Mura Murinova
29.06.17,21:48
Mám voľný byt,v obytnom paneláku ktorý chcem prenájímať krátkodobo náhodným záujemcom (na spôsob ubytovni) Potrebujem súhlas ostatných vlastníkov bytov a spoluvlastníkov nebytových priestorov?Chodby,výťah je v spoluvlastníctve všetkých obyvateľov-spoluvlastníkov bytov,ktorý náštevníci tieto užívajú.
vicktor
30.06.17,06:04
Nie.
buchač
30.06.17,17:27
Dlho by to podnikanie ale nevydržalo...Mura by to veľmi rýchlo zabalila.
korela
30.06.17,18:44
Prečo? Zašitý hodinový hotel ...
Aj opak, prenájom pre prostitútky, v byte zásadne po štekloch, spodní susedia zúfalí, a pri objednávke ako sa rojili von z bytu kedykoľvek v noci, tak obyvateľom praskli nervy, vydržali až tri mesiace, odvtedy je v dome roky pokoj. Tiež panelák.
buchač
30.06.17,19:01
korela (Dnes 21:44) tak obyvateľom praskli nervy, vydržali až tri mesiace
======================
Veď vravím, že Mura by to veľmi rýchlo zabalila...

Súhlas na prenajímanie bytu by síce od obyvateľov paneláku nepotrebovala...to je fakt.
No nikde nie je napísané, obyvatelia paneláku sa nemôžu domáhať svojich práv na patričných inštitúciách.
arizona
30.06.17,19:09
Urobit z bytu ubytovnu? To sa nejedna uz o podnikanie? Ja to nepovazujem za dobry napad,susedia sa urcite budu branit.Ved kto by chcel v susedstve ubytovnu?
sito
30.06.17,19:42
Môj dom, môj hrad. V stredoveku si hradný pán robil, čo sa mu ráčilo, veď bol jeho, a nie len hrad.

Dnes v 21. storočí? Už to neplatí!

"182/1993, § 2, ods. (1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len „dom”) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov."

Parlamentná demokracia. Parlament rozhodol, že dom je až na druhom mieste. Samozrejme, že Slovač, nie všetká si to vysvetľuje po svojom. Môj byt, môj hrad! Nič okolo neho ma viac nezaujíma, nie je to moje! Veď je môj! Made in Slovakia, myslenie.

A potom sa div, že sa dokážu ľudia nielen pýtať takto, ale aj konať takto extrémne. Bordel, ubytovňa, sklad, králikáreň, atď. A ty drobnosti okolo, okolo môjho bytu, len mi slúžia, služby sú to predsa, že?
sito
30.06.17,20:15
Onehdá, včera myslím si, že sme sa bavili o "Dnes dobre radia". Mura tu je, na porade 24 hodín + nejaké minúty. A už dobré, veľmi dobré radi, dostala štyri srdiečka, body za dobrú otázku. Otázka, komu pomohla, poradila jej otázka? Môžno účelová, provokatívna.
taiko
30.06.17,21:28
sito
01.07.17,05:37
--- Ja nie, Mura chce. Ale veď zákony SR umožňujú nájom bytu alebo jeho časti, miestnosti. ---

"182/1993, §12, ods. (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy."

--- 40/1964, § 685 a nasledujúce, alebo 98/2014. ---

"182/1993, § 11, ods. (1) Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv."

--- Takže "a pri inom nakladaní s bytom" Ak mura, teda jej nájomníci nebudú rušiť, ohrozovať, pohoršovať ostatných spoluvlastníkov domu svojím konaním je všetko možné! Ale, ako napísal buchač, "No nikde nie je napísané, obyvatelia paneláku sa nemôžu domáhať svojich práv na patričných inštitúciách." Ak sa budú, zodpovednosť nesie za nich Mura. V tebou uvedenom príklade, agentúra.

Odpoveď je jasná NIE, nepotrebuje súhlas spoluvlastníkov domu pri prenajatí svojho bytu.

A šuster, nepomohol by ti. Pohoršoval by si sa, že na porade je všetko v kľude, alebo musí byť, byť podľa teba, kľud. A k mínusu, veď všetci vedia, čo sú, si myslím ja. ---
Soňa K
01.07.17,06:01
Látaš slová, látaš vety. Povedz, sito, dobre je Ti ? Yeti
sito
01.07.17,06:17
A čo si nepochopila? Či Mura môže? Môže! Veď aj korela napísala ako dopadol nájom bytu, bordel v ich paneláku. Na spoluvlastníkov záleží ako sa k tomu postavia. A inak, dobre, veľmi dobre. :);)
Soňa K
01.07.17,11:55
To som rada, to bol pokus o vtip, barde.
sito
01.07.17,12:03
Ja mám humor rád. No niektorí nemajú radi môj humor, ba dokonca ani dobré veci na porade. Keď sa prejavia, anonym, titul im prihodím, už ten biľag majú, už si ho ani nečítajú, nebudú, budú ... :);)
taiko
01.07.17,16:50
@sito. Otazka mozno pomoze tym, ktori by sa tiez chceli zaoberat podobnou cinnostou ;) Ti jej mozno aj dali body za dobru otazku. Aj ja som dal ;)
sito
01.07.17,18:50
:eek: Činnosťou? Založiť si takú agentúru? Alebo spolupracovať s takou agentúrou?

:D Je to na riť, nebudeš tomu veriť. Dvoch poznám, jedného osobne, ten jej dal srdiečko 30.6.2017 o 22,43 hod. Nepredbehol ťa, náhodou? :);)
Mura Murinova
03.07.17,20:58
Ďakujem,za Vaše rady,stanoviská.
Mura