zaphira
24.07.06,17:55
Ahoj Poraďáci. Potrebujem súrne a čo najskôr poradiť. Keďže do zajtra musím mať hotovú DPH. Podnikateľovi bola na firemnom aute spôsobená škoda na čelnom skle, ktorú si nárokoval v poisťovni. Tá mu uhradila na účet poistné plnenie priznané vo výške 12853. V rozpise, ktorý k tomu poslala bolo uvedené:
- Skutočná škoda: 15295,- Sk
- Odpočet DPH: -2442,- Sk
Spolu: 12853,-Sk

A ja teraz neviem, ako to mám daňovo vysporiadať. Mám z dane 12853,- odviesť DPH 19%? Odvádza sa z toho vôbec DPH ked je to poistné? Alebo čo s tým mám urobiť. Veľmi by som bola vďačná keby sa este dnes nasiel niekto kto mi poradí. Súrne. Dakujem.
Paula
24.07.06,16:07
Ahoj Poraďáci. Potrebujem súrne a čo najskôr poradiť. Keďže do zajtra musím mať hotovú DPH. Podnikateľovi bola na firemnom aute spôsobená škoda na čelnom skle, ktorú si nárokoval v poisťovni. Tá mu uhradila na účet poistné plnenie priznané vo výške 12853. V rozpise, ktorý k tomu poslala bolo uvedené:
- Skutočná škoda: 15295,- Sk
- Odpočet DPH: -2442,- Sk
Spolu: 12853,-Sk

A ja teraz neviem, ako to mám daňovo vysporiadať. Mám z dane 12853,- odviesť DPH 19%? Odvádza sa z toho vôbec DPH ked je to poistné? Alebo čo s tým mám urobiť. Veľmi by som bola vďačná keby sa este dnes nasiel niekto kto mi poradí. Súrne. Dakujem.

DPH si uplatníš na základe faktúry od opravcu, jemu ju aj zaplatíš. Z náhrady od poisťovne DPH neodvádzaš.

Na základe krycieho listu od poisťovne zaúčtuj pohľadávku interným dokladom......12.853,-.....378xx/648xx, prijatú úhradu potom....12.853,-....221xx/378xx.
zaphira
24.07.06,16:14
ja účtujem v jednoduchom uct. Ziadnu fakturu od dopravcu nemam. Ide tu čisto len o sumu 12853,- Ktora prisla na ucet a ja ju niekam potrebujem dat a neviem kde. Takze z tejto sumy nemám odvádzať DPH? Ja som totiť zaciatočník a niektoré veci tazko chápem :-)
Paula
24.07.06,16:19
ja účtujem v jednoduchom uct. Ziadnu fakturu od dopravcu nemam. Ide tu čisto len o sumu 12853,- Ktora prisla na ucet a ja ju niekam potrebujem dat a neviem kde. Takze z tejto sumy nemám odvádzať DPH? Ja som totiť zaciatočník a niektoré veci tazko chápem :-)

Nemôžeš si nárokovať na odpočet DPH, ak nemáš riadny daňový doklad o oprave. Poisťovňa by bez dokladu ani poistnú udalosť nelikvidovala, veď sumu si nevymyslela. Pravdepodobne bol poisťovni odovzdaný originál dokladu .Z prijatej sumy DPH neodvádzaš, prijatú sumu zaúčtuj ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné.
zaphira
24.07.06,16:28
Ďakujem Paula, velmi si mi pomohla. Ahoj.
eop
22.09.06,09:49
Ahojte Poraďáci. potrebujem radu. Máme firmu, ktorá robí opravy áut, niektoré plnenie idú cez poisťovne. Keď vystavím fa fyz.osobe za opravu, vyčíslim ju aj s Dph a poisťovňa mi uhradí celú sumu, takže od zákazníka si nepýtam nič. Ale keď vystavujem fa podnikateľovi - platcovi dph, tak poisťovňa mi preplatí len sumu bez dph. Ako to máme spraviť?:confused: Vypýtať si od zákazníka iba čiastku dph? Dám mu príjmový doklad ako čiastočná úhrada fa?

