Dolimar
28.07.17,12:34
Dobrý deň. Chcel by som prenajať svoj byt, ale chcel by som, aby si podnájomník platil za energie zvlášť a sám (voda, plyn a elektrika - koľko spotrebuje, toľko si zaplatí.). Ako sa to má uviesť do zmluvy, príp. dá sa to vôbec?
arizona
28.07.17,10:40
Skus sa informovat u dodavatelov energii,ci je mozne,aby platil podnajomnik a za akych podmienok.Asi budu ziadat nejaku zmluvu s podnajomnikom, ak to bude mozne.
lubko6394
28.07.17,10:56
Nerob to. Nebudeš mať kontrolu o stave platieb a po skončení nájmu sa Ti môže stať že to na seba nebudeš môcť prepísať. Spravil som to len jeden raz, chvalabohu tam sekera nebola, ale pri prepise bolo treba mať odovzdávajúceho a on neprišiel lebo sa mu v dohodnutý termín nechcelo.
ivka70
28.07.17,10:59
Da sa to aj bez prepisu energii.
V zmluve by si mal vyclenit, kolko penazi pojde ako zalohove platby na energie a na ktore to je a kolko bude zvysok - najomne pre teba.
Potom treba odpisat aktualne stavy a vediet aj z vyuctovania bytu vytiahnut, ktore polozky sa tykaju podnajomnika a kotre platis ty ako majitel.
Potom pri byuctovani ci uz energii alebo bytu len spravne zratat skutocne naklady a odratat zalohove platby najomnika.
Rozdiel mu bud vratis alebo ti on doplati, podla vysledku.
Toto treba tiez zahrnut do zmluvy.
dmc
28.07.17,11:11
Osobne by som nikdy energie neprepisoval na najomnika. V pripade nedoplatku a odchodu najomnika bude problem pri prepise. V zmluve si stanov zalohovu platbu za jednotlivy druh energie a aky objem je v tom zahrnuty - sprav to presne podla vyuctovania spotreby za jednotlive energie od dodavatela. Pri mojej zmluve je prilohou aj moja dohoda s dodavatelom - ktora sa berie za smerodatnu. Dalsim bodom by malo byt vyuctovanie energii - povinnost najmnika zaplatit nedoplatok po vyuctovani pripadne mu vyplatit preplatok pri nizsej spotreby podla vyuctovania energii od dodavatela. V pripade skorsieho odchodu najomnika ako je oficialne vyuctovnaie sa da spotreba jednoducho odcitat a prepocitat k autualnemu datumu odchodu. Chce si k tomu sadnut, dat to na papier a prepocitat.
Ako som pisal uz inde. Prenajmu sa treba venovat - vyzaduje to dost casu a starostlivosti.(Mozno som iba prilis velky detailista)
bettylou
28.07.17,12:16
hej ale mám osobnú skúsenosť, že na to doplatí a nie pri jednom nájomníkovi, najlepšie ak si to napíše nájomník na seba, nie sú potom ani z jednej strany zmätky
ivka70
28.07.17,12:18
elektrinu a plyn si moze, teplo a teplu vodu bude mat a jtak len vo vyuctovani bytu
a kedze spatny prepis vyzqaduje odhlasenie povodneho uzivatela - problem pri prepise nastane ,ak podnajomnik neodide uplne koser ... ani to nie je uplne dobre riesenie
Dolimar
28.07.17,12:23
No to hej. Ale, podnájomník môže tiež spraviť to, že na moje meno môže urobiť pálku ako hrom. To by som musel nonstop strážiť merače. Dá sa to vyriešiť nejakým bodom v zmluve, že bude trebárs nejaký právny postih za to, že energie odmietne prepísať späť na majiteľa? Podľa mňa by to tiež malo byť zákonom podložené. Veď ak mu vypoviem, že ja ako majiteľ bytu mu zmluvu vypovedám z nejako vážneho dôvodu zmluvu, sa k svojim meračom musím nejako dostať. A okrem iného, hádam by dotyčný nechcel, aby na jeho meno ďalej počítali energie... Názory sú inak 50 na 50, takže neviem čo je lepšie...
lubko6394
28.07.17,12:34
Však na to musíš myslieť v zmluve tak, že zálohové platby budú vyššie ako predpokladaná spotreba a vznikne spravidla preplatok ktorý mu vrátiš. Pálku môže síce spraviť na svoje meno - ale v probléme ostaneš Ty lebo dodávateľ ťa neprehlási ak nie sú platby dorovnané. Takže ak budeš chcieť mať energie späť na seba aj tak cvakneš nedoplatok a ešte budeš mať problém že Ti prevod u dodávateľa odsabotuje. A dodávateľ bude pýtať súhlas starého zákazníka s prevodom. Meráky sú obvykle mimo bytu a ak aj nie tak Ti stačí raz za čas kontrola merákov a porovnanie s výškou platieb a teda aj maximálnou očakávanou spotrebou.
dmc
28.07.17,12:44
kludne si zavolaj na dodavatela energii. Napriklad zistis ze odberne miesto NIEJE TVOJ majetok...... ak je odberne miesto volne - je vyradene z bilancnej slkupiny -( miesto kde su elektr.hodiny na spolocnej chodbe) si moze kludne na seba prepisat sused a potiahnut si s toho rozvod do svojho bytu. Ja som pri tejto informacii onemel v uzase.
dmc
28.07.17,12:47
Na to sluzi kaucia a dohoda v zmluve. Skontrolovat "hodiny" a stav napriklad raz za 1/4 roka je problem ? Neskor pri najomcovi zistis aky je to clovek a ak niesu problemy tak ich netreba vytvarat. Ako som pisal treba sa tomu venovat. Pecene holuby do huby.....nepriletia same.
dmc
28.07.17,12:49
Co je na tom NEUZITOCNE ?????? Napis mi spravu..pokecame mimo obraz.....alebo sa vyjadruj v poznamke...... !!!!!! Prenajmu sa venujem 10 rokov - tak sa neskryvaj za anonyma..... Neuzitocniak..neuzitocny...
bettylou
28.07.17,12:51
Na také dorovnávky sa dá v zmluve zakotviť depozit, z ktorého sa to potom prípadne hradí
dmc
28.07.17,12:53
to ano -samozrejme ale na to aby si vyuctovanie spravil aj bez oficialneho vyuctovania mimo vyuctovacie obdobie od dodavatela musis mat tuto moznost upravenu priamo v zmluve.
sito
28.07.17,12:56
Na zmluve, dohode je všetko závisle.

