charles91
07.06.17,11:50
Dobrý deň,
viete mi poradiť, ako zneškodniť pohánkovca ? Nejaká babská rada (soľ...), vytrhať a zakryť, nehasene vápno, neustále kosenie atď. ) Chcem vyskúšať nejakú ekologickejsiu ochranu predtým, než použijem chémiu...
Prípadne nejaké rady, ako ste ho zneškodnili vy.

Horšie, že to ma hlavne sused, a s tým nechce nič robiť.
vicktor
07.06.17,11:03
Chces zlikvidovat burinu ale setrne k burine aby si jej moc neublizil? :)
Tak chyt motyku alebo aj krompac a vykop korene.
Ak ti to sused u neho nedovoli, tak potom ta chemia.
Naco to susedovi je?
Neviem ci tato rastlina nie je v kategorii "invazivna, povinne likvidovat".
charles91
07.06.17,12:05
Nie šetrne k burine, ale k pozemku. Nechcem si pôdu kontaminovať chémiou.
Keby to slo len lahko vykopať, davno by som to spravil. Problém je, že to ma dlhé korene, a odkopnutie z koreňa = nová rastlina.

Susedovi nie je na nič, len sa nestará o pozemok, a nelikviduje to. A bojím sa, že ak aj to začne kosiť, tak spravi ešte horsie, lebo sa začne rozmnožovať vegetatívne z pokosených častí...
arizona
07.06.17,12:13
Kridlatka je invazivna rastlina,ktorej je velky problem sa zbavit aj beznymi chemikaliami.Nic ekologicke ti nepomoze!!!
My sme ju likvidovali asi 3 roky.Tiez som zasadne proti chemii,ale inak to zial neslo.
Skusali sme vysekat koren,bol velky a hlboky.Onedlho vyrasil opat a samozrejme aj kopec mladych slahunov aj o par metrov dalej.
Vyskusali sme postupne vsetko mozne. Nakoniec sme znovu obkopali hlavne korene,stonky sme zrezali asi na 10-20 cm a do nich sme liali kyselinu,co sa pouziva na cistenie potubi. Stonky su dute,takze sa tam vela zmesti, xi. Pohankovec dlho odolaval,ale nakoniec sa podarilo.

Sused je povinny zabranit sireniu invazivnych rastlin.Ked nebude chciet spolupracovat,mozes poziadat obecny urad,oni su povinny ho vyzvat k naprave.Lebo tymi mladymi vyhonkami sa rastlina bude nadalej sirit aj do okolitych zahrad.A dalsie sa vysemenia po odkvete.
vicktor
07.06.17,12:20
Vykopaval som aj u suseda (neobyvany dom). A podarilo sa.
Tie korene dokazu podist aj 10m cestu a vyrasit na druhej strane. Podu nekontaminujes, chemia prudi v zilkach rastliny/korena.
Ved roztokom nebudes polievat zeminu, ale rastlinu - bud listy alebo "bambus" odrezes 30 cm nad zemou a do trubky nalejes fajn koncentrat.