george69
03.08.17,15:21
Sorry za trochu scifi otazku, ale malo by zmysel v tychto horucavach ochladovat dom vodou. Prakticky si to viem predstavit ze dam na strechu maly postrekovac a pustim studenu vodu zo studne. Malo by to realny vyznam? Alebo je dom tak prehriaty ze je to blbost. Jedna sa o rodinny dom so sedlovou strechou, Bramac skridla a pod nou izolacia sklenou vatou. V prizemi sa da este zit, na poschodi mame peklo....

vopred dik za nazory.
Terezia13
03.08.17,13:40
a čo tak vysadiť pri dome stromy - lipy, ihličnany, brezu, jelše, neviem, aký prívod vody má studňa, ale si myslím, že by sa rýchlo vyčerpala, cesta tade nevedie
Anika61
03.08.17,13:57
Myslím,že efekt by bol minimálny ak vôbec dáky a kto vie čo by tá ľadová ""voda zo studne urobila z rozhorúčenou škridlou.
Ing. Ľubomír Janoška
03.08.17,13:58
Nie je to blbosť, voda najprv schladí strechu priamo a druhý krát ju schladí pri odparovaní. Keď máte na poschodí horúco, tak je to zrejme práve od strechy.
KoxXxo
03.08.17,14:12
daj si klímu
korela
03.08.17,14:25
Asi nič, môže začať nad ránom. Púšťame spŕšku na spevnené plochy, sú ľadové, iný vzduch. Predpokladám, že u škridiel detto. Ak otvoríme večer okná, je chladnejší vzduch.
korela
03.08.17,14:28
Ja sa iba spýtam, či to má niekto odskúšané, aby sa nezačal vytvárať z vnútornej strany náhodou kondenzát. Lebo izolácia ..., tak aby nevznikla škoda, plesne a pod.
Píše, že majú izoláciu, keby bez, tak by nebol žiadny problém. A účinok istý.
.
Máme plochú strechu. Pred cca 25 r. sme urobili obdobné opatrenie, mng nebol doma, sused pomohol vytiahnuť hadicu, lenže ak zaprší, tak uschne, ale takto si voda našla prienik a zatiekli sme, nič veľkého, mapky, ale tiekla pomerne dlho.
To píšem pre tých, ktorí by uvažovali nad týmto riešením pri plochej.
Ing. Ľubomír Janoška
03.08.17,14:51
Počítam s tým, že izolácie sú v poriadku (paropriepusť pod škridlou), potom takéto polievanie je to isté ako letný dážď.
jslancik
03.08.17,14:54
to by chcelo veeľa vody, aby to malo požadovaný efekt... Pochybujem, že máš takú výkonnú studňu. A čerpadlo, čo by dokázalo fungovať dlhodobo pekných pár hodín denne.
Skôr bolo treba uvažovať o primeranej izolácii pri stavbe/rekonštrukcii strechy. Očividne nie je ani zďaleka postačujúca pre tento smer prestupu tepla. Detto farba krytiny a podobné detaily.

ďalšia zaujímavá možnosť - solárne panely. napr. na výrobu elektriny, ak teda nemáš bazén.
korela
03.08.17,15:59
Niekedy mi tu fakt chýbajú zdôvodňovačky pri mínusoch. Zaujímal by ma dôvod. Alebo ide iba o vlastný odpor? Horšie možno v komplexoch, ale vo vlastnom byte?
misomiso
03.08.17,17:36
Podla mna to stoji za vyskusanie.
KoxXxo
03.08.17,17:43
mne zdôvodňovačky nechýbajú, bývam v podkrovnom byte a montáž klímy rozhodne neľutujem..
korela
03.08.17,19:25
Máš recht. :-)
allgreen
04.08.17,07:44
Ja tak popolievam dvor, makadam, chodníky ale aj tak je teplo vonku ešte o 11 vecer. Okná otváram až ked teplomer vonku a vnútri ukáže rovnaku teplotu ale aj tak je v dome 27st
Kvaka
04.08.17,07:53
Detto.
Xanti
04.08.17,08:18
Akú máš hrúbku izolácie? ja mám 25cm vatu a v podkroví pri správnom vetraní nemám problém s existenciou. A to som mala z toho podkrovia strach.
jslancik
05.08.17,06:47
napríklad ja by som povedal, že zadávateľ sa primárne pýta na konkrétnu vec, ku ktorej sa tuto Koxxxo vôbec nevyjadril. Ako keby sa niekto pýtal na názory na farby Primalex a odpoveď by bola: daj si sadrokartón.
A po druhé - klíma nie je pre každého. vedeli by rozprávať tí, čo musia pracovať v klimatizovaných kanceláriách či automobiloch.
buchač
05.08.17,06:56
Zvyknem lustrovať net pri určitých problémoch.
Ten Tvoj zámysel je nie novinka. Niekto si pochvaľuje, niekto ani nie.
https://www.google.sk/search?client=opera&q=chladenie+domu+vodou+zo+studne&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
-------------------
Dôležité je toto :

Bramac skridla
Re: CHLADENIE STRECHY VODOU zo STUDNE

od BobTheBuilder » 15 lis 2013, 13:34
Dnes som to konzultoval s výrobcom krytiny a ten silno neodporúča inštalovať niečo podobné.
Takže týmto celá polemika končí a máme o problém menej
Napriek tomu ďakujem za konzultácie , s pozdravom SCHO
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=1306
Ing. Ľubomír Janoška
05.08.17,07:10
Vie niekto, prečo to výrobca neodporúča?
Možno ponúka vlastný systém?
Možno je to Bramac Cool?
buchač
05.08.17,08:02
Máš jedno, každý preferuje a chráni ("chráni") svoje záujmy.
Dal som ako názor z netu...no netvrdím, že je to pravda.
Každý si predsa môže tú sprchu dať na strechu a vyskúšať. Každý potom zistí (a to podľa svojich podmienok a iných), či mu to vyhovuje/bude vyhovovať aj do budúcna. Alebo naopak....