12_lucita
23.06.17,12:43
Dobry den, sucasny spravca SVB zistil, ze ekonomka, ktora pracovala pre predchadzajuceho spravcu SVB, vystavovala nespravne zalohove faktury, to znamena, ze niektori vlastnici bytov neplatili do Fondu oprav. Sucasny spravca sa to rozhodol vymahat spätne, co znamena, ze jednorazovo za 1 mensi byt je nutne zaplatit priblizne 300 eur (vymahaju to za posledne 3 roky) Moja otazka znie, ci maju na take nieco pravo a ci za vystavenie faktury zalohovych platieb nie je zodpovedna fakturantka / ekonomka, resp osoba, ktora danu fakturu v minulosti vystavovala?
Tweety
23.06.17,10:51
Kedže ste neplatilii FO máte nedoplatok, to je logické. Prečo by si nemal platiť svoje záväzky? To, kto spôsobil chybu je druhoradé, snáď nechcete, aby vaše záväzky platila ona.
mackoivan
23.06.17,12:33
Zodpovednosť nesie v prvom rade SVB. Môžete uvažovať o nejakom postihu pre správcu ekonomických činností, ale ak by dlžníci nezaplatili bol by to z ich strany podvod. U správcu len omyl. Neverím, že o tom nevedeli..
misoft
23.06.17,15:15
A doplním - správca by v tom prípade tiež mal znášať dôsledky a za správu by mal dostávať menšiu, prípadne na určitú dobu žiadnu odmenu.
ivka70
23.06.17,17:06
kedze to sposobil predchadzajuci spravca, tak jedine vymahat skodu na sude
sito
23.06.17,19:17
Nie je toto téma pre nenej retardovaných spoluvlastníkov domu?

"Dobry den, sucasny spravca SVB zistil, ze ekonomka, ktora pracovala pre predchadzajuceho spravcu SVB, vystavovala nespravne zalohove faktury, to znamena, ze niektori vlastnici bytov neplatili do Fondu oprav."

Neznalosť zákona neomlúva! Ak je SVB, nemôže mať správcu! Štatutára, predsedu musí mať! Jeb jeho mať!

Zálohové faktúry na FPÚaO? Čo za 3,14ču si to predseda zohnal a ZHROMAŽDENIE odsúhlasilo?! Ktorá nevie čítať s pochopením zákon 182/1993, § 10, ods.1!

Pokiaľ tí vlastníci, čo im bol nesprávne napočítaný preddavok platili predpísané platby, svojich spoluvlastníkov FPÚaO nepodviedli, neokradli. Za to, že stav FPÚaO nie je v súlade so zákonom nenesú zodpovednosť. Boli uvedení v omyl, podvedení boli, všetci! Aj tí, čo platili, aj tí, čo neplatili! FPÚaO je spoločný majetok ako aj ich, dom! Kým, kto nesie zodpovednosť za ten podvod?

Nový predseda chce dodrbať tých nevinných, nie jeho predchodcov. Je to jednoduchšie pre neho. A ako bude pokračovať, keď sa nechali? Treba ich odrbať!

Nedá mi!

182/1993, § 7 c, ods. (4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.
mackoivan
24.06.17,04:27
Ale ale sito ?! a čo dozorná rada SVB ? Brali odmeny za kontrolu financií ? A čo ostatní členovia SVB. dostávali ročne vyúčtovanie? Driemkali si všetci a nesú zodpovednosť . O nič sa nezaujimat a len nadávať to je pre polorerardovanych žiadna škoda pre SVB nebola spôsobená, len platby prídu s meškaním. Zastavas sa vychscancov. V čom porušil alebo prekročil predseda?
sito
24.06.17,04:48
A vy dvaja, čo číííítate?! Napísané?
sito
24.06.17,08:45
Ale, veď oni platili požadovaný preddavok do FPÚaO. Ako mohli mať nedoplatok keď FPÚaO nepodlieha v ročnom vyúčtovaní k zálohovým platbám za plnenia, služby? Teda nie je, nemôžu mať oficiálne nedoplatok/preplatok, či?
misoft
24.06.17,09:27
Čítame, Napísané! Preložené do reči laika.
sito
24.06.17,10:08
"Dobry den, sucasny spravca SVB zistil, ze ekonomka, ktora pracovala pre predchadzajuceho spravcu SVB, vystavovala nespravne zalohove faktury, to znamena, ze niektori vlastnici bytov neplatili do Fondu oprav."

