sosanah
12.07.17,11:18
Dobrý deň,
začala som fyzicky robiť poriadok v registratúrnom stredisku mestského úradu, pričom to vyzerá tak, že stavebná dokumentácia nebola nikdy skartovaná či presunutá do štátneho archívu. Nakoľko nie som odborník, čo sa týka takejto dokumentácie (bola mi však ponechaná voľná ruka, keďže nikoho nezaujíma tento bordel dolu), neviem posúdiť, čo všetko spadá do projektovej dokumentácie a ako dôležité sú napríklad dokumenty NN prípojky či úpravne vody kúpaliska. Netuším, pod akú registratúrnu značku to dať a či je to také dôležité, žeby to malo ísť do štátneho archívu - to sa mi nezdá.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Snažím sa postupovať podľa registratúrneho plánu, ale stále sa zamotávam.
Soňa K
12.07.17,09:52
Ja by som si stavebnú dokumentáciu nechala u seba pre prípadné budúce rekonštrukčné alebo demoličné práce.
willma
12.07.17,10:40
treba popozerať PD a uschovať hlavne tú, ktorá je opečiartkovaná príslušnými štátnymi organizáciami - hasiči, technická inšpekcia stavebný úrad, inšpektorát práce - skrátka tými, ktorí sa vyjadrujú aj ku kolaudácii.
Ing. Ľubomír Janoška
12.07.17,11:41
Nemôžete mať "voľnú ruku".
Registratúrna lehota každého typu dokumentu musí byť určená v registratúrnom pláne (v tomto prípade RP Mestského úradu) a je buď prevzatá z niektorého zákona alebo určená rozhodnutím pôvodcu registratúry.
Registratúrna lehota stavebnej dokumentácie nie je upravená v stavebnom zákone a v praxi obecné samosprávy určujú registratúrne lehoty stavebných povolení a kolaudačných rozhodnutí od 10 rokov do 50 rokov.
Pred uplynutím registratúrnej lehoty nesmiete dokument vyradiť a po jej uplynutí ho musíte vyradiť a zlikvidovať + ak má archvínu hodnotu, musíte ho predtým ponúknuť štátnemu archívu. V opačnom prípade porušujete zákon o archívoch a registratúrach, prípadne aj zákon o ochrane osobných údajov.

http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/odbor%20archivov/dokumenty_na_webe/sprava_registratury/Vzorovy%20RGP_OU_2016.docx
Ing. Ľubomír Janoška
13.07.17,07:23
Reakcia na doplnené zadanie:
ak ide o dokumentáciu vlastných investícií Mesta, tá má mať svoju vlastnú položku v RP.
IIla
13.07.17,11:27
Stavebná a projektová dokumentácia sa spravidla ponecháva v registratúrnom stredisku vcelku najmenej dovtedy, pokým konkrétna budova stojí, resp. pokým stavba fyzicky existuje.
Registratúrny plán: ak chcete prideliť značku, odporúčam hľadať pod položkou „Hospodárska agenda“. (Je tam uvedená lehota uloženia, ale ňou sa riadime vtedy, ak dokumenty už nie sú potrebné. Ak konkrétne stavby stále stoja, stavebnú a projektovú dokumentáciu ponechávame.)

Dôležité: Ak by ste chceli nejaké dokumenty celkom vyradiť, je potrebné mať na to súhlas príslušného štátneho archívu. A to aj v prípade, že lehota uloženia už uplynula.
Dokumenty z registratúrneho strediska by sa mali vyraďovať pravidelne v tzv. vyraďovacom konaní. V tomto procese sa vyraďujú nielen archívne dokumenty, ale aj (resp. predovšetkým) nearchívne dokumenty. Ak sa potrebujete poradiť pri príprave vyraďovacieho konania, je vhodné obrátiť sa na príslušný štátny archív. (Poznámka: Niektoré úrady využívajú služby firiem, resp. živnostníkov...)
miro_mr
13.07.17,13:16
Stavebna dokumentacia je jedna z najzlozitejsich. Takze sa vôbec netrap a zavolaj si do statneho archivu s tym ze sa potrebujes poradit o usporaduvani stavebnej dokumentacie v reg. stredisku. Ze tam nemate poriadok sa nezmienuj a kludne zavolaj a poziadaj o radu. Myslim ze by bolo najlepsie ak by si si dohodla konzultaciu. Nemusis sa bat ze by ta niekto odmietol - nejde o neznalost zakladnych informacii ale o zlozity system ktory je dobre najprv pochopit a potom podla neho usporiadat.
miro_mr
13.07.17,13:18
Doial stavba stoji tak dokumentacia by ani v reg. stredisku nemala byt (aj ked casto byva lebo neni lepsie miesto na jej uschovanie) lebo je stale ziva. A az po zburani stavby od 1. januara nasledujúceho roka zacne bezat az lehota ulozenia.
branislavp
15.07.17,09:15
Stavebné dokumenty majú trvalú dokumentárnu hodnotu. Ich uloženie na mestskom úrade sa riadi podľa interného poriadku, t.j. dokedy majú byť uložené na úrade (aby boli po ruke, v prípade potreby) a odkedy majú byť v zmysle registratúrneho zákona aj odovzdané do štátneho archívu v danom meste. Preto je nutné si preštudovať interné smernice mesta pre registratúru a tiež skontaktovať sa s pracovníkom štátneho archívu, ktorý určite poskytne informácie- systém spracovania a odovzdania dokumentov do archívu.
Záver: Stavebné dokumenty sú veľmi dôležité listiny, preto si najskôr naštuduj registratúrny zákon, interné smernice mesta a tiež pozisťuj informácie zo štátneho archívu.