junior007
14.07.17,09:33
Zdravím
viete mi poradiť, ako odstrániť praskliny na SDK strope? Prasklina približne 2 m dlhá, široká do 1mm vznikla na strope vo väčšej miestnosti po tom, ako bola rekonštrovaná strecha (výmena krytiny). Skúšal som iba pretmeliť a prebrúsiť, ale po troch dňoch po maľovaní prasklo znovu. Je to na viditeľnom mieste, kde páska a tmelenie bude viditeľné.
Ďakujem za všetky nápady
:-)
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.17,08:24
Tipujem, že zdrojom problému je chýbajúca dilatačná špára medzi podhľadom a zvislými stenami. Pretože problém vznikol po rekonštrukcii strechy (a asi po znížení vlhkosti stien).
Môžeš preniesť napätie medzi doskami mimo montážny cd profil tak, že vyrežeš zopár "okien" okolo praskliny a vložíš do nich sdk záplaty, pripevnené po obvode na kúsky cd profilov, rovnobežných s prasklinou.
junior007
20.07.17,06:18
Dobry den. Asi som to zle popisal. Rekonstruovali sme podkrovie. A okrem strechy aj podlahu v podkrovi=strop v prizemi, kde sa nachadza ten prasknuty sdk. Vyhodili sme odtial betonovy poter a vypln v podlahe. Doplnili sme tramy= zhustili. A na to dve vrstvy osb dosiek. Skontroloval to statik. Ale upozornil na to ze sdk plafon v prizemi sa najprv po odlahceni dvihne a po zatazeni zase klesne. Praskol niekde po obvode a jedna ciara v strede plafonu. To je vidno na fotke. To by sme potrebovali opravit. Nevieme ci popraskali aj pasky a ako to opravit. Maliar nam to iba presadroval, prebrusil, no za dva dni to prasklo.
Ing. Ľubomír Janoška
20.07.17,08:27
Aj tak platí, že napätie, ktoré je medzi doskami, treba preniesť preč od praskliny.

Zmenou skladby podlahy sa mohol celý podhľad nielen posunúť, ale aj prehnúť. To by nebolo také zlé, keby prehnutie bolo rovnomerné. Ak sú nerovnomernosti malé, mala by stačiť oprava, ktorú som popísal vyššie.

PS - obvod môžeš zakryť polystyrénovými fabionmi, dajú sa kúpiť aj tenké, nenápadné, 2-3 cm profil.

PS2 - Nosné CD máš rovnobežné s kratšími alebo dlhšími stranami sdk dosiek? Máš nosné CD dosť nahusto? Nesusedia Ti rohy dosiek? Keby si tam mal základné chyby, stálo by to za úplnú prerábku.
junior007
25.07.17,17:36
Ďakujem. tak som sa do toho pustil. dnes som orezal po okrajoch tmel. Vyzerá to hrozivo. Miestami bolo akrylu skutočne dosť "hrubo" (foto). Mám teraz čas tak b& som chcel opraviť aj spojenie SDK-omietka. Fabiony by sme s manželkou nechceli. Neviete mi poradiť ako vyspraviť takéto väčšie špáry ? Je to cca 5 bm, miestami široké 7 mm. Neviem či iba tmeliť, či by tmel "nevtiahlo" do špáry a neostala jama. Rovnako neviem, či penetrovať najprv, alebo až pred maľovaním.
Ďakujem za všetky rady.
Ing. Ľubomír Janoška
26.07.17,05:29
To je v poriadku, že tmel "vtiahne" do špáry. Treba tmeliť 3x a zakaždým prebrúsiť.
Čo sa týka tých okrajov, neviem lepšie poradiť, lebo klasický postup sa pri oprave nedá použiť. Preto som písal o fabionoch.
PS1 - predpokladám, že v špárach nebol akrylový tmel. To by zapružilo a neprasklo. A nedalo by sa to pretrieť bežnými farbami.
PS2 - ešte stále platí, čo som písal v minulom PS2. Ak máš jednu špáru dlhú 5 m, tak sa to musí komplet prerobiť.
junior007
26.07.17,06:16
Ďakujem za info. Idem na to.