Ďakujem
eop
22.09.06,10:12
Vie mi niekto prosím poradiť? Ďakujem
Paula
22.09.06,10:12
Ahojte Poraďáci. potrebujem radu. Máme firmu, ktorá robí opravy áut, niektoré plnenie idú cez poisťovne. Keď vystavím fa fyz.osobe za opravu, vyčíslim ju aj s Dph a poisťovňa mi uhradí celú sumu, takže od zákazníka si nepýtam nič. Ale keď vystavujem fa podnikateľovi - platcovi dph, tak poisťovňa mi preplatí len sumu bez dph. Ako to máme spraviť?:confused: Vypýtať si od zákazníka iba čiastku dph? Dám mu príjmový doklad ako čiastočná úhrada fa?

Ďakujem
Áno, zákazník Ti uhradí iba DPH, v niektorých prípadoch aj spoluúčasť.
eop
22.09.06,10:15
Áno, zákazník Ti uhradí iba DPH, v niektorých prípadoch aj spoluúčasť.

Moc ďakujem za radu, nebola som si istá. Na doklad mu môžem dať iba popis, "čiastočná úhrada fa č... ", alebo tam mám nejak spomenúť, že je to za dph?
Paula
22.09.06,10:18
uvádzam, že je to DPH:)
Na základe krycieho listu od poisťovne Ti vzniká pohľadávka voči nej, s poukázaním plnenia potom "douhradíš" svoju faktúru.
eop
22.09.06,10:37
uvádzam, že je to DPH:)
Na základe krycieho listu od poisťovne Ti vzniká pohľadávka voči nej, s poukázaním plnenia potom "douhradíš" svoju faktúru.

Aha, už v tom začínam mať jasno. Nevedela som, ako to má byť, lebo ešte som nemala takéto plnenia cez poisťovne. Takže, ak mi to uhradí v hotovosti, môžem napísať potvrdenku s popisom: úhrada dph
V účtovaní to ide klasicky?
-Vystavená fa. 311/343,602
-PPD za dph 211/311
-príjem z poisť. 221/311

Ďakujem.
Tweety
22.09.06,11:09
Aha, už v tom začínam mať jasno. Nevedela som, ako to má byť, lebo ešte som nemala takéto plnenia cez poisťovne. Takže, ak mi to uhradí v hotovosti, môžem napísať potvrdenku s popisom: úhrada dph
V účtovaní to ide klasicky?
-Vystavená fa. 311/343,602
-PPD za dph 211/311
-príjem z poisť. 221/311

Ďakujem.
A ešte doplním, ten krycí list (oznámenie o plnení) od poisťovne by som pripojila k úhrade faktúry.
eop
22.09.06,11:14
A ešte doplním, ten list krycí list (oznámenie o plnení) od poisťovne by som pripojila k úhrade faktúry.

Tak by to mohlo byť:D ? Ja som to aj pripojila k úhrade, len som si nebola istá, či to zaúčtovanie môže byť. A teda ešte mi robil problém textu, čo napísať na doklad, keď mi odberateľ uhradí iba dph z faktúry. Ďakujem
Paula
22.09.06,11:20
Úhrada DPH z fa č......
Tweety
22.09.06,11:23
Tak by to mohlo byť:D ? Ja som to aj pripojila k úhrade, len som si nebola istá, či to zaúčtovanie môže byť. A teda ešte mi robil problém textu, čo napísať na doklad, keď mi odberateľ uhradí iba dph z faktúry. Ďakujem
Na PPD môžeš uviesť čiastočná úhrada fa č....., alebo úhrada dph z fa č. ......:eek:
eop
22.09.06,11:25
:D :D Ďakujem všetkým, moc...... :D :D