joseu
20.07.06,12:59
Prosím o radu, ako mám v JÚ účtovať preexpirované lieky v lekárni, ktorá je platcom DPH?
KEJKA
20.07.06,11:01
duplicitná otázka....................
joseu
21.07.06,13:44
Kejka! Som totálny začiatočník, takže ak môžeš poraď. Ďakujem
KEJKA
21.07.06,18:12
ked si dáš vyhladať, nájdeš napr. toto - a ta je aj odpoved, môžeš si zadať iné kľúčové slová.....
http://www.porada.sk/t9836-manka-a-skody-do-normy.html?highlight=expir%E1cia
joseu
21.07.06,19:18
Ďakujem za usmernenie.
Z toho čo som si prečítal vyplýva, že expirované lieky musím vyňať z nákladov.
Je to správne?
KEJKA
21.07.06,19:50
fakt, ?e som usmernila, ale nedávno tu bola e?te taká istá otázka a neviem ju nájsť. A tam sa vyjadril z praxe odborník, ?e lieky sú osobitná kapitola, ide sa podľa zákonných predpisov a uznáva sa ich expirácia do nákladov.
Aspo? takto som si to zapamätala, ?iaľ neviem nájsť tú tému.... sorry
joseu
21.07.06,20:17
Aj tak ?akujem.
Ak nie?o zistím, doplním.
Dnes mi ďaľší účtovník povedal,že expirované lieky sa z nákladov nevynímajú, (teda sú uznaným daňovým nákladom) včítane DPH.
Je to takto možné?
joseu
26.07.06,07:07
A predsa som sa dopátral.
Poradca lekárnika č.11/2005 požiadal DRSR o vyjadrenie a uverejňujú toto:
Lieky, ktoré lekárne nakupujú s cieľom ďaľšieho predaja, sa považujú v zmysle § 17 ods. 9 opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov, za tovar.Vyradenie liekov po lehote expirácie sa účtuje na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu zásob.
Z dôvodu špecifickej maloobchodnej činnosti vykonávanej lekárňami a v nadväznosti na ustanovenie § 17 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa pri vyčísľovaní základu dane vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia, súčasťou ktorého sú aj náklady súvisiace s vyradením liekov po lehote expirácie účtované na účte 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, sa tieto náklady považujú za výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou lekární, t.j. daňové výdavky, pretože dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že lieky po lehote expirácie už nemajú žiadnu realizačnú hodnotu, nesmú sa ďalej predávať, nepredstavujú už žiadnu úžitkovú hodnotu a podľa§ 26 ods.4 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nespĺňajú definíciu manka a škody.
Ak to niekomu pomôže budem rád.:)