Forest LK
25.07.17,11:29
Ahojte, mam otazku ohladne zahranicnej DPH, kedze sa mi to teraz dostalo pod ruky a moc v tom nie som doma :-/
Ide o cestovnú agenturu (platca DPH), ktora sprostredkuje nejaku akciu pre francuzsku cestovku (platca DPH)...refakturuje do francúzska svoje naklady a proviziu vsetko bez DPH na zaklade prenesenia danovej povinnosti podľa smernice Rady 2006/112/ES z 28.novembra 2009...vystavene FA uvadza len do suhrnneho vykazu.
No ide mi o to, čo s nakladovymi fakturami a blockami zo zahranicia - polsko, CR (ubytovanie, doprava, vstupne, strava...)? kedze su vsetky vratane zahranicnej dph, tak samozdanenie pravdepodobne u nas, uz nerobím, ale dph len evidujem na nakladovych uctoch-AE (predpokladam, ze nemoze ist tato DPH priamo do danovych nakladov), a bud na konci roka preuctujem do vynosov ak nebude dostatocna suma na podanie ziadosti o vratenie alebo žiadam o vrátenie a nechavam ju v danovych nakladoch. Do daňového priznania ani KV tieto naklady neuvadzam. Dobre tomu rozumiem?
Vdaka za rady
KloferHladny
03.08.17,05:45
1. Zahraničnú DPH účtuj 548AE podľa krajín
2. Na konci roka ak požiadaj účtuj storno 548, napr 378AE/548AE
3. Ak nie je nárok podľa Zákona o DPH príslušného štátu, ponechávaš na 548AE a je to daňoý výdavok (napr sumy do 50€
4. Ak je nárok, a nepožiadala si o vrátenie, potom 548AE zvyšuje základ dane (tab III.A. v DPPO)
5. Ak Ti na následujúci rok DPH zamietnu, potom účtuješ daňovo uznateľný odpis pohľadávky 546AE/378AE