa mi cudne ze doteraz si ty nemal plot.
demeter
27.05.17,09:15
Plot tam bol, len oni ho zrušili lebo susednú parcelu vlastním s nimi na poli ,a oni to dávali vymerať pozemok ktorý vlastníme spolu a pozemok im bol vymeraný prvý krát bezo mňa a ale po 2 mesiacoch ma zavolali keď už mali všetko vybavené, že sa to ide vymeriavať tak geodet to akože vymeral. Po mojom premeraní pásmom som zistil , že im pridal na metroch.Tak pri podpise som nesúhlasil z rozdelením pozemku,nakoľko v zmluve bolo viac nezrovnalosti, na zmluve už bolo razítko od obecného úradu o overení môjho podpisu aj keď som tam nebol, a priznali sa že to bolo vymerané skôr a keď som tam bol ja bola to len fraška.
arizona
27.05.17,14:43
ked si zistil, ze geodet im "pridal na metroch", tak si cim skor objednaj aj ty geodeta,nech ti zmeria pozemok.Lebo ked uz zacnu stavat, tak sa ti bude horsie riesit situacia. A zmluvu s ktorou nesuhlasis nemusis predsa podpisovat,ziadaj ju prerobit
misoft
27.05.17,14:57
Na tom ma zaráža jeden fakt:
"oni ho zrušili lebo susednú parcelu vlastním s nimi na poli ,a oni to dávali vymerať pozemok ktorý vlastníme spolu a pozemok im bol vymeraný prvý krát bezo mňa a ale po 2 mesiacoch ma zavolali keď už mali všetko vybavené, že sa to ide vymeriavať tak geodet to akože vymeral. "
- teda každý má 1/2 pozemku - podielové vlastníctvo!! - A on to urobil bez tvojho vedomia? Veď porušil zákon - na pozemku sa muselo najskôr zrušiť podielové spoluvlastníctvo. http://www.pravny-poradca.sk/podielove-spoluvlastnictvo
Toto neurobil! Takže aj celé zameranie nie je v súlade so zákonom, pokiaľ neprebehlo konanie o zrušení podielového vlastníctva. Okamžite napadni akékoľvek jeho aktivity ohľadom tohto pozemku. Pokiaľ obecný úrad konal svojvoľne - môžeš sa svojho práva tiež domáhať súdne - pretože vyzerá aj na zneužitie právomoci verejného činiteľa.
bjuty smis
28.05.17,05:52
Nemusi.
pavol54
28.05.17,06:33
Dnes sa zameriava pozemok cez GPS takže niekde bude chyba, tvojim pásmom je neplatné meranie (jednak nemáš pripojovacie body a nemáš oprávnenie ). Stavba plotu môže byť súčasťou stavby budovy
vicktor
28.05.17,06:46
To je zaujimavy nazor ze vlastnik pozemku nema opravnenie aby si meral svoj vlastny pozemok.

Demeter, ak urad "overil" tvoj podpis bez tvojej ucasti, to je dost vazna vec aby si az po case sa pytal na stavebne povolenie a podvod s podpisom ignorujes...
pavol54
28.05.17,08:22
On si ten pozemok musí nechať zamerať pre úradné úkony (iba že by bol geodet )
arizona
28.05.17,08:31
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.06.17,21:03
Rodinný dom vyžaduje stavebné povolenie. O vzdialenostiach pojednáva paragraf 6 vyhlášky 532/2002 Z.z.
Či to je evidované ako záhrada nie je podstatné. K vydaniu povolenia postačuje kladné stanovisko pozemkového úradu.
.
Plot vyžaduje minimálne ohlásenie. Súhlas vtedy, ak sa má na stavbu použiť aj pozemok vlastníka vedľajšej nehnuteľnosti.