"(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve."

---Je v rozpore so zákonom, aby správca domu na základe zmluvy o výkone správy spravoval SVB!!! ---

"(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu."

--- FPÚaO nespadá pod ročné vyúčtovanie, teda vlastník nemá z FPÚaO preplatok, nemôže mať zo zákona. Nedoplatok,? Nedoplatok áno! Ak má predpísaný mesačný preddavok do FPÚaO vo výške 50 € a nezaplatí tri krát mesačnú úhradu za užívanie bytu, tak má nedoplatok 150 €, ktorý mu bude pri najbližšom ročnom vyúčtovaní presunutý zo záloh za plnenia, služby do FPÚaO.

Ak ten zákon čítaš ako laik tak nemôžeš nepochopiť, že ani keď vlastník byt predá nemá nárok na časť rezervy v FPÚaO pripadajúcej na jeho byt podľa majetkového podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Ak je to 1 000 € a byt chce predať za 50 000 ,€ mal by si pýtať od nového vlastníka 51 000 € , ak bude súhlasiť. Ich dohoda je platná. ---
mackoivan
24.06.17,13:52
Nájdeš peňaženku a neodovzdas .. dopustas sa trestného činu... Bankomat ti dá viac ako pýtaš , detto.... Účtovníčka sa pomýli, detto... hovorí sa tomu bezpracne obohatenie..tu sa jedná o obchodný zákonník mandátna zmluva sa uzatvára podľa neho..
avalik
24.06.17,14:03
sito, citaj zadanie "...niektori vlastnici bytov neplatili do Fondu oprav. ..."
sito
24.06.17,14:53
Joooj, Valika, vlastne nedávno si mala meniny, takže, ako sito vie naj, naj , naj :) ;)

Čítam, čítam a snažím sa pochopiť obsah celého článku!!!

Toto som pochopil.

"ze ekonomka, ktora pracovala pre predchadzajuceho spravcu SVB, vystavovala nespravne zalohove faktury, to znamena, ze niektori vlastnici bytov neplatili do Fondu oprav."

Ak vystavovala nesprávne preddavky ( faktúry isto nie ) do FPÚaO sú tí, čo platili podľa jej predpisov mesačnej úhrady bytu za užívanie bytu, sú v pohode. Podviedol ich organ! A ani netušili, že v ich prospech. macko to nepripúšťa, vedeli, vraj.
mackoivan
25.06.17,03:28
Neplatíte do fondu opráv nejako malo? cca 8 eur/mes./malý byt ?
sito
30.06.17,08:44
Ivan, Ivan, nebuď medveď!

Funkčnosť SVB Spočíva v spôsobilosti orgánov SVB.

Predseda, je štatutár, nesie zodpovednosť za činnosť SVB, aj za činnosti, ktoré si zabezpečí od tretích osôb. Zákonom požadované veci od neho predloží na schválenie rade SVB.

Rada SVB prerokuje predsedom predložené veci a vráti ich predsedovi na prepracovanie, prípadne ich schváli bez pripomienok, nie na ich platnosť, ale na predloženie schválenia zhromaždeniu.

Zhromaždenie schváli to, čo schválila rada SVB bez pripomienok, prípadne s pripomienkami. Každý člen SVB má možnosť s predloženými veciam nesúhlasiť, ba sa aj na súd obrátiť, aby schválené uznesenia vyhlásil za neplatné!

Ja, že sa zastávam vyscancov? NIE! TY!

Ak tie mesačné predpisy prebehli vyše uvedeným procesom bolí platné v súlade so zákonom. Tí vraj podľa teba vyscanci nič neporušili, len si plnili svojú povinnosť! Vyscanci bol,i sú tí, čo im tie predpísané mesačné predpisy vypracovali, skontrolovali a dali schváliť.

