asfalt.onix
10.08.17,18:32
Pár rokov už pracujem na HPP v Česku a teda platím si tu sociálne a zdravotné poistenie, ale trvalý pobyt mám na Slovensku. Chcel by som si založiť živnosť na Slovensku, ale mám pár otázok.

Keďže si platím zdravotné poistenie v ČR na SK nebudem platiť ZP?

Ak som to správne pochopil, sociálne predpokladám budem platiť v oboch krajinách?

Daňové priznanie z celosvetových príjom podám na Slovensku, keďže tu mám trvalý pobyt?

Vzniknú nejaké mi povinnosti voči českej soc./zp. poisťovni?

Ďakujem
profesional
12.08.17,16:52
Keďže máš HPP v ČR, domnievam sa, že tam reálne žiješ. Ak tam žiješ aspoň 90 dní v roku, tak máš povinnosť prihlásiť sa na pobyt v ČR. Za nesplnenie povinnosti ti hrozí pokuta. Zároveň máš povinnosť odhlásiť sa z pobytu v SR. Za nesplnenie tejto povinnosti ti hrozí pokuta.

Ak sa v ČR zdržiavaš väčšinu času, je ČR tvojím hlavným daňovým domicilom. V SR živnosť nezakladaj, lebo je viazaná na pobyt a tvoj existujúci registrovaný trvalý pobyt je protiprávny.

Ak živnosť v SR aj napriek všetkému zaregistruješ, a príde sa na tento protiprávny stav, hrozí ti trestné stíhanie.

Ak živnosť v SR zaregistruješ, budeš podávať DPFO aj v SR aj v ČR zo všetkých príjmov a na daň uplatníš režim zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a vo finále zaplatíš daň v ČR, odvody v ČR a v SR doplatok dane do slovenskej dańovej sadzby.
asfalt.onix
13.08.17,09:26
Ahoj, ďakujem za odpoveď. Reaálne žijem v SR a za prácou dochádzam do ČR a reálne som viac času v SR. Mení sa niečo na tom, čo si napísal v poslednom odseku?
profesional
14.08.17,05:06
Áno, mení. Ale iba čo sa týka pobytu. Čo sa týka daní, budeš daňovo domicilovaný v ĆR aj v SR naraz. Odvody budeš platiť len v ĆR, ale aj z pracovnÿch príjmov, aj zo slovenskej živnosti.