evaoberon
07.07.17,10:26
Ahojte, chcem sa poradiť či ste sa nestretli s chorobou rajčín ktorá začína s uschnutím spodných listov najprv sa krútia a zoschnú postupne to prechádza na celú rastlinu až po vrch (vidieť vrchné listy ako vednú a následne uschne úplne celá rastlina.) Sadíme rajčiny rovnako každý rok. Už sa mi to stalo , ale len pri odrode býčie srdce. Ostatné zvykli byť v poriadku. Tento rok mi už uschlo 5 rastlín rôzne odrody aj cherry 1 rastlina a vyzerá že začínajú na spodku schnúť aj ďalšie. Neviete poradiť čo s tým. Do 2 týždňov uschne celá rastlina.
evuš
07.07.17,08:29
Zvinovanie spodných listov rajčiakov považujú mnohí záhradkári za vírusovú chorobu. V skutočnosti však ide o reakciu rastlín na poveternostné podmienky, predovšetkým na vysoké teploty a suchý vzduch..

..nakoľko - aspoň u nás poriadne nepršalo asi 2 mesiace, tak niet sa čo diviť
vicktor
07.07.17,10:00
Ani u nas (okrem cyrilo-metodskej burky), ale niektore rajciny vyzeraju v pohode, ine su uschnute - rozdielne odrody.
evaoberon
07.07.17,10:27
No my sme ich polievali každý deň keď bolo sucho a tak neviem či to nemôže byť preto že či nie až priveľmi. Tak teraz neviem či polievať alebo nepolievať, alebo ich nechať tak. Teraz našťastie pršalo tak to neriešim. Len som myslela či to nie je nejaká choroba že sa mi to prenesie na všetky. Úplne som z toho nešťastná lebo na rajčiny sa teším zo záhrady asi najviac a takto hynú.
evuš
07.07.17,10:31
Záleží aj od odrody, ale tieto suchá toto môžu spôsobiť...polievanie s vodou a polievanie dažďom nie je to isté
Žabinka
07.07.17,10:45
evaoberon
07.07.17,10:57
Tak len dúfam že aspoň niektoré odrody to prežijú. Tento rok je naozaj pre záhradu náročný.
arizona
07.07.17,11:26
v prvom rade vsetky tie poskodene listy odstran.Ak je to nejaka plesen,nech sa nesiri dalej.
Ja vzdy spodne listy na rajcinach vzdy preventivne odstranujem,aspon nechytaju vlhkost od zeme.

Nemas vedla rajcin nasadene zemiaky? Ak ano, moze to byt plesen zemiakova.
vicktor
07.07.17,11:38
evus: "polievanie s vodou a polievanie dažďom nie je to isté "
sused ked este zil ma takto poucil: déšť je déšť :)
evuš
07.07.17,11:50
..a mal úplnú pravdu :)
evaoberon
07.07.17,12:58
mám pri nich cukiny a tie sú tento rok vydarené také ešte neboli , listy som akurát ostrihala tak uvidíme snáď aspoň niečo prežije.
sosak
08.07.17,05:52
6. Správna zálievka je kritickým bodom pestovania paradajok. Príliš premokrená alebo príliš suchá pôda okolo paradajok ohrozuje zdravotný stav rastliny aj úrodu. Polievajte preto primerane podnebiu, počasiu a potrebám rastliny – tak, aby bola pôda vlhká. Vodu NIKDY nestriekajte na listy a plody, zalievajte len pôdu.
https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/ako-pestovat-paradajky-bleskovy-navod-par-tipov
Najskôr pôjde o teplotný šok zo zalievania, alebo boli nepozornosťou poliate aj listy a preto odumierajú spodné, pretože sa pri polievaní na ne dostala voda. Následne už potom odumiera postupne celá rastlina.
sosak
08.07.17,06:55
Dažďová voda keď prší je vlažná, kvapky sú zohriate teplým vzduchom kým dopadnú na zem. Zato voda zo studne, prípadne z vodovodu je studená a pri zalievaní rajčín táto dostane teplotný šok.
sosak
08.07.17,07:12
A prečo tu zasmraďuješ svojimi komentármi a radšej neporadíš v odpovedi na otázku? Choď do riti.
bjuty smis
08.07.17,08:49
ok, sosák...zmazal som to, bola to nevhodná reakcia, prepáč...
l
pavol54
08.07.17,21:14
Dobre by bolo napísať o aké odrody sa jedná, podľa môjho názoru sa jedná o vírusové ochorenie nové odrody sú testované na tolerantnosť k vírusovým ochoreniam, tie čo nevyhovujú nie sú schválené. Horšie je to pri starých odrodách kedy sa tieto testy nerobili. Potom stačí výskyt na jednom. Vzhľadom na horúčavy sa pleseň zemiaková ani iné druhy plesní nevyskytujú, pretože plesne(hubová choroba prenášaná spórami) okrem tepla potrebujú aj vzdušnú vlhkosť a vyskytujú sa naraz na celej rastline včetne plodu. Ale môžu chýbať alebo byť navyše niektoré stopové prvky keďže sa to šíri zospodu.
pavol54
08.07.17,21:17
prestaň polievať každý deň
evaoberon
08.07.17,22:03
Polievame len ku koreňu, ale asi to bude teplotný šok či už z tých horúčav čo boli a horúceho vzduchu alebo aj voda, tú máme zo studne. My ju necháme samozrejme najprv odstáť a prehriať tak že večer napustíme plnú vaňu v záhrade a polievame až druhý deň večer, ale napadlo ma 4 dni cez tie teplá sme boli preč a nepolievali sme my tak ktovie či nám to nepoliali hneď ako napustili vodu zo studne. No uvidíme.