Lipová
07.08.17,14:05
Viem, že sa to nedá určiť presne, ale aspoň orientačne by som rada vedela, aký druh rekonštrukcie by bol lacnejší a možno aj jednoduchší. Či prístavba alebo nadstavba. Pôdorys terajšieho domu je 12 x 9 metrov. Dom je dvojpodlažný, celé prvé podlažie tvoria pivnice. Sú kompletne nad terénom, svetlá výška 205 cm. Pivnice potrebujeme, preto ich nechceme úpravami zmeniť na bytové priestory.
Po prístavbe by mal mať pôdorys 12 x 12 metrov, čiže by sa jednalo o prístavbu 3 x 12 metrov - obidve podlažia. Na dome plánujeme sedlovú strechu, preto sme uvažovali, že možno by bolo cenovo prístupnejšie miesto prístavby urobiť podkrovie. O niečo zvýšiť obvodové múry, aby steny neboli celé šikmé a aby sa nestratilo veľa priestoru. Na to postaviť sedlovú strechu, ktorú by sme tam tak či tak dali, pre obývateľný priestor by sme akurát urobili zateplenie a izoláciu + samozrejme ďalšie potrebné úpravy. V takom prípade by ale bolo nutné vybudovať vnútorné schodisko cez všetky tri podlažia. Ak by sme robili prístavbu 3 x 12 metrov, v nej by muselo byť situované aj schodisko. Ak by sme robili nadstavbu - podkrovie, potom by sme museli pristaviť k domu kryté schodisko, keďže to súčasné je nevyhovujúce a je nutné ho zbúrať.
Potrebujem mať aspoň predbežnú predstavu ktorá varianta rekonštrukcie je menej náročná pokiaľ ide o financie aj prácu. Nehodláme používať žiadne drahé materiály, len bežný štandard. Ďakujem všetkým za pomoc a reálny odhad.
marleau
07.08.17,12:15
Na reálny odhad by som si netrúfol ani keby som to videl. Na cenu vplýva toľko faktorov, že správnou odpoveďou môžu byť obe možnosti.
Bystrý
07.08.17,13:02
Nie som odborník, ale ak plánujete v každom prípade sedlovú strechu, potom sa mi vidí nadstavba rýchlejšia a lacnejšia. Netreba robiť základy, deku, ťahať múry. A samotné schodisko nemusí byť veľké. Robili sme sedlovú strechu na dome 11 x 11 metrov s tým, že v budúcnosti to bude možné zmeniť na podkrovie. Vyšlo to s krovom na zhruba 9 tisíc eur.
allgreen
07.08.17,13:03
Ja by som volil prístavbu, v bytovke bez výtahu som sa nabehal hore dole po schodoch, s kočíkom, nákupom do aleluja. Teraz v prízemnom domčeku chodím akurát do pivnice po chladené
Oliwa
07.08.17,13:22
Ak v tom dome mienite raz zostarnúť a aj keď sa Vám to možno bude zdať teraz smiešne a ďaleko, treba si uvedomiť, že mladší už nikdy nebudete... takže schodov čo najmenej. A že zemeguľa sa otepľuje a v podkroví bude každé leto teplejšie, aj keď dáte neviem akú izoláciu, ak teda nepočítate rovno s klimatizačnou jednotkou. Ak to budete robiť za plnej prevádzky, tak menej bolestná "upratovacia" varianta je prístavba. Ak tam počas rekonštrukcie nebudete bývať, bude Vám to skoro jedno... K finančnej variante sa nedá reálne vyjadriť - záleží od terénu, zvolených materiálov, či svojpomocne alebo dodávateľsky...
Bystrý
07.08.17,13:25
Ono by bolo zaujímavé zistiť finančný rozdiel medzi klasickou sedlovou strechou pod ktorou je iba povala a strechou s podkrovím. Pri rozmeroch 12 x 9 strechy s podkrovím a 12 x 12 strechy s povalou by to troška zbehlejší stavbár mohol odhadnúť. Ten rozdiel by potom dosť napovedal. Možno by obe tie sumy boli približne rovnaké a v takom prípade niet o čom uvažovať.
Bystrý
07.08.17,13:28
Ale to je troška iná situácia. To podkrovie môže byť aj celkom dobrá zašiváreň pre niektorého člena rodiny. A jedno schodisko nie je nič strašné. Ak niekto býva v bytovke na treťom poschodí bez výťahu, to chápem že je nepohodlné. A veľa závisí aj od veku a kondičky. Ešte si myslím, že chodenie po schodoch je aj dobrý tréning na udržiavanie zdravých nôh a žíl na nohách. Dobrá prevencia zdravotných ťažkostí.
Oliwa
07.08.17,14:02
9 tisíc??? To bola cena za čo? Krov, latovanie, paropriepustné fólie, izolácia, krytina /aká?/ a práca?
Bystrý
07.08.17,15:45
To bola práca úplne za všetko, vrátane krytiny. Strecha má niečo vyše roka, zatiaľ sme absolútne spokojní. Firma zo Stredného Slovenska. Podotýkam že jednoduchá sedlová, žiadne vikiere ani okná atď. Ani žiadne načierno materiály, všetko dodala firma, nemali sme s tým žiadnu starosť. A to ešte po postavení krovu zakrývali, lebo začalo pršať. Tak pár dní bola práca prerušená. Napodiv nám nič nepretieklo, zakryli to parádne.
Bystrý
07.08.17,15:46
Ale pod strechou je len povala, ak by bolo treba, v budúcnosti sa dá dorobiť špeciálna izolácia na podkrovie. Tak sme to aj chceli.