renitko
07.06.17,14:23
Dobrý deň,
mám ukončené VŠ vzdelanie 2. stupňa, učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov (2007). Učím momentálne iný predmet, ako mám v aprobácii.
Mám 6 rokov pedagogickej praxe.
Mám za sebou polovicu dvojročného rozširujúceho štúdia (učiteľstvo akademických predmetov - SJL).

Ukončenie tohto vzdelávania už asi nebude znamenať možnosť nahradiť si ním 1.atestáciu.
Budem môcť po štátniciach žiadať aspoň kreditový príplatok?
Alebo nemám nárok na nič, iba budem odvtedy kvalifikovaná na to, čo už učím?

Aký by bol pre mňa najefektívnejší postup ako sa dostať do 11. triedy?
Ďakujem.
avalik
07.06.17,15:01
317/2009
§ 27
Kariérový stupeň

(5) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak vykonal
a) prvú atestáciu pre príslušný stupeň požadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca, do ktorej je zaradený, alebo
b) druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený.
Do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou sa zaradí aj pedagogický zamestnanec, ktorý má najmenej tri roky pedagogickej praxe a získal tretí stupeň vysokoškolského vzdelania v odbore súvisiacom s výkonom jeho pedagogickej činnosti. Do kariérového stupňa odborný zamestnanec s prvou atestáciou sa zaradí aj odborný zamestnanec, ktorý má najmenej tri roky odbornej praxe a získal tretí stupeň vysokoškolského vzdelania v odbore súvisiacom s výkonom jeho odbornej činnosti.

Získavanie kreditov a pravidlá prideľovania kreditov
§ 47
Získavanie kreditov
(1) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec získa kredity za
a) absolvované akreditované programy kontinuálneho vzdelávania podľa § 35 ods. 4 písm. b) až d) pre príslušnú kategóriu, podkategóriu alebo kariérovú pozíciu a funkčné aktualizačné vzdelávanie,
b) vykonanú rigoróznu skúšku a vykonanú štátnu jazykovú skúšku z cudzieho jazyka,
c) vzdelávanie súvisiace s výkonom pedagogickej činnosti alebo výkonom odbornej činnosti absolvované prezenčne u zahraničnej právnickej osoby mimo územia Slovenskej republiky,
d) autorstvo alebo spoluautorstvo schválených alebo odporúčaných učebníc v tlačenej alebo digitálnej podobe a ich pracovných zošitov.59)
(2) Kredity možno získavať aj pri prerušení výkonu pedagogickej činnosti alebo prerušení výkonu odbornej činnosti
a) z dôvodu materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, prechodu na výkon odborných činností územnej samosprávy na úseku školstva60) alebo prechodu na výkon štátnej služby v orgánoch štátnej správy na úseku školstva,
b) z iného dôvodu prerušenia nepresahujúceho dobu troch rokov.
(3) Kredity nemožno získať za vzdelávanie podľa § 8 ods. 1 písm. a) a b), za kontinuálne vzdelávanie na výkon činností pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca podľa § 33 ods. 2 písm. a) a d) a ods. 10 písm. a), za funkčné vzdelávanie a funkčné inovačné vzdelávanie.
renitko
07.06.17,15:47
Ďakujem, takže:
náhrada 1. atestačnej skúšky NIE
kredity NIE
nič - ÁNO :)

11. trieda - 1. atestácia až po ukončení aktuálneho vzdelávania
kredity - napríklad štátnou skúškou z ANJ
Dúfam, že som sa v tom nezamotala ešte viac. Vždy, keď sa vrátim po prestávke do školstva veci sú inak :)

Pekný zvyšok dňa :)