midke
18.08.17,07:46
Dobrý deň
Potreboval by som pomoc s funkciou, kde pri vyhľadaní jedného výsledku s viacerými hodnotami vrátilo výsledok s najnižšou hodnotou.
Príklad v prílohe.

Ďakujem za každú radu.
ivka70
18.08.17,05:53
Na to staci uplne jednoduche zoradenie udajov v Tabulke s hodnotami (VLOOKUP preferuje zoradenie podla hodnot)

Takze treba tabulku zoradit
1. uroven NAZOV - od A po Z
2. uroven CENA - od najmensieho po najvacsie

Potom VLOOKUP najde a priradi prvu, najnizsiu hodnotu podla poradia.
midke
18.08.17,06:05
To by šlo, ale v mojom prípade je to komplikovanejšie, hľadané hodnoty sú vyhľadávané z iného zošita a zoradenie nepripadá v úvahu. Potreboval by som to nejako zakomponovať do vzorca, len neviem, či sa to vôbec dá. Príklad som uviedol zjednodušený len pre info, čo vlastne potrebujem.
Ďakujem
ivka70
18.08.17,06:32
ak nebudes mat hodnoty usporiadane, nikdy nebudes mat zaruku, ze ti najde presne to, co chces

Sprav si pomocny list, kam budes tabulku kopirovat a kde ju usporiadas

alebo si z nej rob kontingencnu tabulku, s min hodnotami a v tej vyhladavaj
sthruska
18.08.17,07:11
Ja by som si na to urobil vlastnú funkciu vo VBA. Tam sa môžeš vyšantiť podľa potreby.
midke
18.08.17,07:14
No to by som ale musel vedieť
sthruska
18.08.17,15:31
Tak je načase sa to naučiť. Nie je to nič strašné. A odrazu budeš mať na všetko univerzálne riešenie.
Na začiatok odporúčam urobiť si makro a to dať previesť do VBA. Veľmi to pomáha porozumeniu. A definuje Ti kopu vecí.
Existuje k tomu perfektná kniha. Je to staré vydanie tak neviem či sa Ti ju podarí zohnať. Ja som ju požičal a už sa nevrátila.
Excel v kocke. Na obale je lego.
Kabaka123
18.08.17,17:25
pozri toto

hľadanie najnižších, najvyšších hodnôt s funkciou IF

alebo rovno MINFIS, MAXFIS

https://vyuka-excelu.cz/navody/funkce/max-if-min-if-hledani-nejvyssich-a-nejnizsich-hodnot/

https://vyuka-excelu.cz/navody/funkce/maxifs-minifs-nalezeni-nejvyssi-nebo-nejnizsi-hodnoty-odpovidajici-danemu-kriteriu/

Upozornění

Když ale potřebujete funkci MAXIFS nebo MINIFS pro nalezení nejmenších nebo nejvyšších hodnot dle kritérií, máte smůlu, tyto funkce zatím neexistují. Vývojáři Excelu tuto funkci kupodivu nezařadili ani do verze 2016, takže si musíme pomoci jinak.

Jedna z možností je použití databázové funkce DMAX nebo DMIN, v tomto návodu ale použijeme maticový vzorec kombinující funkce KDYŽ a MAX (obdobně MIN).
mepex
18.08.17,19:07
Dobrý deň.
Toto by Vám vyriešil iba maticový vzorec min (hodnota* názov=zadaný), ale stále budete musieť definovať hodnoty (názvy), pre ktoré má byť minimum počítané.
Ponúkam jednoduché riešenie pomocou kontingenčnej tabuľky, kde stačí označiť vstupné údaje (najlepšie tabuľka po Ctrl+T, aby sa automaticky menil vstupný rozsah) a po zmene údajov stačí dať aktualizovať kt. Pri tvorbe do riadkov s názvom; do hodnôt cenu, pre ktorú je potrebné nastaviť agregáciu na minimum. Nezáleží na zoraďovaní a po pridávaní, alebo uberaní riadkov resp. názvov (na 2. liste [je aj maticový vzorec Ctrl+Shift+Enter]), stačí iba aktualizovať kt.
arion92
21.08.17,11:36
Možno by stačil takýto vzorec s využitím vzorca poľa (CTRL + SHIFT + ENTER)

'=MIN(IF($A$3:$A$9=D14;$B$3:$B$9))