Nemusia byť poloretardovaní, ale žijú v polospánku V takom stave sa v dome môže všeličo prihodiť, že?

A netrklo Ti prečo tie vraj úmyselné nedoplatky požadujú doplatiť len za posledne tri roky? Ak pri tých veciach platí trojročná premlčacia doba, majú tie nové orgány nárok len na tie tri roky.

Ti, ktorých vlastne všetkých sa to týka sa to týka nevinne, no isti nie rady, a predsedu. Vlastne aj tých, ako orgány SVB musia v dome vlastniť byt, PRETO!!!

A čo mandant???
mackoivan
01.07.17,08:13
napríklad soc. poisťovňa má premlčaciu dobu 10 rokov za nepodanie ohlášky a 5 za neplatenie poistného. Ale kľudne čaká aj 15 rokov pokiaľ neplatič nezomrie a neviem ako ale prvá sa ozve a žiada od spoludedičov nehnuteľnosti vyplatiť celé zmeškané poistné. A vôbec neupozorní na premlčacie obdobia. sám so takto pomohol známym ušetriť cca 40 000 sk - hoci už išli vyplatiť do banky celé. Po reklamácii poisťovňa prerobila sumu len za 5 rokov
sito
01.07.17,10:53
Ivan.

"Premlčacia doba, OZ, § 101

Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz."

Uveď príklad z bytového domu! O predsedovi SVB, prípadne správcovi na základe zmluvy o výkone správy domu.

lucita je tu od 23.6.2017, naposledy tu bola 25.6.2017 o 19,35 hod. Takže žiadna repa sa nevytiahla ,nič nedoplnila. Zo zadania ako je napísané sa dá povedať, že je úplný laik. Ty hádam nie, alebo? Ak Ti SVB, jeho predseda predloží rozpísanú, predpísanú mesačnú úhradu za užívanie bytu spolu vo výške 100 €. Keby si platil len 92 €. bol by si úmyselný zločinec. Keď budeš platiť presne 100 € tak si kvit, fifti - fifti, ne si dlžníkom SVB. Ak budeš platiť 108 €, SVB Ti ich musí v ročnom vyúčtovaní vrátiť, ak nemáš voči predpisu nedoplatok na napočitaných nákladoch z nákladov domu. Predpis a náklady sú zhodné. Ak ti niekto povie po rokoch, že nie 100 €, ale mal si platiť 108 €. Bol by si zločinec Ty? Odpovedaj si sám. Ak ti to niekto riadne vysvetli, že malo to byť 108 € hádam doplatíš? Ak nechceš, hádam sa spoluvlastníci domu môžu dožadovať svojho práva, či nie? :);)
mackoivan
01.07.17,11:04
nuž ja by som doplatil-- ďalší príklad. pri odčítaní stavu meračov na radiátoroch sa firma ktorá robí odpočty 3 roky po sebe pomýlila a čísla meračov nesedeli s príslušným stavom dielikov na nich. Týmto spôsobom mi trikrát pripadla zľava za znevýhodnenú polohu na obývačku v ktorej mám ďaleko najvyššiu spotrebu tepla. Mohol som mlčať, ale takto by som okradol ostatných. Nakoniec som si sám vyrobil odpočtový list a dopísal so čísla meračov tak aby to sedelo s príslušnými miestnosťami. (na obývačku nemám žiadnu zľavu a dávali mi na ňu omylom 18% Opravili si to podľa toho v PC a za minulý rok už bolo OK
sito
01.07.17,11:55
No vidíš, to si Ti. Koľko je ešte takých, si myslíš?

Tiež príklad.

Pani prišla s ročným vyúčtovaním, nepozdávalo sa jej nedoplatok za kúrenie. Aj to nemala správne, nejak jej poplietli odpisy z minulého roku, mala aj odpisový hárok, bolo to tak. Nechala mi to všetko, aby som jej to prepočítal, robilo jej to cez 500 Sk. Nevrátili jej ich. Ale v ročnom vyúčtovaní o rok mala plus 500 Sk +. Ostatní mali mínus, podiel z tej jej sumy.

Druhý.

