poodleman
13.08.17,18:02
Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,čím by bolo najlepšie strihať tuje? Momentálne mám len ručné záhradné nožnice,ručné nožnice na živý plot a ručný teleskopický strihač konárov na systéme potiahnutia šnúrky. Nakoľko je to veľmi pracné a ťažké rozmýšľal som nad niečím elektrickým káblovým,ale neviem sa rozhodnúť,totiž to na vrchu tují sú kopu pomerne husto tenké ale aj kopu hrubšie a hrubé konáre možno aj do 3,5 až 4cm poniektoré,ktoré je pomerne veľký problém postrihať ručne a zarovnať. Pozeral som po elektrických pílach,elektrických nožniciach na živý plot,ale neviem,či by niektoré z toho bolo vhodné a či by vôbec odstrihli napr také nožnice na živý plot aj také hrubšie konáre,alebo by ma aj zaujímalo ak áno,či by to zvládlo aj hustejšie osadené konáre blízko seba.Napr taká píla by bola vhodná na vrchy tují skôr si myslím,neviem či by to vzalo aj také tenké vetvičky...zasa tie nožnice na živý plot sa mi zdá,že skôr na také vetvičky je lepšie,ale nie som si úplne istý. Vie mi niekto poradiť? prípadne aj konkrétne značky,alebo rovno modely,ktorých sa držať a ktoré aj za niečo stoja. Diky vopred ;)
buchač
13.08.17,16:21
Tak Ti poviem...asi si ešte nestrihal tenšie vetvičky motorou pílou, lebo inak by takáto otázka neuzrela svetlo.
afrikánka
13.08.17,17:49
Nepíšeš ako máš tuje vysoké, ani o aké množstvo tují sa jedná. Ale aj tak sa pokúsim o odpoveď.
Ak máš konáre hrubšie ako 1-2 cm, tak ich musíš v určitej výške, ktorú si stanovíš, vyrezať pílkou, je jedno, či ručnou, alebo elektrickou. Až potom môžeš obstrihávať, tvarovať nožnicami určenými na živý plot. Pokiaľ máš jednu, dve tuje, môžeš aj kvalitnými ručnými nožnicami. Ale určite by som ti doporučila zaobstarať si elektrické nožnice.
A akú značku? Na internete, alebo v kamenných predajniach je veľký výber. Jediné, čo ti poradím je výkon, ktorý by mal byť minimálne 500 W a viac. Dĺžka strihacej lišty cca 500 mm. Sú síce ťažšie na váhu, ale určite spoľahlivejšie a trvácnejšie na tvarovanie ihličnanov, tují a ostatných krovín...
vicktor
14.08.17,08:35
Elektricke noznice nepreseknu 4cm konare, na to treba pilu.
Na tvarovanie noznice, existuju aj take na 2m "palici".
buchač
14.08.17,10:21
...a pílou rezať konáriky tují (alebo iných stromov), ktoré sú poddajné ?
Noooo....chcel by som vidieť toho frajera, čo by na rebíku stál bez opory, bez istenia vo výške 2-3 metre a viac....fakt by som to chcel vidieť.
Kuwa a nevravím, že ak by chcel rezať motorovou pílou.

Fasa amaterizmus by to bol...
vicktor
14.08.17,11:02
Rebrik moze byt Ackovy, jedna ruka sa drzi konara, druha pili - nemusi to byt rebrik jednoramenny a pila motorova.
Pre casom sused pilil motorovou a kamarat ho vozil na takomto niecom - http://www.snap.sk/katalog/action/productdetail/oc/1313/product/smykom-riadeny-nakladac-locust-l-903.xhtml
afrikánka
14.08.17,15:22
buchač, teraz si ma prekvapil, ako chlap, aj ako chalupár, záhradkár. Ty si asi nevidel vrchol tuje vysokej 3-4 metre. Aké konáriky spomínaš? Tuja má predsa 1-2 centrálne kmene a tie sa zrezávajú pilkou ručnou, elektrickou a trebárs aj motorovov a taktiež mohutnejšie konáre. Tie tenšie, hustejšie sa potom dotvarujú nožnicami na živý plot.
A ten rebrík? Veď nato sa predsa používa dvoják! Je však nutné tuje zrezať do predpokladanaj výšky, aby sa to dalo nasledujúce roky pohodlne udržiavať.
Doma máme na údržbu krovín 3 dvojáky, rôznych výšok. Všetko sa dá, len treba pouvažovať...
Terezia13
14.08.17,19:00
na internete je veľa dobrých rád, napr.:
Strihanie

