MenoPriezvisko
30.05.17,05:21
Včera mi večer spríjemnila suseda, ktorá mi pri vychádzaní z parkovacieho miesta zrýpala takmer celé predné aj zadné dvere. Chcela by som sa opýtať, keďže som doposiaľ ešte neriešila žiadnu škodovú udalosť, či by mi niekto nevedel poradiť, čo je pre mňa lepšie.
Slečna má PZP v ČSOB poisťovni a moje auto je poistené v komunálnej poisťovni (PZP ako aj havarijné poistenie bez spoluúčasti). Nevedel by mi niekto poradiť, čo je pre mňa výhodnejšie? Riešiť to cez jej PZP alebo to riešiť cez svoju havarijnú?
BorisJan
30.05.17,12:04
Zdravim, pokial škodu spôsobila suseda je pre vas lepsie riesit udalost cez jej pzp. Havarijne poistenie sluzi na skody sposobene vami na vasom vozidle. Nakolko predidete zvyseniu ceny poistneho ( havarijneho poistenia) ktore si poistovna uplatnuje v pripade viacerych alebo velkych skodovych udalosti z havarijneho poistenia.
MenoPriezvisko
30.05.17,15:34
akurát sa obávam toho, že mi cez jej PZP nezaplatia celú sumu opravy a najhoršie na tom všetkom je, že ten odpočet amortizácie si doplatím zo svojho vrecka a peniažky si od krásavice, ktorá si mýli plyn a brzdu žiadnym spôsobom nevymôžem ako mi bolo povedané z viacerých zdrojov :/
bubkoch
30.05.17,16:29
jednoznacne to ries cez havarijne poistenie ... je to rychlejsie, po oprave nic neplatis z vlastneho vrecka len spoluucast a hlavne dostanes preplatenu celu sumu opravy ... s PZP poistovnou sa vysporiada tvoja HP poistovna, ktora ti potom (scasti) preplati aj spoluucast
bubkoch
30.05.17,16:30
pises nezmysly ...
ziadne poistne na havarijnej poistke mu to nezvysi, nakolko HP poistovna plnenie dostane preplatene od PZP poistovne vinnika, t.j. ide o nezavinenu nehodu, ktora nema vplyv na poistne a malus
misoft
30.05.17,16:40
Dá sa použiť oboje, ale!
Pri PZP sa nevyplatí plná suma (spoluúčasť - ale podľa mňa by u zákonného poistenia nemala byť ŽIADNA spoluúčasť - je to predsa zákonom stanovené poistenie). V prípade nezavinenej havárie sa s bonusom/malusom nehýbe.
Pri HP by sa poisťovňou mala preplatiť skutočná škoda a následne si poisťovňa toto vymáha od poisťovne vinníka. Taktiež aj v tomto prípade nezavinenej havárie nie sú pri HP sankcie ohľadom hodnotenia poistenca vozidla.
bubkoch
30.05.17,17:05
misoft ujasni si pojmy ..
pri PZP sa preplaca "skutocna skoda" v case udalosti (co v pripade napr. novych dveri je hodnota napr. 5rocnych dveri, nie hodnota novych dveri), pri HP sa preplacaju naklady na opravu

a o akej "nezavinenej havarii" pises v pripade PZP ? ved PZP poskodeneho vobec nevstupuje do hry pri ziadnej alternative riesenia
expeeert
30.05.17,21:06
Ja ti poviem tak - mne keď sa niečo podobné stalo, riešil som to cez HP, odniesol do servisu, tam opravili, ja som mal aj spoluúčasť, čiže som vyplatil uvedenú sumu a po nejakom čase mi táto istá suma prišla z poisťovne vinníka (jeho PZP)
Ja som to nahlásil len vo svojej poisťovni, akurát treba dohliadnuť nato, aby to aj vinníčka nahlásila včas.
MenoPriezvisko
31.05.17,14:02
žiaľ som to musela dať riešiť cez jej PZP, pretože mi v mojej poisťovni povedali, že mi pracovníčka uzatvorila neplatnú sumu a teda havarijné poistenie uzatvorila z kúpnej ceny vozidla a nie z ceny vozidla ako nového. ešte že mám zo zákona nárok do 2 mesiacov zrušiť zmluvu, takže s kúpou svojho prvého vysnívaného autíčka sa mi budú viazať takéto príjemné spomienky, ale ďakujem za rady :)
roman34
01.06.17,06:49
amortizacie by som sa nebal ... poistovne to uz prestali odpocitavat a ak tak sa to da s nimi nasledne doriesit tak ze amrtizaciu doplatia tiez :)
preboha
14.08.17,17:23
skuste odpovedat na otázku - Vaše skúsenosti jej nepomôžu
preboha
14.08.17,17:24
aka je hodnota 8 ročných dverí? čo to má spoločné so skutočnosu škodou?
expeeert
17.08.17,09:47
veď na základe skúseností som jej odpovedal - postup riešenia, je tam niečo nejasné??
preboha
10.11.23,16:12
Pzp
veronikasad
10.11.23,18:44
Pozri na dátum založenia témy, na ktorú reagujes
preboha
10.11.23,19:15
Môj komentár je obecný, neplatí iba pre uvedený prípad, a teda "užitočný" pre každého kto bude potrebovať radu v rovnakej situácii napr. dnes,zajtra....
Chobot
11.11.23,21:21
Práveže tvoja rada je neužitočná. Takýto prípad je lepšie riešiť cez havarijné poistenie. Poisťovňa cez havarijnú poistku opraví auto a regres si vyžiada od poisťovne vinníka. Ešte aj prípadnú spoluúčasť uhradí poisťovňa vinníka.

Je to jednoduchšie a istejšie, ako žiadať plnenie od poisťovne vinníka. Nejednu poistnú udalosť som takto vyriešil.
preboha
12.11.23,07:39
No nebol som dlhší čas na porade, a tak som zabudol, že tu sú členovia, ktorí potrebujú mať pocit, že sú naj. Havarijná poistka má viacero zmluvných obmedzení - napr. je dojednana hranica opravitelnosti výrazne pod 100 percent z hodnoty vozidla,takže máte vyššiu "šancu" že oprava vozidla prekročí uvedené obmedzenie, a prípad skončí ako nechcena totálka. Toto je nespochybniteľný fakt, ale nie som si istý, či aj pre chobota.????