melindi
18.08.17,21:03
Môj manžel je živnostík. Od septembra ide pracovať do jednej firmy a normálnu pracovnu zmluvu.. Okrem toho od septembra mu ponukli prácu na dohodu. 30 eur hrubá mesačne. - distríbucia letákov. Môže mať živnosť+pracnú zmluvu+dohodu spolu? Nebude mať z toho problémy?
Mila123
18.08.17,19:05
áno i PZ i Dohody, , oba ak by mal predmet podnikania rovnaký ako jeho zamestnávateľ , nech si to ošetrí súhlasom zamestnávateľa, a to všetko podľa § 83 ZP


§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti


(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 z vážnych dôvodov písomne odvolať; v písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť tieto dôvody. Po odvolaní súhlasu zamestnávateľom podľa prvej vety je zamestnanec povinný bez zbytočného odkladu inú zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Súhlas zamestnávateľa podľa odseku 1 sa nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
veronikasad
19.08.17,05:58
Manžel dohodu uzatvorenú mať môže, ale vypomahat môžeš len pri živnosti, toto je nelegálna praca
melindi
19.08.17,06:50
A ja popri predlženej platenej rodičovskej dovolenke neôžem robiť v žiadnom prípade?
Mila123
19.08.17,06:59
môžeš, ale uvažuj, že teraz ti platí štát ZP i SP , z vymeriavaceho základu 60 % z priemer. zárobku v NH? t.j. cca zo 480 €, prečo prísť o tieto platby, keď v hrubom zarobíš 30 € ?.......nerobila by som to byť na Tvojom mieste
Mila123
19.08.17,07:51
nelegálna práca ozaj to je,,,,,ale tú dokazuje IP a ten aj pokutuje, t.j. ešte ti nič nedokázali (neprichytili ťa)....ak by ten roznos letákov manžel robil cez ŽL, nie je to nelegálne, t.j. aj tu je cesta k legálnosti práce