Strihanie nerobíme ihneď po výsadbe. Najvhodnejšie je prvý rok nechať rastlinku zakoreniť a začať strihať v druhom roku. Prvé strihanie robíme začiatkom júna a druhé strihanie koncom augusta. V tomto období sa najlepšie rez zacelí. V zimnom období je vhodné mladé rastlinky uviazať okolo kmeňa aby vetvičky sneh nepolámal. Je možné čerstvý sneh i striasť čo sa veľmi neodporúča pre časté polámanie zamrznutých vetvičiek.
a prikladám aj zopár obrázkov, možno niečo pomôže
poodleman
20.08.17,12:55
Diky za prínosný príspevok,ide už o viacročné tuje majú už,teda mali cca 3 metre...nekúpil som žiadne elektrické nástroje,pretože na hrubé konáre 3-4 cm a okrem nich ešte kopu ďalších naokolo by to nebolo ono,teda ani by to nevzalo predpokladám a v takej výške už to ani nie je sranda držať nad hlavou...nakoniec som ich pracne pekne ručne konár po konári zvrchu zostrihal a zarovnal. Bola to poriadna fuška. Ešte ma čakajú boky :) Áno premýšľal som aj nad tým teleskopickým ale je moc drahý a taktiež by neodstrihol tak hrubé konáre na vrchu.Nechcel som moc veľa ostrihať,aby mi nepodochli,radšej ešte nabudúce zasa.
poodleman
20.08.17,13:04
buchač: mal si sa prísť pozrieť ku mne,akú námahu som si dal strihať presne tak vysoké tuje ako popisuješ z rebríka a RUČNE VŠETKO KONÁR PO KONÁRI teleskopickým ručným strihačom na konáre!!! predstav si,že aj zaprieť sa dá ak človek chce a bez nejakého istenia panebože...robil som to z Áčkového rebríka...Veď to sa tak robí bežne...Zaujímavé je,že každého druhého pomaly tu na porade len stále kritizuješ za toto a hento,pritom Ty sám na to nemáš odvahu...HANBA!
buchač
20.08.17,14:56
poodleman (Dnes 15:04) buchač: mal si sa prísť pozrieť ku mne,akú námahu som si dal strihať presne tak vysoké tuje ako popisuješ z rebríka a RUČNE VŠETKO KONÁR PO KONÁRI teleskopickým ručným strihačom na konáre!!! predstav si,že aj zaprieť sa dá ak človek chce a bez nejakého istenia panebože...robil som to z Áčkového rebríka...Veď to sa tak robí bežne...Zaujímavé je,že každého druhého pomaly tu na porade len stále kritizuješ za toto a hento,pritom Ty sám na to nemáš odvahu...HANBA!
--------------------------------------
buchač (14.08.17 12:21) ...a pílou rezať konáriky tují (alebo iných stromov), ktoré sú poddajné ?
Noooo....chcel by som vidieť toho frajera, čo by na rebíku stál bez opory, bez istenia vo výške 2-3 metre a viac....fakt by som to chcel vidieť.
Kuwa a nevravím, že ak by chcel rezať motorovou pílou.
==========================
Hm...v profile mám jednu vetu, citujem :
" buchač Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek
debaty."

Takže asi takto.
Ja som spomínal REZANIE tenkých konárikov pílkou a nie STRIHANIE tým strihacím nástrojom !!!

HANBA, ak niekto nevie prečítať text a ide sa navážať do druhého.
HANBA TI !!!
kukučka
20.08.17,16:11
Stromy vyschnú, odumrú, ale určite nedochnú.