variant
29.06.17,10:27
Dobry deň. Môj sused nedávno postavil garáž k svojmu rodinnému domu tak, že teraz tvorí celok s jeho rodinným domom a druhá strana je uplne na hranici - vlastne stena tvori hranicu medzi nami, aj odkvapovy system je na na našej strane. Podal ohlasenie drobnej stavby, všetko je zapísané, všetko OK ale chcem vedieť či to je v poriadku? Aj vtedy sa ten garaž považuje za drobnú stavbu, keď je postavený k rodinnému domu a tvoria jeden celok? je to v poriadku ze garaz umiestnil uplne na hranicu našich pozemkov? ak nie, co by som mal urobiť? dakujem
misoft
29.06.17,08:38
Pokiaľ odvod dažďovej vody zo strechy (odkvap) je už na vašom pozemku - nie je to v poriadku.
Drobná stavba Dnes 20:23 Žabinka: ale už sa začínam báť.. to by musela byť samostatne - stačí ohláška. Lenže on to pripojil k domu - zmenil pôvodný projekt domu - na to už musí byť povolenie. A keďže je to už súčasť domu - platia potom i pravidlá a normy, ako ďaleko od hranice pozemku môže byť.
Obráť sa na stavebný úrad s tým, že úrad pochybil a miesto povolenia len potvrdil ohlásenie drobnej stavby bez toho, aby preveril skutočný stav. Môžeš podať aj podnet nadradenému orgánu, aby preveril postup stavebného úradu obce - podľa mňa je tu už porušenie zákona. A pri povolení si už aj ty - ako sused - účastníkom stavebného konania, kde by si mohol podať námietky (a toto ti bolo odopreté a teraz máš zásah cudzej stavby na tvoj pozemok).
vicktor
29.06.17,08:41
Chyba ze si cakal na dokoncenie, mal si sa ozvat ked vykopal zaklady. Teraz to budes mat tazsie. Aj sused. A preto sa viac nase... na teba.
variant
29.06.17,09:25
sused ma vobec nezaujima len ide o to ze je bezocivy a mysli si ze ma pravdu a ma na vsetko pravo a chcem mu dokazat ze nie...ked podam podnet na stavebny urad aby urobili miestne zistenie a daju mi pravdu a bude stavebne konanie kde uz budeme ucastnikmi, ked s tym nesuhlasim, mam na to pravo aby to odstranil? ked je ten garaz teraz uz sucastou rodinneho domu, tak musel by tam byt aj odstup budovy od hranice pozemku ci sa mylim? aky odstup by tam mal nechat?
vicktor
29.06.17,09:41
Ja som v tomto amater. Ako prvy krok urob fotky a chod na urad, pytaj sa a stazuj. Podla ziskanych informacii zostav list a odnes/posli na urad.
Ak by to bola mala garaz (ako napr. take celobetonove prenosne) moze byt az na hranici, ale v tvojom pripade susedova strieska a odkvap nesmu zasahovat do tvojho "vzdusneho priestoru".
Odstranenie bude na dlhe lakte.
Lipová
01.07.17,06:42
Najskôr by bolo potrebné zvážiť, či to vás ako susedov nejako obmedzuje. Ak nie, lepšie je so susedom vychádzať po dobrom než sa s ním súdiť. To nikdy neprináša nič dobré.
bettylou
01.07.17,18:23
A nemôžeš si pod ten odkvap postaviť sud a máš vodu na polievanie?
Terezia13
01.07.17,18:42
viď bod 8) - mal súhlas?

Prílohy k ohláseniu:
1.list vlastníctva
2.písomné splnomocnenie v prípade, že stavebník poverí na vybavenie žiadosti inú fyzickú alebo právnickú osobu
3.jednoduchý technický opis
4.jednoduchý situačný výkres
5.súhlas všetkých ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti k uskutočneniu drobnej stavby
6.písomná dohoda s vlastníkom stavby, ak drobnú stavbu bude uskutočňovať nájomca
7.rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia dotknutých orgánov, vyžadované podľa osobitných predpisov
8.vyjadrenie – súhlas vlastníkov susedných nehnuteľnosti , v prípade že tieto budú výstavbou dotknuté
9.vyhlásenie kvalifikovanej osoby (stavebný dozor), že bude zabezpečovať odborné vedenie stavby, uskutočňovanej svojpomocou

stavebný úrad bez súhlasu mu nemal dať povolenie ku stavbe

tu sú vzdialenosti
Umiestnenie stavby od hraníc pozemku

Pri stavbe rodinného domu je podľa vyhlášky nutné dodržiavať tieto podmienky:
• stavba musí byť v súlade s územným plánom mesta alebo obce
• rodinný dom je stavba najviac s tromi bytmi
• minimálna vzdialenosť od hranice pozemku je 2 m, ak na stenách nie sú okná obytných miestností
• ak je susedný dom na hranici pozemku, minimálna vzdialenosť odstupu novej stavby je 4 m
• ak sú na stenách protiľahlých stien domov okná obytných miestností, vzdialenosť medzi nimi musí byť minimálne 7 metrov
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.07.17,20:00
Pri posúdení v tomto prípade je dôležité to, či garáž je funkčné alebo priestorovo prepojená s rodinným domom. (Paragraf 139b ods. 5 písm. b/ SZ) Ak áno, tak potom sa jedná o prístavbu k rodinnému domu a nie o drobnú stavbu..... K tomu umiestneniu na hranici sa bez podrobných znalostí nedá vyjadriť.

Paragraf 139b ods. 5 písm. b) SZ :
(5) Zmeny dokončených stavieb sú

b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,