ydaho
12.08.17,15:10
Dobrý deň
V týchto dňoch som sa stal vlastníkom staršieho domu. Chcem hneď začať s jeho rekonštrukciou, aby bol čo najskôr obývateľný a mohol som sa aj s rodinou do neho presťahovať. Dom bol postavený v roku 1941 a mňa by zaujímalo, čo všetko bude nutné vybaviť, ako postupovať a s čím začať.
Uvítam skúsenosti majiteľov, ktorí zakúpili podobnú staršiu nehnuteľnosť a túto prerábali.
arizona
12.08.17,13:17
Nevieme,aku velku rekonstrukciu dom potrebuje a co vsetko chces obnovovat.Ak chces menit vzhlad strechy,fasady,nosnych stien a pod.potrebujes projekt a SP.
Vo vseobecnosti sa robia nove izolacie,menia sa rozvody elektriny,vody,sanita,nove stierky atd,atd...
buchač
12.08.17,13:27
Potrebuješ 5 P :

Projekt - víziu,
Pevné nervy
Peniaze
Peníze
Peňeži

P.S:
Na takto položenú otázku sa ani neoplatí odpovedať, nakoľko by bolo potrebné položiť nie jednu otázku.
Takže podumaj a vyšpecifikuj trochu viac okolo tej rekonštrukcie.
ydaho
12.08.17,13:55
Prvé P nemám ešte upresnené, druhé P ,dúfam že zvládnem a tie tri? Na začiatok 14.000€, neskôr dofinancovať z predaja bytu.
Uvažujem dom v prvom rade pripraviť na bývanie a potom dorábať a upravovať exteriér, ako nová strešná krytina, vybudovanie podkrovia, fasada, zateplenie, úprava pozemku, nové oplotenie a iné.
arizona
12.08.17,14:06
Takze zacat "najspinavsimi" pracami v interieri...elektrina,steny,podlahy,okna,kupelka,k uchyna,...
ydaho
12.08.17,14:27
Presne si stanovila práce. Ak sa budem pohybovať cenovo v strednej kategórii, čiže nie luxusné vybavenie kúpeľne, keramiky, podlahy, nebudem zasahovať do nosných múrov, tak by ma zaujímalo, aká by bola základná cena. Išlo by o elektriku, rozvody vody, ústredné kúrenie, ako výmena radiatorov a nový plynový kotol. Žiadne nové prípojky, dom je napojený na plyn.
buchač
12.08.17,15:11
Doporučujem ešte jedno P.

Prívesný vozík...
Terezia13
12.08.17,17:35
PREDAŤ!!!! tí, ktorí to nezažili, nepochopia, ale je to hromada práce, prerábania, je to hromada peňazí, je to neskutočná drina!!!!!!!!!!!! a vždy to je starina!!!!!!!!!!!! prerábali sme dom - okná, dlážky, dvere, stropy, kúrenie, vodu, plyn, elektrické vedenia, stálo to nenormálne hromadu peňazí a vždy to bude staré
Nivela
12.08.17,18:13
No každopádne si myslím, že 14 tisíc je veľmi malý obnos na rekonštrukciu, ktorá by mala dom zobytniť.
Nivela
12.08.17,18:15
S týmto celkom nesúhlasím. Iste je niekedy drahšie dom prerábať, ale staršie domy boli postavené pomerne poctivo, dnes to firmy často odfláknu, takže ani nový dom nemusí byť bez problémov.
draik
12.08.17,18:22
Ak je potrebné meniť strechu a krov, tak je veľmi na zváženie zhodenie celej stavby a postavenie novej podľa svojich potrieb. Inak môže byť rekonštrukcia porovnateľne nákladná ako novostavba, ale zato to novostavba nebude.
marleau
12.08.17,18:24
1941?
Opásať dom dynamitom a odpáliť.
arizona
12.08.17,18:31
Suhlasim.Aj mne sa pacia stare domy,maju svoje caro :-)
Xanti
12.08.17,19:52
Má dom dyle, alebo betonovú podlahu? Z čoho je postavený? Z valkov alebo tehiel už? Predsa len 1941 to bola vojna, asi toho materiálu stavebného moc nebolo.
A pripraviť dom na bývanie, a potom riešiť podkrovie a strechu no dosť hlúpy postup ... aj ked nehovorím že sa to nedá ale prachu v zabydlenom prostredí bude hodne.

Uvažuj skôr nad tým, že vymeniť strechu nadstaviť prichystať schodisko, a uzavrieť to, a súbežne na prízemí robiť elektriku, vodu , sanitu a všetko čo treba a do hora len poťahať prípojky vodovodné rúrky, zablendovať, odpad zaslepiť .. proste všetko čo hore budeš pripravovať a riešiť aby si mal kúrenie, poťahať rúrky od spodu , ked na spodu budeš prerábať.

Už ked potom upravíš spodné poschodie a budeš tam bývať, tak môžeš pomaly si dokončovať podkrovie, alebo poschodie .. a tým, že spravíš uzavreté schodisko a uzavrieš tak sa ti do bytu dole toľko prachu nedostane.

Známy to takto prerábal, a v spodnej časti v dvoch izbičkách fungoval zo 5 rokov kým pomaly po ušporení nejakých penazí si dokončil podkrovie, teraz má pekný 5 izbový dom ..

Lebo je hlúposť dole všetko urobiť a potom hajde robiť novú strechu, náhodou začne pršať a všetko dole poničené. Môj názor.

Btw. 14000e nie je tak moc penazí, takže iste ich investuj do strechy, a nadstavby, a k tomu treba stavebné povolenie a projekt.
A tiež by som na tvojom mieste zvažovala nejaké solárne panely, abo fotovoltaiku, ked niečo robíš od podlahy lahšie sa to hodí na strechu a poťahajú rúrky trubky a rozvody .. ako ked máš všetko tip top a rozhodneš sa pre také riešenie, resp. veľa si spomôžeš prípravou na také veci.
allgreen
12.08.17,19:54
Podobnou rekonstrukciou som si presiel. Najprv prebehli buracie prace. Zhodil som 1 priecku a komin. Potom nasledovala voda, kurenie, elektrika. Nove okna, stierky. Staru kozovku som nechal, drzala az na 1miestnost dobre.Len som zoskrabal stare natery a osietkoval a ostierkoval. Za 14litrov sa toho da spravit dost. Majstov som hladal takych ktorim som mohol pripravit veci ako napr kurenarom drazky do stien, podlahy, elekrtikarom tiez.Nech si spravia svoju robotu a ja som po nich zapravoval. Takto sa da usetrit nemali peniaz. Obklady, dlazby uff....
jeltur3
13.08.17,06:17
Nezabudnite na izoláciu, dom musí byť zo spodu riadne odizolovaný aby nevlhli steny. Je to pomalý proces, po vystierkovaní prejdú aj dva roky, kým opäť navlhnú steny zo spodu. ak je stará podlaha, tak ju vyhodiť, zabetonovať. Možno treba múry podrezať, izolovať.
chandler
13.08.17,10:02
co je to za otazku? keby si dal aspon fotky co si to vlastne kupil. a napis co vlastne chces robit? nechat ho tak ako je alebo robit nastavby pristavby? teraz sa v nom da byvat alebo neda?
vicktor
14.08.17,07:01
Je rozdiel zemianska kuria a bezny stary dom.
Ked sme riesili zmenu byvania, ziaden 50 rocny dom sa mi nepacil - priestorove riesenie a rozloha.
V ramci rodiny som pomahal na rekonstrukcii domu z vojnovej doby a dolne izolacie boli mizerne napriek vtedajsej "poctivosti".