Marek55
10.07.17,12:47
Ahojte. Chcem požiadať upsvar o príspevok, už som im aj bol zaniesť dokumenty, no úplne ma zrušili. Živnosť si chcem založiť so zameraním na webstranky + grafiku. Zámer som robil pomocou rôznych informácii ktorých som sa dopátral na internete, všetky sa medzi sebou líšili, a hlavne sa líšilo to, čo je považované za oprávnený výdavok. Vlastne nič z toho čo bolo na internete nebolo správne.
Dokonca ani oficiálne dokumenty ako napr. tento: https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/esf/op-zasi/usmernenia/n3_2007_akt_c_16.pdf
Pani úradníčka mi okamžite zrušila výdavky ako internet, mobilny paušál, konzultácie, o kurzoch nechcela ani počuť, odvody do ZP tiež nič. Dokonca neplatili ani horné hranice ceny napr notebooku. Všade čítam že tieto veci si ľudia dávajú preplácať.
Som z toho totálne zmetený. Neviem čo teda dať... zostalo mi len notebooku príslušenstvo k tomu. Vraj nejaký stôl, svetlo, kniha vraj môže byť, ale to je také... No dobre dám to tam ale čo ďalej, to je pár korún.
kn-alka
10.07.17,10:59
Teraz v tomto momente kolegyňa odovzdala vypracovanú žiadosť o príspevok:

notebook do sumy cca 600€
kanc.nábytok
odvody

Ešte to nemá schválené, ale má to odkonzultované s pracovníčkou na úrade.
alaya1
10.07.17,11:04
daj si urobit podnikatelsky zamer cloveku, ktory to robi, najdes ich iste na nete. Inak nepochodis a neobhajis.
alaya1
10.07.17,11:05
Kancelarsky nabytok jej neprejde, prejde len kancelarsky stol a kancelarsky regal.
veronikasad
10.07.17,11:13
Píše, že mu neprešli ani odvody do ZP...
kn-alka
10.07.17,11:18
neviem presne, ako rozpísala ten nábytok
alaya1
10.07.17,11:25
ta kolegyna nemusela byt evidovana na UP? Lebo inym nedavaju prispevky.
Marek55
10.07.17,11:36
na to už nemám čas.
veronikasad
10.07.17,11:47
Prečo nemôže byť zdravotné poistenie?
Lenka298
10.07.17,11:53
Sestra tiež žiadala o tento príspevok. Je pravda, že niektoré veci jej z tade vyhodili, ale veci ako: gauč, skriňa, komoda, stolík, stoličky, notebook, antivírus, lampa,.. prešli bez problémov. Akurát sme dávali prvú správu o použití príspevku a jediný problém bol v tom, že kúpila nábytok na jeden blok a ten bol vyšší ako dovolená hranica na nákup v hotovosti. (Teraz je to tuším 500€) tak to jej neuznali, ale dovolili jej prerobiť pôvodnú kalkuláciu a namiesto toho jej zaratali odvody do ZP. A všetko prebehlo bez problémov.
kn-alka
10.07.17,11:54
je evidovaná, u nás je na dohodu, teraz si vybavuje živnosť, lebo sa chce osamostatniť
veronikasad
10.07.17,11:58
Gauč? To v akej oblasti podniká?
Lenka298
10.07.17,12:00
áno, ona má oblasť podnikania šitie odevu, a obhájila to tým, že keď prídu zákazníci, aby si mohli sadnúť.
veronikasad
10.07.17,12:04
Podniká prenajatých priestoroch ?
Lenka298
10.07.17,12:09
Nie, miesto podnikania ma doma v rodičovskom dome. Dávali jej súhlas, že nemusí prispievať na energie, a že má jednu izbu vyhradenú na podnikanie.
veronikasad
10.07.17,12:11
Lenka, tak toto sa podarí málokomu ...
Lenka298
10.07.17,12:21
Ako ten podnikateľský zámer som robila raz a povedala som, že už nikdy viac :D Lebo ta pani úradníčka ju dosť prekrúcala, ale nakoniec sa nám to podarilo. Neviem od čoho to závisí. Myslíte, že od nej? Lebo napríklad v popise čo sestra dostala od nich bolo, že pokiaľ si do kalkulácie dá odvody na ZP tak ich musí zaplatiť dopredu, tak tie sme tam preto nedali. A ked jej pri prvej písomnej správe neuznala ten nábytok na jednom bloku, tak jej úradníčka povedala, že nech si tam namiesto toho zaráta mesačné odvody čo zaplatila do ZP. Tak nechápem ,...
kn-alka
10.07.17,12:31
odvody dopredu? to je aká blbosť - máš zákonom daný termín úhrady odvodov, teta z úradu práce do toho zasahovať nemôže :D
Lenka298
10.07.17,12:37
no veď preto sme ich tam ani nedali, lebo predsa tie preddavky sa každý rok menia, a skade máme vedieť sumu na 3 roky dopredu? A potom už nebol problém zaradiť aj tie, čo sa platili mesačne. :D
Katy a R
10.07.17,12:51
Zrejme tento príspevok máš na mysli - http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost-49.html?page_id=13191
kytuje UPSV a R
- a keďže to oni platia, tak treba dodržať ich podmienky. Právny nárok na tento príspevok nie je.
A keď môžu byť nejaké rozdiely medzi jednotlivými UPSVaR, myslím že postupujú v základných veciach rovnako. Určite si absolvoval nejaké školenie (testy) - a tam si sa dozvedel viac o tom, aké výdavky by mohli byť - či?
V každom prípade požiadaj pracovníčku úradu - nech ťa usmerní - že čo konkrétne by v tvojom prípade bolo vhodné - a opravíš podľa toho.
Tie zdravotné odvody ani mne nejdú do hlavy??? - ak nie - nech to zdôvodní, že prečo? PC, tlačiareň - tam by som povedala, že len nejaké obmedzenie čo sa ceny týka by mohlo byť (627 eur pre PC zostavu) ? ... z nábytku najskôr len stôl, stolička polica (pracovný kútik). Ale aj na tebe záleží, že čo všetko potrebuješ na svoju konkrétnu činnosť - a presveč ich o tom :)
Marek55
10.07.17,14:37
Jej som sa už vypytoval toľko že viac už radšej nie. Žiadne školenie nebolo, aj kurz pre začiatok podnikania s vypracovaním zámeru zrušili. A pani mi povedala, že na konzultácie tam nie je... To vyznelo hnusne ale ináč vedela byť aj dosť nápomocná miestami. Notebook som si dal za 1350 a nepovedala k tomu ani slovo, čo som sa práve bal že toto bude problem, a nie odvody a to ostatné...
Marek55
10.07.17,18:37
Nerozumel som vôbec čo to rozpráva keď mi na toto odpovedala, a znelo to ako by si to len na rýchlo vymyslela. Ale možno len znelo...
veronikasad
10.07.17,18:44
Na NB ti schválili výnimku? Lebo inak ti to v tejto sume neprejde...
Marek55
10.07.17,21:26
Veď uvidím
Marek55
29.10.18,13:31
Dám update ak by to niekoho do budúcna zaujímalo:
Neprešlo mi prakticky nič mimo notebooku a vecami priamo s ním spojenými, čiže príslušenstvo a software.
Neprešlo nič zo spomenutého v téme, a ani nábytok ako stolička, stôl, lampa...
Na druhú stranu, prešiel mi notebook za 1200€
Ludula
25.07.23,17:15
Keď kupuješ napr. stôl a je na faktúre zarataná doprava ide do výdavkov suma spolu?