1. Treba si dohodnúť nájom, úhradu za užívanie bytu, nábytku, spotrebičov v byte.

2. Zálohové platby pre správcu bytového domu a ich vyrovnanie po ročnom vyúčtovaní. Vrátiť preplatok, doplatiť nedoplatok. Voda, jej spotreba, teplej, aj tepla je súčasťou ročného vyúčtovania za príslušný rok.

3. Zálohové platby za elektrinu, a ich vzájomné vyrovnanie. Preplatok/nedoplatok.

4. Zálohové platby za plyn, a ich vzájomné vyrovnanie. Preplatok/nedoplatok.

Takže pre dobré pochopenie je treba uviesť konkrétnu sumu, príklad mesačne.

1. 200 €.

2. 100 €.

3. 40 €.

4. 20 €.

Spolu 360 €.

Položky v bode 2. až 4. môžu , budú mat iný termín vyúčtovania. Teda aj iné preplatky/nedoplatky.

Ale, elektrina, plyn úhrady by sa dali previesť priamo na nájomníka, správa domu, nie! Je to vzťah vlastníka bytu, spoluvlastníka domu so správcom domu. Nájomník je mimo tohto vzťahu.
vicktor
28.07.17,12:57
Pri prvom prenajme som opisal stavy na meracoch s predstavovou spravodliveho vycislenia nakladov. Ale rozni dodavatelia robili odpocty a zvysovanie ceny v inych terminoch, potom ... potom som sa v tom zamotal, dohodol som mesacnu platbu vratane energii a mal som pokoj.
sito
28.07.17,14:36
Dolimar.

" To by som musel nonstop strážiť merače. "

Najprv si uvedom, že žiaden merač, meracie zariadenie, určené meradlá nie sú tvoj majetok. Sú vo vlastníctve dodávateľa elektriny, plynu ak más s dodávateľom podpísanú zmluvu o odbernom mieste, Dodávateľ ti musí dokazovať na základe akej spotreby tí účtuje náklady z a dodávku.

Ak sú, máš merače vo svojom byte ( vodu, teplú vodu, teplo na vykurovanie ), tie tiež nie sú tvoje napriek tomu, že sú v tvojom priestore na bývanie v dome, byte. Sú spoločným zariadeným domu, majetok spoluvlastníkov domu zo zákona. Si povinný zo zákona ich umožniť v tvojom byte namontovať a umožniť kontrolu ich funkčnosti, odpis minimálne raz za rok, na konci roka pre spoločný účel domu, rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty.
sito
28.07.17,14:57
Nuž čo, ......! Osobne viem, že vlastník bytu, tlačil, donútil aby si nájomník prepísal na seba odberné miesta elektriny, plynu na seba. Vody, nie! To by už nebol jeho byt, že? :D:D:D
bettylou
29.07.17,06:57
odkedy ma nájomníci pýtali že chcú mať plyn a elektrinu na seba, mám to s vyúčtovaniami jednoduchšie, ale sú to seriózni ľudia a ozaj pri vyúčtovaní ostatných nákladov majú preplatky, ktoré im vraciam a nemusím doplácať ako sa mi tiež už stalo. Tiež do NZ treba zakotviť aj to, kto hradí menšie opravy a náklady na opotrebovanie (viď napr. sanita, maľovky, vŕtanie do stien..)
sito
29.07.17,13:29
Platí mesiac dopredu 300 €. Nájom 200 €. Bývanie 80 €. Elektrina 20 €. Ročné vyúčtovanie prišlo k 31.5. za rok 2016, preplatok 58 €. Elektrina k 31.7. Od 1.8.2016 do 30.6.2017, v júli vyúčtovacia faktúra nedoplatok 24 €. Z nájmu nie je preplatok. 58 - 24 = 34 €. Teda nájomník má preplatok 34 €. Samozrejme, že o rok sa to zopakuje. Ale? Ak by sa nájomník rozhodol odsťahovať, treba rozpočítať bývanie a aj elektrinu. To už je zložitejšie. Vlastne časovo, dlhá doba na vykonanie objektívneho rozpočítania. Dá sa aj dohodnúť odhadom, ale to už môže niektorý prerobiť. Ak by bolo bývanie a elektrina spolu pod jedným názvom ENERGIE a jednou úhradou 100 €. Bol by problém, ako to objektívne vyúčtovať. A ako píšeš betty. Vždy je to o tej serióznosti vlastníka bytu a jeho nájomníka. Boli tu už rôzne prípady, špekulovania, či zo strany vlastníka bytu, či zo strany nájomníka, že? :);)