Ivet331
25.06.17,13:15
Pozerala som všetky príspevky ohladom špedície a DPH, ale tieto príspevky sú dosť staré. Potrebovala by som poradiť od nejakej účtovníčky, ktorá robí špedíciu. Úctujem v mrp a nie je mi jasné aký kód dať pri prijatých faktúr za prepravu z tretej krajiny. Preprava z tretích krajín by mala byť oslobodená od DHP podľa § 48 ods 8. Mám však faktúru od prepravu, kde je uvedené, že zdanie je prenesené na odberateľa. Potom mám faktúru od slovenskej firmy, ktorá je vystavená bez DPH s odkazom že osoba osoba povinná platiť daň je osoba ktorej je služba dodaná. Viete mi poradiť aký typ DPH uviesť, v akom riadku DP majú byť tieto služby a či idú aj do KV? Ďakuejem
a_je_to
29.06.17,09:14
Všetky došlé faktúry za prepravu z tretích krajín po hranicu s EU musia mať kód, ako pre dovážaný tovar. Ktorý im dá nulovú sadzbu a nezahrnie ich ani do priznania DPH, ani do KV.. Lebo DPH aj z tovaru, aj z jeho prepravy do EU sa platí na colnici, po predložení faktúr za tovar a prepravu. K nej je dokladom colná faktúra a ide kvôli odpočtudo riadku 25 priznania. Do KV nejde, lebo je platená colnici.