mirejka28
29.05.17,11:21
Idem na operaciu kolena, môže si manžel uplatniť na mna ocerku ked sa vratim z nemocnice? Operuju ma v piatok a cez vikend by som mala ist domov. Potrebujem aby bol so mnou aspon do piatku, kym sa dam ako tak do poriadku, mame dve školopovinné deti.
Katy a R
29.05.17,09:23
Ak tvoj lekár uzná za vhodné - že je potreba ošetrovania a vystaví doklad pre manžela ... tak nevidím problém. si členka rodiny;)
Tweety
29.05.17,09:24
Zo stránky SP
zamestnanec
vznik dôvodu na poskytovanie ošetrovného, t. j. vznik potreby
a) osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou osobou alebo

b) osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku, ak
dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")
potreba osobného a celodenného ošetrovania/potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa musí vzniknúť v období trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania ošetrovného (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

Takže, ak lekár potvrdí, tak môže čerpať.
mirejka28
29.05.17,09:28
Ano moja lekarka to uzna, len sa mame dohodnúť so zamestnavatelom ci mu ju uzna.
Ďakujem
Katy a R
29.05.17,09:31
zamestnávateľovi to stačí oznámiť a doložiť. musí uznať (ak sa riadi zákonom)
Aj keď sa nájdu všelijakí ..... ?
veronikasad
29.05.17,10:24
O nároku nerozhoduje zamestnávateľ. Ošetrovné od prvého dňa vyplaca sociálna poisťovňa, ktorá si v prípade potreby preverí opodstatnenosť u ošetrujúceho lekára.