Dostal som ročné vyúčtovanie, ale to každý ako vždy v máji, koncom. Na prvý pohľad som zistil, že doďávateľ meračov, rozpočítateľ nákladov. prehodil namerané hodnoty polročného a koncoročného odpisu, od augusta dodávateľ tepla menil cenu. Prepočítal som si to ani nie stovku naviac som uhradil naviac, čo to bolo za peniaz v Sk. Jedno mi bolo. Ale, ale po rokoch sa to nejak na schôdzi prevalilo, a jedna pani sa nad tým rozčulovala, že prečo som to neoznámil, aby to správca. Že ona( Ing. ekonómie ) sa s tým hodiny natrápila než na to prišla, udala to správcovi, správca rozpočítateľovi, a ten vypracoval nové rozpočítanie nákladov za vykurovanie, už správne. Samozrejme správca musel, aj nové ročné vyúčtovanie všetkým. Čo myslíš, bol som zločinec keď som sa nechal okradnúť? A vieš prečo to tá pani spravila? Mala vysoký nedoplatok okolo 5 000 Sk.

Poznatok. Jeden vlastník to vedel, druhá na to prišla! Ale, čo robilo, spravilo ostatných štyridsať vlastníkov? Čo robil správca, keď to také do ... pustil medzi ľudí?

Dosť ľudí tu píše, že je to v ľuďoch, že je?

Niečo na tom bude pravdy " somár sa na vlastných chybách učí "

A na FPÚaO aké sa robili skrivodlivosti. až na stole by to bolo napísané. :);)
mackoivan
01.07.17,13:14
To jsou ty paradoxy. S tým fondom to nikdy nebude na 100 percent spravodlivé
sito
01.07.17,15:40
--- Paradoxy, skôr tí ľudia sú kokoxy.

V bytovom dome nikdy nič nie je spravodlivé, nie je predpoklad 100 % dohody, ale 100 % by to malo byť, aby to bolo v súlade so zákonom, zákonmi.

V Zákone 182/1993, § 2 sú definované pojmy. Čo je dom, byt, nebytový priestor, spoločné časti domu,spoločné zariadenia, spoločné časti mimo domu, ( niektoré sú aj uvedené ), podlahová plocha, PREVÁDZKA, ÚDRŽBA, OPRAVA, REKONŠTRUKCIA, MODERNIZÁCIA. Nebudem citovať, isto si už čítal, ostatní?

V § 14 je určené ako, akým spôsobom majú spoluvlastníci domu rozhodovať o spoločných veciach domu. Počty hlasov na platnosť rozhodnutia spoluvlastníkov. ---

"V zákone je aj § 19, ods. (1) Spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa nedohodnú vlastníci inak."

--- DOHODA, to znamená 100 % súhlas spoluvlastníkov domu. Nie je to možné ROZHODNÚŤ podľa § 14.

Príklad. niekto rozbije vchodové dvere, všetci vedia, ale nepovedia, kto to bol, komu to treba dať zaplatiť. Zaplatí sa to z FPÚaO domu. Za plo roka znova. Dva vedľajšie vchody sa dohodnú, že sa založia fondy vchodov z ktorých sa budú hradiť, definované opravy, výmeny, atď. Ak čo len jeden vlastník nebude s tým súhlasiť, nemôže to fungovať. Nikto ho nemôže k tomu čo nie je zákonom prikázané. ---

"Ústava SR, Čl. 2, ods. (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá."

--- Tak je to tiež s fondom bytu, vlastník sa môže dohodnúť so správcom, že si bude uňho tvoriť sumu peňazí na opravy v byte, môže. Ale správca musí v ich individuálnej dohode uviesť spoločné časti, spoločné zariadenia, ktoré slúžia na spoločný účel domu a sú v jeho byte, ktoré nebudú hradené z toho fondu opráv bytu.

Takže je možné sa dohodnúť, aby to bolo spravodlivejšie, prehľadnejšie, ale len na základe § 19.

Takže je to v tých ľuďoch, že? Majú pravdu, čo to tu píšu!

Rýchlo si to prečítaj, príde ten tajomný, tajný a vymaže to všetko, však vieš. :);)