majahor
03.07.17,13:16
Viem, že občianske združenie môže aj podnikať a otvoriť si živnosť. Tak isto sa už aj spomínalo, že tým pádom musí aj platiť odvody do zdravotnej poisťovne hneď prvý rok a do sociálnej poisťovne od druhého roku. Moja otázka ale je, za koho tie odvody platí ak nikoho nezamestnáva? Toto mi nie je jasné, lebo odvody sa predsa vždy platia zo mzdy a ak nikoho nezamestnáva, pracujú pre ňu len dobrovoľníci, tak z čoho a za akú osobu by mala platiť odvody? Ak niekto viete poradiť, vopred ďakujem za odpoveď.
kn-alka
03.07.17,11:19
Odvody do zdravotnej a od druhého roku do sociálnej sa týkajú živnostníkov, nie občianskeho združenie - pletieš si pojmy
kn-alka
03.07.17,11:21
majahor
03.07.17,11:41
Ďakujem za odpoveď. Len na doplnenie, nepletiem si pojmy. Píšem o OZ, ktoré si otvorí živnosť. Z tej časti podnikania, ktorá sa bude uskutočňovaná na základe živnosti, jej budú vyplývať rovnaké povinnosti ako hociktorej SZČO. Aspoň takýto je zatiaľ môj záver. Práve preto som chcela vedieť, či jednou z tých povinností je aj povinnosť platiť odvody, tak ako má aj SZČO. Mne logicky vychádza že áno, ale iba ak by niekoho zamestnávala. Chcela som sa ale skúsiť poradiť, či niekto nemá praktické skúsenosti. Tiež nie som v tých odvodoch zbehlá, možno tam je niečo o čom vôbec neviem.
JankaO
03.07.17,12:54
O aké občianske združenie sa jedná... s právnou subjektivitou?.. alebo bez právnej subjektivity? K určeniu odvodovej povinnosti je potrebné najskôr si ujasniť, o aké združenie sa jedná, lebo nie je to to isté...
JankaO
03.07.17,12:58
Ak by sa jednalo o OZ s právnou subjektivitou - t. j. PO - odvody z podnikania sa neplatia. Ak by šlo o združenie fyzických osôb bez právnej subjektivity, odvody si rieši každá FO, ktorá je v združení a to podľa toho, aký má príjem svoj+podiel na združení...
Mila123
03.07.17,13:04
združenie FO bez právnej subjektivity ešte existuje?
JankaO
03.07.17,13:38
neviem o žiadnej legislatívnej zmene, ktorá by ich zakazovala
majahor
03.07.17,14:01
Ďakujem JankaO. Tomu som vôbec nevenovala pozornosť, že akú má právnu subjektivitu. Vôbec som si neuvedomila, že sú tieto dve možnosti. Zaujímavý podnet. Ďakujem, skúsim to preveriť.
Mila123
03.07.17,14:03
JankaO
03.07.17,15:08
Zmeny v zákone o DPH, len upravili podnikanie v združení u platiteľov, to ale neznamená, že by ďalej nemohli existovať.